Bílý povlak na jazyku

cm usta jazyk

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Do naší poradny přicházejí dotazy soustředěné na popis určitého příznaku. Tazatel požaduje radu, jak se může uvedeného příznaku zbavit, a nejlépe, kdyby se to dalo uskutečnit předpisem nějakého léčivého prostředku.

Jenže příznak je projevem určitých nesprávných dějů, odehrávajících se uvnitř těla jakožto celku.

Příklad takového příznaku – bíle povleklý jazyk

Pokusím se tuto problematiku popsat na příkladu povleklého jazyka. Povlak na jazyku může mít různé barvyNejčastěji jde o bílý povlak.

Tento projev může nastat u každého člověka, jestliže se na povrchu jazyka nahromadí odumřelé buňky sliznic. Při normálním rytmu života se jazyk zase vyčistí. Pokud však povlak přetrvává a eventuálně se k němu přidruží i další projevy, bude třeba pátrat po jiných příčinách.

Příčiny

 1. Logicky je třeba vyhodnotit ústní hygienu:
  Při nedostatečném čištění zubů se dostaví zápach z úst a bíle povleklý jazyk. Náprava je snadná.
 2. Když se zhorší čisticí schopnost těla v důsledku dehydratace, a tak nemohou lidské jedy odcházet z těla ven přirozenými detoxikačními orgány, tj. ledvinami, játry ad., pak sliznice vysychají, včetně sliznic dutiny ústní a jazyka a vzniká na jazyku povlak.
 3. Cigaretový kouř je škodlivý po mnoha stránkách.
  V tomto článku se zabýváme jazykem, proto zde uvedu pouze jeho přímé poškozování povrchu jazyka, což také vede k vysušování sliznice dutiny ústní a tvorbě povlaku.
 4. Některé formy bílého povlaku jazyka jsou spojeny s virovými infekcemi.
 5. Plísně a kvasinky
  Starší praktici, mezi něž se také řadím, tvrdí, že mezi problémy spojené s moderním způsobem života patří přítomnost a přemnožení plísně. Dutina ústní a její sliznice patří mezi první. Snad každý se už setkal s bělavými povláčky (soor), které pokrývají povrch sliznice dutiny ústní včetně jazyka. Dají se setřít, spodina pod nimi však může být rudá a podrážděná.Candida albicans

  Ale největším obtěžovatelem je candida albicans. Je třeba vzít v patrnost, že existence plísně signalizuje špatnou schopnost imunity tuto plíseň rozeznat a likvidovat. Onemocnění kvasinkou nezačalo v okamžiku, kdy se projevila její přítomnost na sliznici, nýbrž si nemocný člověk dlouho předtím vytvořil v těle takové podmínky, kdy se kvasince dařilo a kdy se mohla rozmnožit. Léčba povrchovými léčivy je v takovém případě jenom iluzí. Nabízený protiplísňový lék může sice v první chvíli projev zastavit, respektive potlačit, ale je jen otázkou času, kdy a kde se kvasinka projeví znovu, a to s ještě větší agresivitou.

  Je třeba provést rozbor hladiny cukru v těle, protože kvasinka se živí cukrem.

  Kvasinkové projevy na sliznicích provázejí diabetes, následují po léčbě antibiotiky, kdy antibiotikum zničí bacil, třeba streptokok, ale současně poruší i zdravou mikroflóru ve střevu, a dává tak příležitost pro rozmnožení kvasinky.

  Dutina ústní je přece součástí trávicí trubice, proto si lze představit souvislost se střevem:

  Jaká situace je ve střevu, taková situace se projeví i v dutině ústní a na jazyku.

 6. Další faktory
  Podobnou situaci můžeme pozorovat u pacientů, kteří se léčí kortikoidy, např. kortikoidními spreji při astmatu, anebo u žen, které užívají hormonální antikoncepci. Větší výskyt kvasinkových infekcí v dutině ústní lze dávat do souvislosti s některými sexuálními praktikami a s promiskuitním způsobem života.

  Vliv na tvorbu povlaků mohou mít zákroky při ošetřování zubů, amalgámové výplně a další.

 7. Riziko prekancerózy
  Pokud povlak přetrvává dlouho a na vzniku se podílí vícečetné, i zde popisované faktory, začne se sliznice časem měnit v bíle zbarvené leukoplakie a takovou situaci lze nazvat před-nádorovou, jde o tzv. prekancerózu. Tento druh povlaku nelze setřít jako ten výše uvedený.

Náprava

Základním krokem nápravy je odhalení a stanovení příčin a jejich odstraňování.

Dokud se toto nestane, nepřinese užívání léčiv očekávaný efekt.

Upozornění

Kdo má dlouhodobě povleklý jazyk, dostává tím signál, že se v jeho těle uplatňují nesprávné pochody, které mohou postoupit až do stavu vážné choroby, pokud je v této fázi bude ignorovat. A to nedoporučuji.