Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Klasický lékař Vám obvykle nabídne dvě varianty řešení refluxu jícnu: léky, nebo operaci, případně doporučí symptomatická opatření, která ale neřeší příčinu problému. Žaneta Adamíková z celostního fyzioterapeutického salonu Namao nám v tomto článku představí alternativní způsoby nápravy – především viscerální terapii, cvičení nebo správné brániční dýchání.
Žaneta Adamíková vystudovala fyzioterapii a adiktologii. Díky adiktologii se naučila pohlížet na člověka z psychické stránky, fyzioterapie jí dala naopak rozhled o stránce tělesné, diagnostice a hledání příčiny fyzických problémů. Sama o sobě říká: „Věnuji se širokému spektru problémů, ale nejvíce mě naplňuje se rozvíjet v oblasti viscerální a fasciální terapie.“
Reflux a co ho způsobuje
Gastroezofageální reflux, lidově řečeno pálení žáhy, je stav, kdy dochází k návratu žaludečního obsahu z žaludku do jícnu. Děje se tak většinou při poruše gastroezofageálního – dolního jícnového svěrače, jež je mezi koncem jícnu a začátkem žaludku.
„Reflux může souviset nejenom s tím, že cítíme samotné pálení žáhy za hrudní kostí, ale u velkého počtu lidí to způsobuje i problémy s kašláním a do určité míry to může mít vliv na astma. Někomu může být diagnostikované astma, a přitom může jít o reflux. Reflux může vést i k poruchám pohybového systému – dochází k bolestem v oblasti hrudníku, blokádám žeber a páteře a stažení svalů, či může mít člověk pocit, že má něco se srdcem,“ říká Žaneta Adamíková. Sama reflux při diagnostice obvykle pozná zvýšeným napětím v oblasti nadbřišku a bránice, zúžení v oblasti pupíku nebo při vyšetření bolestivých bodů typických pro reflux.
Dolní jícnový svěrač je vytvářen vlákny bránice (plochý sval, který odděluje břišní a hrudí dutinu). A proto při neoptimálním napětí v bránici může docházet k návratu žaludečních šťáv.
„Reflux může být způsoben nejen nedostatečnou funkcí bránice, ale také změnou napětí v orgánech způsobenou restrikcemi vaziva nebo změnou polohy orgánů po operacích či po břišních zánětech. Příčinami mohou být také poúrazové stavy, ale i stres a zvýšená psychická zátěž,“ doplňuje ještě Žaneta.
Reflux: cesty k nápravě
Pacient u doktora na léčbu této diagnózy dostává léky, které potlačují tvorbu žaludeční kyseliny, což ale, podle Žanety, není pro tělo ideální: „Protože žaludeční šťávy přirozeně brání infekcím a zajišťují imunitu organismu. Nejsou v těle jen tak pro nic za nic.“
Existuje však cesta, jak s refluxem pracovat: viscerální terapie, což je forma terapie, kde se pracuje přímo s orgány. Jde o manuální a reflexní uvolnění orgánových restrikcí terapeutem a v případě refluxu je důležité také zapojení domácího cvičení, které terapeut klientovi individuálně stanoví a ukáže. „Jakýkoliv pohyb a cvičení (jako například pilates nebo jóga) může pomoci správné balanci těla, nicméně nejideálnější je vymyslet cvičení šité na míru konkrétnímu člověku. Základem je správné zapojení bráničního dýchání.“
Změna stravy je důležitá, ale u velké části pacientů to není klíčovým řešením. Někomu se však jako součást léčby osvědčilo z bylinek puškvorec (kořen) či máta a z koření kardamom. „Obecně není moc dobrá káva, která dráždí sliznici žaludku a dvanáctníku. Někomu nemusí dělat dobře kyselé ovoce, rajčata nebo například kobliha (obecně sladké) a alkohol,“ zakončuje odpovědi pro dnešní článek Žaneta Adamíková.
Jiří Hamerský