Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Co dělat, když se přejíte
1. Nestresujte se
Když už podlehneme všem výše uvedeným svodům, nevyčítejme si to! Stres totiž může negativně ovlivnit trávení a vést k dalším zažívacím potížím, kromě těch spojených s duševní pohodou.
2. Nedávejte si šlofíka
Ačkoli to může být lákavé, nelehejte si a neusínejte, protože tím zpomalíte trávení. Zůstaňte stát, dokud se jídlo neusadí v žaludku.
3. Běžte na procházku
Chůze pomůže stimulovat váš trávicí systém a vyrovnat hladinu cukru v krvi. Vyhněte se však namáhavému cvičení, protože tím se nahrne krev do nohou a rukou místo do střev.
4. Napijte se vody
Ale pozor, po malých dávkách. Nevypijte najednou hned jeden litr, stačí malá sklenice po velkém jídle. To pomůže vašemu tělu zabránit zácpě a zbavit se přebytečné soli přijaté z jídla.
5. Vyhněte se bublinkám
Limonády a sycené nápoje mohou způsobit ještě větší plynatost a nadýmání.
6. Vyzkoušejte trávicí enzymy
Trávicí enzymy hrají klíčovou roli při rozkladu přijímané potravy. Tyto bílkoviny urychlují chemické reakce, které mění živiny na látky jako například vitamíny a minerály, jež může trávicí trakt vstřebat.
Při přejezení mohou enzymy usnadnit žaludku trávení jídla a pomoci minimalizovat krátkodobé břišní potíže.
Tip celostní medicíny ZDE
Nejlepší byliny na trávení
Bylinky a koření mohou podpořit trávení a vstřebávání živin. Zároveň pomáhají střevům účinně rozkládat potravu. Každá z bylinek na trávení v sobě skrývá jinou bioaktivní vlastnost, která může pomoci přinést lehkost, pohodlí a úlevu trávicímu systému.
Mnoho z těchto bylin už určitě máte ve své skříňce v podobě čajů. Objevíte zde také i ty méně známé, ale osvědčené pro podporu trávicího traktu.
1. Máta peprná
Máta má uvolňující účinky, které pomáhají podporovat funkci trávicího traktu. V ájurvédě se máta peprná používá pro svou schopnost pomáhat stimulovat a detoxikovat organismus. Udělejte si čaj z čerstvých nebo sušených listů.
2. Heřmánek
Šálek heřmánkového čaje po vydatném jídle může pomoci při trávení a uklidnit žaludeční potíže. Heřmánek pomáhá zahnat nadýmání, plynatost a přispívá k celkovému zdraví trávicího traktu.
3. Triphala
Triphala se již od starověku používala při žaludečních potížích. Jedná se o celosvětově známou ájurvédskou kombinaci tří ovocných plodů Amalaki , Haritaki a Bibhitaki, které napomáhají vylučování, činnosti jater a normální činnosti gastrointestinálního traktu.
4. Meduňka
Meduňka dokáže uvolnit stagnující trávení, zmírnit křeče v břiše a celkově podpořit proces trávení. Silice v meduňce obsahují chemické látky známé jako „terpeny“, které uvolňují svaly a zmírňují příznaky, jako je nadměrná plynatost.
5. Kurkuma
Díky svým antioxidačním vlastnostem kurkuma přispívá ke správnému trávení, činnosti jater a podporuje také imunitní systém a klouby. Pro tyto účely se používá v ájurvédské medicíně.