Chcete se stát výživovým specialistou s přesahem do funkční výživy? Čtěte jak…

Kurz výživový poradce

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Funkční výživa je v ČR relativně neznámý pojem. Úzce souvisí s oborem funkční medicíny, což je koncept personalizované, komplexní a preventivní medicíny, v němž hraje právě funkční výživa jednu z nejdůležitějších rolí.  

Funkční výživa v praxi 

Jelikož existuje téměř 25 nutričních protokolů užitečných především v terapii chronických onemocnění, dokáže odborně vyškolený výživový specialista, s přesahem do funkční medicíny, velmi výrazně pomoci právě lidem s chronickým onemocněním zkvalitnit jejich život.  

Program je vhodný také pro ty z vás, kteří se zajímají o zdravý životní styl, rádi by si prohloubili své znalosti a pochopili zákonitosti fungování lidského těla v závislosti na přijímané potravě a doplňcích stravy.  

Pokud tedy prahnete po nových informacích z oblasti výživového poradenství, Institut funkční medicíny a výživy je tím správným místem pro vás. Jeho odborníci se stanou vašimi učiteli a mentory po dobu jednoho roku a perfektně vás připraví na práci výživového specialisty akreditovaného ministerstvem školství. V průběhu studia se dozvíte vše podstatné o pozitivních i negativních vlivech stravy na lidské zdraví a osvojíte si také hlavní praktické postupy při práci s klientem. 

Tento do detailu propracovaný kurz vám nabídne ucelené informace o fungování lidského organismu v souvislosti s výživou. Přinese vám podrobné informace o mikro i makroživinách a procesu trávení, o stravě jako součásti zdravého životního stylu a jako prevence civilizačních nemocí, o individuální práci s klientem a přípravě jídelníčku klientovi na míru. To vše v přesahu do funkční medicíny a výživy, která na rozdíl od konvenční medicíny není orientovaná na potlačování symptomů, ale řeší zdravotní prevenci a hledá příčiny zdravotních obtíží. 

Po úspěšném absolvování kurzu jste oprávněni vykonávat pozici poradce pro výživu v některém ze zařízení poskytujících výživové poradenství, případně si zařídit vlastní soukromou poradenskou praxi. 

Co program zahrnuje?

1. Akreditovaný kurz výživového specialisty

 • Akreditován MŠMT, úspěšní absolventi jsou oprávněni vykonávat pozici poradce pro výživu v některém ze zařízení poskytujících výživové poradenství, případně si zařídit vlastní soukromou poradenskou praxi.
 • Kurz obsahuje 3 dílčí kurzy: kurz poradce pro výživu, kurz sportovní výživy a kurz dietetiky dle tradiční čínské medicíny.
 • Student kurzu se postupně seznámí se všemi zásadními směry výživy a výživovými trendy, jako jsou různé formy vegetariánství, ketogenní strava, paleo stravování, nízkosacharidová strava (tzv. LCHF – Low Carb High Fat) a mnohé další. V rámci seznamování se s jednotlivými přístupy se student dozví vše podstatné o přínosech i potenciálních rizicích každého z nich.
 • Dalším velkým tématem v rámci přednáškových cyklů je stravování jako prevence civilizačních chorob. Součástí kurzu jsou i základy dietetiky dle pravidel tradiční čínské medicíny.
 • Z praktických dovedností si studenti vyzkouší analýzu pomocí bioimpedanční metody měření složení těla (tzv. BIA), dále se budou věnovat výpočtu a sestavování vhodného jídelníčku pro děti, dospělé a těhotné ženy.
 • Kurz lze absolvovat on-line.
 • Kurz je ukončen zkouškou.

2. Kurz funkční medicíny a výživy

obsahuje pět jednodenních intenzivních on-line seminářů pro důkladné osvojení základů funkční medicíny a výživy: 

 • seminář nástroje funkční medicíny v praxi (prezenční) 
 • seminář funkční výživa (on-line) 
 • seminář doplňky stravy v klinické praxi (on-line) 
 • seminář 5R Protokol (on-line) 
 • seminář syndrom zvýšené propustnosti střev (on-line).

3. Praxi na Institutu funkční medicíny a výživy  

 • Praxe v rozsahu 20 hodin na klinice Institutu funkční medicíny a výživy v Praze v podobě náslechů u seniorních terapeutů a vypracování terapeutické a výživové části celkových analýz zdravotního stavu.
 • Kurz je ukončen závěrečnou zkouškou a úspěšně zvládnutou případovou studií.
 • Společné setkání studentů kurzu s mentory programu Mgr. Evou Hájkovou, MPH, MBA.

ODKAZ NA PROGRAM ZDE

Semestr začíná v lednu 2023. S platností do konce ledna 2023 lze s kódem IFMV5 využít slevu ve výši 5% (2950 Kč). 

Pro více informací a možnostech financování programu kontaktujte koordinátorku programu: Klára Nekužová, tlf:  +420 777 160 292, email: programy.fm@ifmv.cz.