Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Pod zkratkou BCAA se skrývá skupina aminokyselin s rozvětveným řetězcem. Zkratka znamená v angličtině Branched Chain Amino Acids, tedy aminokyseliny s rozvětveným řetězcem. Do této skupiny patří například leucin, isoleucin či valin. Tato skupina tvoří až 35 % obsahu svaloviny. Tyto aminokyseliny patří mezi aminokyseliny esenciální, což znamená, že si je náš organismus neumí vytvořit. Z potravin je můžeme získat z bílého drůbežího masa, mořských ryb, fazolí, čočky či hrachu.
Jejich význam spočívá v tom, že zvyšují svalovou syntézu proteinů a snižují katabolické procesy ve svalu. Ve svalových buňkách představují zdroj energie, jsou totiž využívány k tvorbě tzv. makroergních fosfátů.
Není ovšem dobré, aby byly všechny tyto kyseliny v organismu využívány jako zdroj energie. Proto jsou součástí svalové hmoty. Pokud jedinec provádí zvýšenou fyzickou činnost, jsou tyto aminokyseliny zpracovávány jako palivo v příčně pruhovaném svalstvu. Nesmí být ovšem jediným zdrojem energie. Tato skupina aminokyselin snižuje potřebu svalů spalovat své vlastní proteiny. Rovněž podporují uvolňování nesteroidních anabolických hormonů, ke kterým patří růstový hormon, thyroidní hormon či inzulin.
Při posilování spočívá význam užívání přípravků obsahujících tuto skupinu aminokyselin v tom, že anabolizují tkáně a snižují možnost toho, že tělo bude využívat svaly jako zdroj energie. Tyto aminokyseliny brání odbourávání svalových proteinů a pomáhají anabolizovat tkáně. Tímto efektem pomáhají bránit tomu, aby organismus využíval svalová vlákna jako zdroj energie. Jejich účinek tak lze označit jako anabolický. K tomuto může dojít v situacích, kdy se náš organismus dostává do stavu, kdy je nadměrně fyzicky zatěžován. Tento stav může nastat při posilování, zvýšeném anaerobním cvičení či při vytrvalostních sportech.