Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Borovice lesní (latinsky Pinus sylvestris, česky též sosna), je mohutný jehličnan, který hluboce vrůstá do země svými rozvětvenými kořeny. Jeho koruna se široce rozprostírá a může dorůst až do výšky čtyřiceti metrů. Dožívá se stáří 300 až 350 let. Patří do čeledi Pinaceae (borovicovité).
Účinné látky borovice lesní
Jako rostlinná droga se z borovice lesní sbírají její pupeny (Turio pini), to ještě před tím, než se rozvinou. Obsahují řadu důležitých přírodních látek – zejména terpeny obsažené v její silicích.
Silice (éterické neboli esenciální oleje, olea aetherea) jsou těkavé, ve vodě nerozpustné, olejovité látky nebo směsi látek, často jsou vonné a mají palčivou chuť. Z obsažených terpenů můžeme zmínit některé nejznámější – pinen, limonen nebo cymen.
Kromě silic obsahují pupeny borovice lesní ještě pryskyřici, třísloviny, hořčiny, aromatické kyseliny, vitamín C a další látky.
Využití borovice lesní
V lidovém léčitelství se borovice lesní používala pro usnadnění vykašlávání a pro své protizánětlivé působení. Zevně se v přírodní medicíně osvědčila při revmatismu a různých kožních vyrážkách. Tradičně se z nasbíraných pupenů připravoval odvar. Pro zevní aplikaci se obvykle přidával do koupele. Zde je třeba připomenout, že připravenou koupel je dobré nejdříve „otestovat“ ve slabší koncentraci, neboť může působit dráždivě. Silice z borovice se vyskytují v různých přípravcích přírodní kosmetiky.
Je třeba rovněž upozornit, že přírodní přípravky s obsahem výtažku z borovicových pupenů by nikdy neměly být užívány či používány dlouhodobě, vzhledem k již zmíněným terpenům, které mohou působit poměrně silně dráždivě. Zcela vyhnout by se jim měli pacienti se zánětlivým onemocněním ledvin, jater nebo trávicího ústrojí. je to proto, že tyto orgány mohou být působením terpenů nejen podrážděny, ale v některých případech i poškozeny.
Mimo oblast léčby se borovice lesní používá v řadě průmyslových odvětví, pro své vynikající pružné, lehké a měkké pryskyřičnaté dřevo s výraznou kresbou letokruhů. Používají se například při stavbě lodí, výrobě pražců nebo na výdřevu v dolech. Z borovicových pryskyřic se získává terpentýn, který nachází uplatnění při výrobě barev, laků a leštidel. Dalším produktem z pryskyřice je kalafuna, což je destilační zbytek právě z pryskyřice, který nachází uplatnění při výrobě hudebních nástrojů – u všech smyčcových nástrojů se kalafuna nanáší na žíně smyčců pro zvýšení třecího odporu. Se sosnou se můžeme často setkat i v parcích, kde je vysazována jako okrasná dřevina.