Avokádový olej

cm avokado

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Avokádo je ovoce, jedná se o plod hruškovce přelahodného. Avokádo je zvenku tmavozelené až černé barvy, uvnitř měkké a světležluté. Dužina se dobře roztírá. Ve středu plodu se nachází kulatá nejedlá pecka o průměru 3 až 5 cm. Nejstarší nalezená semena divokých avokád jsou stará přibližně 7 tisíc let. O pár tisíc let později došlo u těchto rostlin ke kultivaci.

První používání avokáda zaznamenali historici roce v 291 před n. l. v Mexiku. Je zajímavé, že Aztékové používali avokádo jako afrodiziakum. K tomuto použití je zřejmě inspirovalo to, že plody divokého avokáda rostou v páru a připomínají varlata. O rozšíření avokáda do světa se pak postarali španělští dobyvatelé v 17.století.

Avokádo je bohatým zdrojem řady užitečných látek. Z minerálních látek můžeme uvést draslík, měď, hořčík nebo fosfor. Z vitamínů vitamíny C, E, K, H (biotin), B1 (thiamin), B3 (niacin) a B5 (kyselina pantothenová). Vitamíny C a E patří mezi antioxidanty, které působí proti negativním volným radikálům a pomáhají tím zmírňovat procesy stárnutí. Vitamín B1 se podílí na přeměně cukrů na glukózu, která je důležitým zdrojem energie pro náš organismus. Z dalších látek obsahuje kyselinu olejovou, palmitovou a linolovou, což jsou nenasycené mastné kyseliny, které mají velký význam pro naše zdraví. Dále ještě obsahuje lutein a beta-sitosterol. Beta sitesterol (kromě toho, že patří k antioxidantům) se spolu s nenasycenými mastnými kyselinami podílí na snižování hladiny cholesterolu. Je zajímavé, že při pokusech na zvířatech vědci zjistili, že konzumace avokáda má blahodárný vliv na regeneraci jater poškozených hepatitidou. Toto působení ale zatím odborníci nepotvrdili u lidských pacientů.

V řadě přípravků se můžeme setkat s použitím avokádového oleje, jak k vnitřnímu, tak i k zevnímu použití. Stejně jako plody avokáda se i olej může užívat vnitřně ke snižování cholesterolu, při chorobách jater a močových cest. Příznivě působí při vyčerpání, neuróze a v rekonvalescenci.

Velmi důležité je i zevní použití v přírodních kosmetických přípravcích i samostatně.

Avokádo je ideální pro suchou, velmi citlivou, zanícenou a unavenou pleť. Podporuje obnovu buněk a regeneraci pokožky, pomáhá změkčovat ztvrdlou kůži, je dobrým pomocníkem při lupence a neurodermitidě. Obsahuje vitamíny A, E, D, lecitin a řadu minerálů. Má přirozený UV-faktor 2 až 4. Dá se použít místo oleje z pšeničných klíčků, na který mohou někteří lidé reagovat přecitlivěle. Je doporučeno ho nejlépe nanášet na vlhkou pokožku. Po zahřátí je dužina z avokáda výborná pro nanášení na aknózní pleť jako pleťová maska.

Olej z avokáda má rovněž výrazně celkově regenerační účinky. Je také vhodný k ošetření pokožky po menopauze. Obsahuje velké množství vitamínů A, B, E, D a sterolů (až 10 %), které mohou být použity při léčbě artritických bolestí. Kvůli zelené barvě a charakteristickému aroma se jako masážní olej k samostatnému použití nehodí, ale v masážních kompozicích udržuje pokožku vláčnou a hebkou.

V našem sortimentu naleznete avokádový olej v přípravcích Super Kokos a avokádo nebo Konopná mast forte.