Banány

cm banany

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Banány vyrůstají na teplomilném banánovníku s listy rozvíjejícími se v délce přes čtyři metry z pně vysokého 8 – 10m. Plodenství o 100 – 300 podlouhlých banánů přináší důležitý zdroj výživy obyvatel Dálného východu, odkud pocházejí, ale i jiných oblastí s teplým a vlhkým podnebím, kam se rozšířily.

Je lehce stravitelnou potravinou vhodnou i pro děti a nemocné lidi např. v rekonvalescenci. Rychle zasytí prostřednictvím hojných sacharidů.

Obsah draslíku je významný pro látkovou přeměnu: Jestliže člověk pojídá dost sodíku – ve slaných jídlech, bude jej potřeba včas vyvážit ovocem, jež draslík obsahuje. Sodík váže vodu v buňkách a zvyšuje krevní tlak, kdežto jeho protiváha – draslík (vně buněk) vodu vyplavuje. Sodík a draslík v dobré souhře potom přivádějí živiny do buněk. Při nedostatku draslíku nebo nadbytku sodíku však hrozí, že se buněčné hospodářství zhroutí. Tělo reaguje únavou, nervozitou, svalovými potížemi, poruchami trávení i srdečními a jinými příznaky.

Bohatství vitamínu A, C a skupiny B je další devizou tohoto chutného ovoce, jež pojídáme většinou syrové, stačí je jen oloupat ze slupky a dietně vhodný pokrm je připraven. Hodí se také do mléčných koktejlů, ovocných salátů i moučníků.

Léčivé účinky banánů podle literatury:

  • prevence vyššího krevního tlaku
  • odvodňování a snižování hmotnosti
  • čištění od jedovatých látek, posila imunity
  • snížení hladiny cholesterolu
  • uklidnění žaludeční sliznice v zánětu
  • uklidnění nervů a pomoc kvalitě spánku.

Upozornění:

Vzhledem k tomu, že banány rostou dlouhou dobu (až 20 měsíců), mohou obsahovat i množství škodlivin z chemického ošetřování rostlin. Pro spolehlivou dietu si proto vybereme častěji tzv. bio banány.

Do chladničky banány neukládáme, protože by zamezily dozrávací schopnosti enzymů, pouze by zhnědly a změkly.