Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Vždy, když žezlo vlády převezme po zimě jaro, ožívám i já s nevídanou lehkostí, ačkoli to pro mne znamená, že vydechnu téměř až po vánočním shonu. To totiž máte permanentně rozkvetlé stromy a louky, mýtiny a remízky, háje a lesíky, sady a zahrady. A stále se něco zelená, kvete a dozrává, dokonce i na podzim, na jeho sklonku, stále ještě můžete procházet krajinou a sbírat. Následně pak zpracovávat, ať už v léčivé čajové směsi, tinktury, krémy a masti, likéry, marmelády, přesnídávky či rozvary. Tak, jak kdysi bývalo vlastní také našim předkům. Ustavičný koloběh práce a odpočinku, radosti a klidu.
Vraťme se však k bršlici, kterou miluji nejenom v domácí lékárně, přednostně však v kuchyni. Protože bršlice, z té vykouzlíte nespočet lahodných a po bylinách vonících pokrmů, ať už pesto, salát, špenát, pomazánku. Jak s ní pracovat, co z ní uchystat, jak se jí léčit? Držte si klobouky, vyrážíme.
Bršlice spadá do čeledi miříkovitých, často mezi proklínaný plevel, protože, jakmile se jednou její podzemní síť rozroste, jen stěží a za použití velkého úsilí se jí budete zbavovat. Já osobně však v toto doufám, neboť jsem si jí loni v přírodě nakopala pěkný košík, abych ji pak s láskou zasadila na čestných místech zahrady. Bylinka je trvalkou s větveným plazivým oddenkem. Lodyha dosahuje výšky mnohdy až 70 cm, je přímá, dutá, hranatě rýhovaná. Tvoří okolíky, s 10-20 okolíčky. Květy jsou bílé až narůžovělé, plodem je pak podlouhlá dvounažka.
Bršlice je typickou bylinkou listnatých a smíšených lesů. Miluje vlhké a výživné půdy, v oblastech kolem vodních toků, které se čas od času vylijí z břehů, se s ní proto zcela jistě setkáte. Naleznete jí také na mýtinách a okrajích lesů. V místech, kde jsou podmínky pro její bujení velice příznivé, nikdy nezůstane u jedné rostliny. Právě naopak, přivítá vás svými rozsáhlými a měkkými koberci.
Co se bršlice týká, opakuje se u ní číslovka tři, neboť řapík listu je trojhranný a v uspořádání listů se trojka rovněž opakuje, listy bývají většinou dvakrát, v některých případech pouze jednou trojčetné. Postranní části listů často nejsou od sebe úplně oddělené, proto to vypadá, jako by se tvar listu podobal paznehtu kozy, čímž se nabízí jedno z vysvětlení, jak bylinka ku svému jménu přišla. Sbíráme oddenky, stejně jako i mladé lístky, z obojího lze uchystat léčivou tinkturu, z listů pak obklad.
Účinky bršlice kozí nohy
Bylinka je bohatá na silice, hořčiny, třísloviny, organické kyseliny, tanin, prchavý olej, železo. Ve 100 g najdeme 7 g bílkoviny, 100-200 mg vitamínu C. Zde samozřejmě záleží na půdě, množství světla, zálivce atd.
Bylinka je výrazně močopudná, podporuje vylučování solí kyseliny močové a chloridů. Léčivka se doporučuje zejména při dnové problematice, přidává se do diuretických, protirevmatických a krev čistících čajů. Též působí spasmolyticky, tlumí křečové bolesti břicha, harmonizuje práci střev. Příznivě ovlivňuje otoky alergického původu. Zabraňuje tvorbě močových kamenů. Pomáhá zvyšovat produkci testosteronu a hladinu estrogenu, zejména u žen po menopauze. Zevně se bylinka užívá ve formě obkladů, které přikládáme na zánětem postižená místa či hemoroidy. V takovém případě uvaříme nálev z nati, odvar z oddenků, ve kterém namáčíme plátno a tím následně obložíme bolestivé místo. Z listů lze též uchystat teplý kašovitý obklad, který aplikujeme zejména na dnou postižené klouby.
Markus Strauß ve svém díle Lesné lékárna, píše: Jako blahodárnou přísadu do koupele proti revmatickým bolestem, dně nebo také křečovým žilám vám doporučuji přelít dvě plné hrsti listů z bršlice dvěma litry vařící vody a nechat odstát alespoň deset minut přiklopené poklicí. Tento výluh pak můžete přidat do vany jako přísadu do koupele. Pokud byste někdy měli málo času, lze také použít pouze pár rozmačkaných listů a udělat si z nich obklad na bolavé klouby.
Kontraindikace nejsou známé, ve velkém množství však může vyvolat nevolnost a podráždění ledvin. Budeme-li užívat zejména odvaru z oddenku bršlice, pijeme maximálně 300 ml takto uchystaného čaje denně.
Bršlice v kuchyni
Bršlice výtečně poslouží jako zelené býlí do salátu, čímž též zachováme veškerý přítomný vitamín C. Lze ji také podusit na způsob špenátu, případně ji namíchat s oblíbenou listovou zeleninou. Zajímavý tip na salát z bršlice může vypadat takto:
1 hrst natě bršlice kozí nohy, 1 hrst listů medvědího česneku, 1 hrst mladých pampeliškových listů, několik lístků meduňky lékařské, 3 větší rajčata, 1 mrkev, 200 g bílého jogurtu, citrónová šťáva, himalájská sůl, olivový olej, 20 g slunečnicových semínek, stroužek česneku
Veškeré bylinky omyjeme a vložíme do mísy. Rajčata nakrájíme na kostky, mrkev nastrouháme nahrubo. Do bílého jogurtu přidáme prolisovaný česnek, sůl, olej a citrónovou šťávu, směs vmícháme do salátu, který na závěr posypeme slunečnicovým semínkem.
Krémová polévka z bršlice kozí nohy
Tato polévka vás doslova nabije energií a vůní, kterou disponuje jarní, probouzející se příroda. Její příprava není nikterak složitá, a co je nejlepší, určitě si pochutnáte. Upřednostněte ji spíše na jaře, kdy se půdou klubou sladké, šťavnaté bršličky, které polévce dodají říz. Nejste-li fandové chlebových krutónů, kdy osobně využívám kousky kváskového pohankového chleba, polévku doprovoďte jáhly, pohankou, quinou či slzovkou. Ostatně jako vždy, fantazii se meze nekladou.
200 g bršlice kozí nohy, 1 menší cibule, 3 větší mrkve, 100 g pórku, 100 g hrášku, 4 stroužky česneku, hrst čerstvé dobromysle obecné, 800 ml vody, 100 ml smetany, 1 polévková lžíce kokosového oleje, himalájská sůl, chlebové krutony, sezam
Na kokosovém oleji zpěníme najemno nakrájenou cibulku. Následně přidáme kousky mrkve, omytý pórek, hrášek, dobromysl, prolisovaný česnek a nadrobno nasekanou bršlici. Polévku jemně osolíme, vaříme zhruba 35 minut. Následně, jakmile je hotová, umixujeme ji společně se smetanou do krémové konzistence, kterou pak na talíři dozdobíme chlebovými krutony a sezamovým semínkem.
Pesto z bršlice kozí nohy
200 g natě bršlice kozí nohy, 50 ml olivového oleje, 20 g dýňového semínka, himalájská sůl
Bršlici omyjeme, osušíme, vložíme do mixéru společně s olivovým olejem, dýňovým semínkem a solí. Mixujeme na hutnou pastu, kterou plníme vyvařené sklenice. Směs přelijeme ještě lžící olivového oleje, abychom ji uchránili před případným zkažením. Uchováváme v lednici.
S bršlicí kozí nohou si jistě vyhrajete, přidejte si kamkoli, kde rádi dáváte zelené bylinky, byť by se jednalo o svěží nádivku, směs do slaného koláče, špenát. Případně, jste-li milovníky smoothies, zkuste do nich přidat právě bršlici. Takový nápoj vás zcela jistě postaví na nohy, dodá potřebnou energii a sílu. A pokud je síla, můžeme kráčet, můžeme si snáze vyplnit sny, činit rozhodnutí, na která, pro nedostatek energie není v životě ani pomyšlení.
Knihu Zdravou stravou proti únavě od Zuzany Švédové naleznete zde.
V článku jsou použity informace z knihy:
Strauß, Markus. Lesní lékárna. Praha: DOBROVSKÝ s.r.o., 2019. 280 str. ISBN 978-80-7585-085-0.
Švédová, Zuzana. Zdravou stravou proti únavě. Praha: Grada Publishing, a. s., 2020. str. 200. ISBN 978-80-271-2022-2.
Janča, Jiří, Zentrich, Josef. Herbář léčivých rostlin 1. Eminent, 1994. 288 str. ISBN 80-85876-02-7.