Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Při onemocněních žlučníku a žlučových cest lze s úspěchem jako doplněk léčby užívat čaje z léčivých rostlin, hlavně ve formě směsí, ale i jako čaje z jednotlivých rostlin. Tyto čajové směsi obsahují jako hlavní účinné složky hořčiny, silice, třísloviny a flavonoidy. Tyto látky mají pozitivní účinky při poruchách trávení. Rovněž podporují tvorbu a vylučování žluči. Dále zmírňují nadměrnou fermentaci ve střevech a mají i antibakteriální účinky. U některých se zmiňovaných rostlin uvedu i další léčebné účinky.
Řepík lékařský (Agrimonia eupatoria)
Správnou činnost žlučníku podporuje i čaj z řepíku lékařského. Řepík lékařský příznivě ovlivňuje trávící procesy zažívacího traktu. Podporuje zažívání, správnou činnost jater, žlučníku a střev. Protože působí protizánětlivě a hojivě, používá se zevně jako obklad nebo koupel při různých vyrážkách, nehojících se ranách, odřeninách a popáleninách. Je užitečný jako kloktadlo při zánětech horních cest dýchacích. Jako hlavní účinné složky jsou zde třísloviny nebo flavonoidy.
Jablečník obecný (Marrubium vulgare)
Další užitečnou bylinkou je jablečník obecný, z kterého se používá nať. Uplatní se k povzbuzení chuti k jídlu, ke zlepšení trávení, při nízké tvorbě žluči a při žlučníkových potížích. Je možné také uvést použití při bronchitidách, při průduškovém astmatu a při menstruačních bolestech. Z účinných složek obsahuje silice, flavonoidy a diterpeny.
Boldovník vonný (Peumus boldus)
Zajímavou bylinou je i boldovník vonný, kde se používá list. Lze ho uplatnit hlavně při cholecystopatiích, protože podporuje tvorbu a vylučování žluče. Nejvýznamnější vlastností hlavní účinné složky boldinu je stimulující efekt na tvorbu žluče a žaludeční šťávy, ale má i mírný hypnotický účinek a způsobuje zvýšenou sekreci moči a především kyseliny močové. Jako zajímavost lze uvést, že v Chile se používá též jako anthelmintikum. V lidovém léčitelství se používal také jako diuretikum, stomachikum a sedativum. Z účinných složek lze zmínit alkaloidy, silice a flavonoidy.
Smetanka lékařská (Taraxacum officinale)
Další, tentokrát všeobecně známou léčivou rostlinou, je smetanka neboli pampeliška lékařská. Tato bylinka podporuje činnost trávicích orgánů a sekreci trávicích šťáv. Používá se rovněž jako močopudný prostředek. Celkově posiluje organizmus a je známo, že je oblíbenou součástí jarních bylinných kúr. Obsahuje draslík, fruktózu, inulin, hořčiny a další složky. Smetanku například nalezneme v produktu borůvková směs.
Krušina olšová (Frangula alnus)
V čajových směsích se můžeme setkat i s kůrou z krušiny olšové. Tato léčivá rostlina je známá jako projímadlo. U ní je ale velmi důležité uvést, aby se mohla užít k léčivým účelům, musí se skladovat buď 1 rok, nebo zahřívat 1 hodinu při teplotě 100 °C. Tím se vytvoří z redukovaných forem antrachinonů obsažených v čerstvé kůře projímavé účinné látky. Dokud se frangularosid nerozštěpí na frangulanol a rhamnosu, může nebezpečně způsobit krvácení. Samotná bylinná droga je bez pachu, má chuť slizovitou, nasládlou a poněkud hořkou.
Heřmánek pravý (Chamomilla recutita)
Další známou léčivou rostlinou je heřmánek, u kterého se používá květ. Heřmánkový čaj příznivě ovlivňuje zažívání. Také se zevně ve formě nálevu používá k obkladům, koupelím. Květ heřmánku má protizánětlivé, dezinfekční a uklidňující účinky, uvolňuje křeče a zvyšuje pocení. Proto bývá častou součástí koupelí. Teplé heřmánkové obklady se osvědčují při otocích a akné – urychlují jejich hojení. Obsahuje silice, kumariny, flavonoidy či laktony.
Máta peprná (Menthae piperitae)
Rovněž i zde lze použít mátu peprnou, kde se používá nať a list. Mátový čaj je jedním z nejužívanějších čajů z léčivých rostlin vůbec. Pozitivně ovlivňuje zažívání, působí hlavně na vylučování žaludečních šťáv a žluče. Čaj z máty peprné příjemně chutná po své hlavní složce – mentolu. Máta peprná je silně aromatická rostlina, která povzbuzuje tvorbu a vylučování žluče, dále zmírňuje nadýmání a uvolňuje křeče. Je o ní známo, že se přidává do různých čajových směsí za účelem úpravy nepříjemné chuti. Z účinných látek obsahuje samozřejmě silice, dále třísloviny, flavonoidy, triterpeny a organické kyseliny. Mátu například nalezneme v produktu borůvková směs.
Kurkuma dlouhá (Curcuma longa)
Jednou z nezvyklých léčivých rostlin je i kurkuma dlouhá, kde se používá kořen. Podporuje tvorbu žluči a tím napomáhá lepšímu trávení tuků. Působí pozitivně na prokrvení. Obsahuje škrob, silice a kurkuminoidy (kurkumin).
U všech čajových směsí určených na podporu léčby potíží žlučníku a žlučových cest je třeba dbát na to, že se nesmějí pít při akutním zánětu žlučníku, neprůchodnosti žlučových cest a neprůchodnosti střev. Některé jednotlivé byliny nemusejí být vhodné pro těhotné a kojící ženy, děti do 15 let či v případě jiných vážnějších nemocí.
Pokud budete potřebovat další informace a rady, týkající se Vaší individuální situace, rádi Vám je poskytneme v naší bezplatné internetové poradně.