Aktivní složky v kosmetice – recept na přírodní šampon

aktivni latky v prirodni kosmetice

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Možná jste rovněž vyznavači přírodní kosmetiky, kterou si třeba dokonce i vyrábíte. Případně, nemáte-li čas utápět minuty ve své alchymistické dílně, z nabízené kosmetiky pak určitě vybíráte takovou, která pleť vyživí, rozjasní a povznese. Zbytečně ji nezanese, neublíží tělu. Protože ne vše, co nanášíme na svou kůži, splňuje důležité zdravotní standardy. Nekvalitní kosmetika a zejména ta dekorativní, může obsahovat nebezpečné látky, jako jsou ftaláty, hliník, parabeny, umělá barviva, ale také silikony. Proto, chceme-li své pleti a zároveň tělu, dopřát to nejlepší, sledujme etikety, zajímejme se. Případně, přiložme sami ruku k dílu a kvalitní kosmetiku si vyrobme na míru. Jak? Zcela jednoduše. K dnešnímu článku jsem si přizvala svou kamarádku, kosmetičku a bylinářku, Terezu Květoňovou, se kterou odhalíme tajemství přírodních aktivních látek v kosmetice.

Terezko, jako milovnice bylinek, ale také kvalitní kosmetiky, věříš na to, že bychom na svou pleť neměli nanášet nic, co bychom zároveň nebyli schopni sníst?

Ano, souhlasím, jelikož lidská kůže je největším orgánem v lidském těle. Dokonce kůži můžeme nazývat branou těla, neboť chrání všechny vnitřní orgány, tkáně, a to před fyzickými jevy i škodlivými chemickými látkami. A právě proto bychom se měli naučit o svou kůži pečovat. Nejen kvůli vzhledu, ale také zdraví. Protože to, co na svou kůži nanášíme, se samozřejmě vstřebává okamžitě do těla. Když vyrábím například své krémy, často si připadám, jako cukrářka. Mnohé ingredience je totiž možné použít zároveň i v kuchyni.

Jak jsi právě podotkla, Tvou velkou zálibou je výroba obličejových krémů, můžeš nám nastínit, jaké oleje, bylinky, květinové vody, ale samozřejmě i aktivní látky lze do takového krému přidat, aby vyživil například suchou, ale i mastnou pleť, kterou by neměl více zatížit?

Základem mých krémů jsou pokaždé hydroláty. Na suchou pokožku bych použila meduňku, růži, na mastnou pak levanduli, mateřídoušku, šalvěj. A z másel bych pak u suché pleti upřednostnila kakaové máslo, mandlový, meruňkový, hroznový a jojobový olej. Na mastnou pro změnu olej arganový, tea tree či výtečný olej z černého kmínu. Ona škála je však mnohem více rozmanitá, proto doporučuji, aby si každý vybral, co mu bude nejpříjemnější.

Vím, že při výrobě kosmetiky pracuješ také s různými másly, ostatně jsi to před chvílí zmínila. Sama znám pouze máslo bambucké, které pleť nezanese, je vysoce léčivé, pomáhá při hojení drobných ranek a jizev. Jaká další másla lze při výrobě kosmetiky použít a můžeš, prosím, vyzdvihnout jejich léčivé vlastnosti?

Mezi nejznámější másla patří právě to bambucké, ale také kakaové. Tím však určitě nekončíme, neboť tuto skromnou řadu můžeme doplnit o murumuru či tucuma máslo. Tyhle dvě ingredience moc ráda přidávám do vlasové kosmetiky. Dále též ještě pracuji s kokum máslem, bacuri máslem a též nechci zapomenout na kombo máslo.

Když bych vyzdvihla právě máslo kokumové, vězme, že je ceněné právě pro svůj vysoký obsah omega 3 a 6 NMK, které se podílejí na zdravých membránách kožních buněk. Tyto nenasycené mastné kyseliny také udržují potřebnou vlhkost kůže. Pak je pleť kyprá, hydratovaná a zářící. A co bych ještě ráda zmínila, tyto kyseliny také zlepšují emulzní stabilitu kokum másla.

Bambucké máslo známe jistě do jednoho všichni. Sama si jej cením zejména proto, že je vhodné pro péči o jakoukoliv pleť, a to dokonce i u velmi malých dětí. Díky vysokému obsahu nenasycených mastných kyselin, vosků a vitamínů patří mezi nejluxusnější kosmetické suroviny. Velice rychle se vstřebává a pokožku dokonale hydratuje, vyživuje, zvyšuje pružnost a vláčnost, zpomaluje proces stárnutí. Pokožka je po ošetření jemná a elastická. Pomáhá tlumit kožní projevy různých forem ekzémů. Díky své hutné konzistenci je máslo mimořádné vhodné k péči o pleť v zimě, kdy na pleti vytváří ochrannou bariéru před nepříznivými vlivy počasí, jako je mráz, vítr, déšť atd.

Všimla jsem si, že když chystáš zejména krémy, používáš také nejrůznější vitamíny, jako je C, E a A. Ty se dají koupit v malých ampulích a v případě potřeby pak přimísit do krémů. Můžeš nám osvětlit, jaký blahodárný vliv na pleť tyto vitamíny mají?

Tocopherol také známý jako Vitamin E – funguje jako vynikající antioxidant pro oleje nebo produkty, které olej obsahují.  Je GMO FREE, pomáhá zpomalovat oxidaci a též napomáhá prodloužit životnost olejů a produktů na bázi oleje. A co v kosmetice určitě využijeme, vitamín E chrání buňky proti jejich stárnutí. Vitamin C podporuje přirozenou tvorbu kolagenu v těle a kůži a díky tomu dokáže navrátit pleti pružnost, redukovat jemné vrásky. Vitamin A přispívá k regeneraci buněk a zahušťování epidermis, zamezuje ucpání mazových žláz, čímž předchází tvorbě komedonů.

Obě jsme milovnice hydrolátů, tedy, květinových vod, které si hojně vyrábíme a zároveň je též používáme. Můžeš-li, prosím, našim čtenářům vysvětlit, co to hydrolát vlastně je a jak nám může pomoci, pokud jej zapracujeme do pleťových mlék, vod, ale také krémů?

Hydrolát je ve své podstatě druhotný produkt při výrobě esenciálních olejů. Vzniká parní destilací na vodní bázi, jejímž výsledkem jsou pak zmíněné hydroláty, alias hydrosoly, případně květinové vody. Tyto vodičky jsou velice oblíbené ve fytoterapii, ale také aromaterapii a oproti esenciálním olejům obsahují jiné látky, a to zejména látky rozpustné ve vodě. Některé z nich pak obsahují nadměrné množství organických kyselin, kterým jsou přisuzovány protizánětlivé účinky. Tím, že hydroláty zapracujeme do pleťových mlék či krémů, zlepšujeme kosmetické vlastnosti produktů, záleží však vždy na vstupní bylince, na jejich vlastnostech. A kromě toho, kosmetika na bázi hydrolátů mnohdy opravdu krásně a omamně voní. Viz například použití meduňky, případně již zmiňované levandule.

V současné době je velkým hitem použití kyseliny hyaluronové v kosmetice. Kyseliny, která stimuluje růst kožních buněk, podporuje tvorbu kolagenových a elastinových vláken, pleti též zajišťuje pevnost, pružnost a jemnost. Tím, že proniká do hlubších vrstev pleti, předchází vzniku vrásek, běžnému stárnutí pleti, pleť celkově vyhlazuje. Můžeš nám, prosím, ty sama povědět, něco o této mocné kyselině? Jak často si ji přidáváš do krémů?

Kyselina hyaluronová je polysacharid běžně se vyskytující v přírodě. Její struktura je poměrně jednoduchá, avšak její vlastnosti se mění podle vzrůstající velikosti molekuly a jejího prostorového uspořádání. Tvoří jednu z hlavních součástí mezibuněčných hmot a tkání organismů. Váže na sebe velké množství vody a je nápomocná při hojení jizev. Posiluje pevnost a pružnost pokožky, podporuje tvorbu nových kolagenových a elastinových vláken. Používá se i k výplni vrásek v plastické chirurgii. Zároveň má velmi pozitivní vliv na klouby. V pojivových tkáních, kloubech a chrupavkách zastává funkci lubrikantu. S přibývajícím věkem její obsah klesá, proto vznikají nejen vrásky, ale přibývají i bolesti kloubů. Při své práci však používám nejčastěji látku NMF, se samostatnou kyselinou hyaluronovou příliš nepracuji.

A to je to, prosím, ta NMF látka?

NMF je zkratka pro natural moisturizing factor – přirozený zvlhčující faktor kůže. NMF je směs ve vodě rozpustných sloučenin jako jsou aminokyseliny, organické kyseliny, močovina, sodium PCA. Přirozený zvlhčující faktor napomáhá hydrataci pleti, jeho složky na sebe váží vlhkost a udržují ji v pleti.

Já sama si chystám jen základní kosmetiku, do které přidávám jednoduché a dostupné ingredience, ráda bych se však zeptala Tebe, na použití kolagenu. Kolagen, jak všichni víme, vládne zázračnou vlastností, díky které redukuje kožní nerovnosti a podobně, jako již zmíněná kyselina hyaluronová, umí vázat větší množství vody. Proto, bývá častou složkou tzv. antiage kosmetiky. Ty sama během výroby kosmetiky kolagen používáš?

Nejčastěji používám rybí kolagen a hlemýždí extrakt. Pro kosmetický a zdravotnický průmysl se kromě hovězího a prasečího kolagenu využívá před chvílí zmíněný rybí kolagen, který má z kolagenů nejlepší vstřebatelnost. Mnoho kosmetických přípravků má kolagen jako hlavní složku, protože má významné výhody jako přírodní zvlhčovač. Toto odvětví neustále hledá inovativní, udržitelné a skutečně účinné produkty, takže formulace založené na mořském kolagenu vznikají jako slibné alternativy.

Výše jsem zmínila zajímavou ingredienci, kterou je Poly-mucin neboli hlemýžďový extrakt. Ten je velmi bohatý na zvlhčovadla, kolagen, elastin a antioxidanty. Výhodou hlemýžďového mucinu je, že uklidňuje podráždění, bojuje proti stárnutí, zeslabuje hyperpigmentaci a může dokonce zlepšit hojení ran. Šneci se celý den klouzají po hrubých površích a hlen který produkují, chrání jejich tělo, pomáhá uzdravit jejich poranění. V pečující kosmetice se čištěný šnečí sliz začal využívat díky svému vysokému obsahu polymerů, které se při schnutí smršťují a jsou tak skvělým pomocníkem k vypínání pleti a boji proti vráskám. Báječně redukuje jizvy po vážnějších akné.

Další zajímavou složkou může být také kyselina salicylová, kterou obě velmi dobře známe, protože sbíráme bylinky. A zmíním-li tužebník jilmový, na mysl Ti určitě vyskočí kyselina salicylová. Kyselina, která je rovněž hojnou součástí antiage kosmetiky, neboť v umírněném množství povzbuzuje kůži v růstu, regeneraci, ve vyšší koncentraci přispívá k snazšímu olupování kůže, což se hodí například při lupénce a konečně, ve své nejvyšší koncentraci pak dokonce dovede i rozpouštět. Což se hodí, trápí-li nás bradavice. Můžeš nám k této kyselině něco povědět i Ty?

Osobně si chystám macerát, jehož základem je vrba jíva, výtečný zdroj kyseliny salicylové. Tento macerát pak přidávám do kosmetiky vhodné pro problematickou pleť. Salicylic acid neboli kyselina salicylová je kyselina přírodního původu, získaná z kůry vrby nebo z kůry břízy. Konečná podoba kyseliny salicylové je bílý krystalický prášek. Kyselinu salicylovou lze získat i synteticky, dokonce se z ní vyrábí Aspirin. V kosmetických přípravcích se jedná o bezpečnou látku s léčivými účinky, pokud jsou dodrženy stanovené koncentrace. V bez oplachových a oplachových kosmetických přípravcích, kde se kyselina salicylová nevyskytuje jako konzervant, má povolené množství do 2 %, v bez oplachových přípravcích na vlasy to je 1 % a všude, kde se vyskytuje jako konzervant pak 0,5 %. Kosmetické přípravky s obsahem kyseliny salicylové nesmí používat děti do 3 let, s výjimkou šamponů. U velmi citlivých jedinců může podráždit kůži, oči a při vdechnutí čisté látky i plíce. Také může zvýšit citlivost na sluneční záření.

Kyselina salicylová vykazuje úžasné léčivé účinky. Je protizánětlivá, antimikrobiální, mírně antiseptická, v lékařství se využívá pro své keratoplastické účinky (bojuje proti rohovějícím šupinám kůže), k odstranění lupénky a lupů. Nejčastěji ji tak najdeme v přípravcích na akné nebo proti lupům. Odstraňuje ztvrdlou kůži, bradavice, kuří oka a folikulární keratózu (tzv. kuřecí kůži).

Další z aktivních látek bude také Koenzym Q10, který buňky chrání před předčasným stárnutím, zároveň též pomáhá pleti zachovat mladistvější vzhled. Můžeš nám, prosím, povědět, jestli i v domácích podmínkách lze pracovat s touto účinnou látkou a kde všude můžeme koenzym Q10 v kosmetice přidat?

Ano, Koenzym Q10 se dá určitě koupit a přidat například do krému. Koenzym Q10 je obdobou vitaminu, vyskytuje se v celém těle, je nezbytný pro tvorbu buněčné energie a jako antioxidant působí proti volným radikálům, které poškozují buňky a urychlují stárnutí, což znamená, že jde o důležitou antiagingovou ingredienci. Vrchol produkce Koenzymu Q10 přichází ve 20. roku života, poté se snižuje a ve stáří zaniká. Chybí-li Q10, tvorba energie se přeruší, v důsledku čehož ustávají biochemické pochody v buňce a dochází k degenerativním procesům. Koenzym Q10 napomáhá tento proces zvrátit a zabezpečit opětovnou zvýšenou tvorbu energie v organizmu.

Má poslední otázka se bude týkat šampónů, které vím, že si pro svou vlastní potřebu vyrábíš. Můžeš nám, prosím, prozradit jednoduchý recept na šampón, do kterého přimícháš jednu či dvě aktivní látky?

Takový nejjednodušší šampón by mohl vypadat takto: jakýkoli hydrolát, například kopřivový + Iselux 30%. A máme hotovo. Isolux je koncentrovaný sufraktant (povrchově aktivní látka, tenzid) vyvinutý speciálně pro použití v mycích přípravcích, u kterých je vyžadováno ultra jemné složení. Jedná se o velmi jemný a šetrný tenzid, který nedráždí a dá se použít i na jemnou a citlivou dětskou pokožku či pleť. Zároveň poskytuje excelentní pěnění a účinně čistí pokožku.

Velice Ti děkujeme a přejeme hodně bylinkových úspěchů.