Aby děti v zimě nestonaly

cm dite nachlazeni

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Podzimní a zimní období znamená pro rodiče zvýšený výskyt různých infekcí u jejich dětí, zejména virových, ukrytých obvykle pod všeobecný název onemocnění horních cest dýchacích. Dá se omezit riziko vzniku těchto nemocí? Dá, i když samozřejmě ne zcela. V tomto článku uvedu několik vhodných přírodních látek, které jsou k dispozici na trhu i v přípravcích určených přímo pro děti. Důležité je zmínit, vhodnost jejich podávání dětem především jako prevenci, pak je to efektivnější. Mohou se podávat i jako doplněk celkové léčby při již probíhající nemoci, ale je nutno počítat s tím, že pak jejich působení bude o něco méně výrazné. Samozřejmě nestačí jen podávat přírodní přípravky – dítě by se mělo přiměřeně otužovat, nepřecházet náhle ze studeného do teplého prostředí a naopak, vyhýbat se pobytu v nemocném kolektivu a teple se oblékat. Chápu, že ne vše se dá v běžném životě splnit, a proto je tu ještě možnost podávání dětských přírodních přípravků.

Vitamín C

Nejznámější látkou je vitamín C (kyselina askorbová). Je důležitý pro správné fungování imunitního systému (má i celou řadu dalších funkcí), protože stimuluje tvorbu bílých krvinek. Také se podílí jako látka ze skupiny antioxidantů na ochraně organismu před vlivem škodlivých volných radikálů z okolního prostředí. Vitamín C mohou děti užívat samostatně, ale častěji se objevuje v různých složených přípravcích, například s léčivými rostlinami jako je rakytník nebo hlíva ústřičná.

Hlíva ústřičná

Další přírodní látkou je výtažek z hlívy ústřičné, který se velmi často objevuje v různých doplňcích stravy pro děti. Hlavní látkou v hlívě je polysacharid 1,3 d-glykan. Tato látka podporuje obranyschopnost organismu a zvyšuje odolnost vůči infekcím. Glykany obecně optimalizují obranyschopnost organismu proti nemocem (mají široké pole působnosti), proto jsou doporučovány pro osoby po prodělaném onemocnění či osoby ohrožené virovým či bakteriálním onemocněním. Rovněž pomáhají zvyšovat odolnost vůči fyzickému i psychickému stresu.

Rakytník řešetlákový

Oblíbenou léčivou rostlinou v přípravcích pro děti na posílení imunitního systému je rakytník řešetlákový ve formě rakytníkového oleje. Plody rakytníku obsahují vysoké množství vitamínu C a množství dalších užitečných přírodních látek (vitaminy A, D, F, K a vitaminy skupiny B). Pro obranyschopnost organismu je důležité, že má biostimulační účinky, výrazně podporuje imunitní systém, zvyšuje odolnost proti infekcím a stresu (má celou řadu i dalších užitečných vlastností pro posílení zdraví).

Extrakty z hub

Na trhu se objevily i přírodní přípravky pro děti od 3 let, které obsahují výtažky z léčivých hub, jako lesklokorka lesklá (neboli reishi) či housenice čínská – Cordyceps sinensis. Housenice čínská obsahuje glukany a nukleotidy, které tradičně posilují imunitu a tím i celý organismus. Také působí proti zánětům a infekcím, a tak se řadí mezi látky, které jsou označována jako přírodní antibiotika. Reishi (latinsky ganoderma lucidum) obsahuje rovněž beta glukany, takže posiluje imunitní systém podobně jako housenice čínská.

Léčivé rostliny

Vhodné jsou i sirupy s výtažky z léčivých rostlin jako například sirup s jitrocelem, tymiánem a mateřídouškou. Nachlazení bývá obvykle doprovázeno kašlem a tyto sirupy obsahují složky, které zklidňují sliznici horních cest dýchacích a podporují lepší vykašlávání hlenů.

Probiotika

na závěr je dobré zmínit probiotika. Tyto přípravky pro děti jsou obvykle složeny z několika druhů probiotických kultur neboli též bifidogenních baktérií. V televizních reklamách se můžeme setkat s nepřesným označením “přátelské baktérie”. Je to dáno tím, že tyto “kamarádské” baktérie soutěží se škodlivými “zlými” bakteriemi o místo na střevní sliznici a brání jí, aby se na ní nemohly zachytit škodlivé mikroorganismy. Navíc vytvářejí látky, které pomáhají ničit škodlivé bakterie (např. určité mastné kyseliny, které snižují střevní pH). Tím celkově přispívají k podpoře obranyschopnosti organismu a zlepšení celkové nespecifické imunity. U dětí je ještě dobré i to, že jejich užívání působí jako prevence nebo pro zmírnění alergických a atopických projevů. Pro malé děti se vyrábějí v kapslích, které se mohou otevřít a obsah smíchat s mlékem či jiným jídlem. Pro děti starší 3 let se obvykle vyrábějí ve formě ochucených pastilek k cucání.