Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Badyán miluji z toho důvodu, že se jím dá velmi zajímavě dekorovat, zdobit, pokrm celkově zkrášlit a učinit přitažlivým. Taktéž mu přísluší jemně palčivá, výrazná sladká chuť, kterou bychom mohli přiřadit k anýzu či fenyklu. Badyán pochází z jižní Číny a Vietnamu, kdy je plodem stálezeleného stromu z čeledi magnoliovitých. Dřevnaté měchýřky vytvářejí souplodí tvaru nepravidelné osmicípé hvězdy. Každý z cípů ukrývá hladké, křehké, hnědé semínko. To je pak, na rozdíl od zbytku plodu, méně aromatické. Použít lze tedy jak semeno, tak i dřevnatou část koření. Vždy je však třeba před samotným použitím roztlouct v hmoždíři či umlít v mlýnku.
Badyán bývá velmi často zaměňován za anýz, důvodem může být fakt, že badyán bývá označován taktéž jako čínský či hvězdicový anýz. Oproti anýzu však obsahuje až dvojnásobek vonných silic. Vodítkem nám může být také již zmiňovaná, osmicípá hvězda, kterou anýz netvoří.
Použití v kuchyni
Ze starých receptů vyplývá, že se badyán v Evropě používá spíše do ovocných sirupů a džemů. Mnohde doprovází dušenou rybu. Postupem času doplňuje skořici, ale také hřebíček, kdy jej nacházíme v nejrůznějších moučnících a dalších sladkých jídlech, jako je perník, jablečný koláč, švestková povidla. Ráda vzpomenu koření pěti vůní, které s obrovskou radostí používám do rýže. Zde, kromě badyánu, najdeme také fenykl, hřebíček, skořici a sečuánský pepř. Při použití badyánu je třeba být skromnější, pokud to s ním přeženeme, i maso pak zachutná, jako vyhlášený český perník.
Číňané s oblibou badyán přidávají k drůbežím či vepřovým pokrmům. Vietnamci pak pro změnu badyán využívají během přípravy jejich tradiční hovězí polévky pho. Doma pak určitě vyzkoušejte uchystat pečený pokrm z pórku a dýně, který doplníte kokosovým olejem, kurkumou, špetkou mletého badyánu. Následovně posypte parmezánem a chutná večeře je rázem na stole.
Toto aromatické koření, je také velmi často obsaženo ve směsích, které se přidávají do svařeného vína. Kromě badyánu zde najdeme oblíbenou skořici, taktéž i hřebíček.
Léčivé účinky badyánu
Badyán je úžasným prostředkem při poruchách trávení, kdy zbavuje nadýmání, plynatosti a zácpy. Celkově prohřívá, ulevuje svalovým křečím, celkově posiluje, povzbuzuje imunitní systém. Čajem, který připravíme tak, že polovinu čajové lžičky badyánu zalijeme vroucí vodou, následně 5 minut louhujeme, můžeme mírnit také nespavost. Čaj však popíjíme 2 hodiny před usnutím, abychom v průběhu noci nebyli nuceni odbíhat na toaletu.
Toto koření je rovněž častou složkou sirupů, které mírní kašel. Najdeme jej v léku, nesoucí název Tamiflu. Trápí-li nás chřipka, zcela jistě si připravme badyánový čaj, který přes den střídejme s čajem z lípy, černého bezu, tužebníku a, máme-li, také sušeného trnkového květu.
Nejsme-li fandové svařáku, jak si užít badyán jinak?
Přikládám tip, na úžasnou rajskou polévku, která je vyloženě zimní záležitostí.
- 500 ml zeleninového vývaru
- 6 větších zralých rajčat, případně 500 ml kvalitního rajského pyré
- 1 červená cibule
- 1 větší mrkev
- 1 PL kokosového oleje
- himalájská sůl
- 2 hvězdice badyánu
- zakysaná smetana na ozdobu
- petrželová nať
Na kokosovém oleji zpěníme cibuli, přidáme rajčata či rajskou směs, očištěnou a na kousky pokrájenou mrkev, zeleninový vývar. Polévku jemně osolíme, přidáme celý badyán a vaříme. Jakmile je hotovo, vyjmeme badyán, polévku umixujeme na hladký krém. Ten dozdobíme zakysanou smetanou, posypeme najemno nakrájenou petrželovou natí.
A pokud rádi dekorujete, kdy před samotným servírováním pokrm s oblibou dozdobíte, zkuste použít hvězdičky badyánu, ať už jimi doprovodíte jakýkoli dezert, který rozzáříte jadérky granátového jablka. I obyčejný jahodový pudink, který posypete plátky mandlí a ozdobíte badyánovou hvězdičkou, čerstvým ovocem, borůvkou, malinou a kousky pomeranče, získá na své atraktivitě. Badyán lze také přiložit k povařené rýži, do které jsme přimíchali černý sezam. Možností je nespočet, s jídlem si hrajte, buďte kreativní, stanete se tak malíři své vlastní kuchyně.
V článku jsou použity informace z knihy:
Normanová, Jill. Chuť a vůně koření. Gemini, Bratislava 1992. 159 str. ISBN 80-85265-75-3.