6 tipů jak podpořit trávení když se přejíte + 5 nejlepších bylin

tipy jak podpořit trávení

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Přejídání. Vánoce a silvestrovské oslavy k tomuto nešváru vyloženě nabádají. Stoly plné jídla a pití, které během roku běžně nejíme. Co ale na to náš žaludek? Pojďme se podívat, jak se vypořádat s přesyceným žaludkem a jak podpořit správné trávení.

Co dělat, když se přejíte

1. Nestresujte se

Když už podlehneme všem výše uvedeným svodům, nevyčítejme si to!  Stres totiž může negativně ovlivnit trávení a vést k dalším zažívacím potížím, kromě těch spojených s duševní pohodou.

2. Nedávejte si šlofíka

Ačkoli to může být lákavé, nelehejte si a neusínejte, protože tím zpomalíte trávení. Zůstaňte stát, dokud se jídlo neusadí v žaludku.

3. Běžte na procházku

Chůze pomůže stimulovat váš trávicí systém a vyrovnat hladinu cukru v krvi. Vyhněte se však namáhavému cvičení, protože tím se nahrne krev do nohou a rukou místo do střev.

4. Napijte se vody

Ale pozor, po malých dávkách. Nevypijte najednou hned jeden litr, stačí malá sklenice po velkém jídle. To pomůže vašemu tělu zabránit zácpě a zbavit se přebytečné soli přijaté z jídla.

5. Vyhněte se bublinkám

Limonády a sycené nápoje mohou způsobit ještě větší plynatost a nadýmání.

6. Vyzkoušejte trávicí enzymy

Trávicí enzymy hrají klíčovou roli při rozkladu přijímané potravy. Tyto bílkoviny urychlují chemické reakce, které mění živiny na látky jako například vitamíny a minerály, jež může trávicí trakt vstřebat.

Při přejezení mohou enzymy usnadnit žaludku trávení jídla a pomoci minimalizovat krátkodobé břišní potíže.

Tip celostní medicíny ZDE

Nejlepší byliny na trávení

Bylinky a koření mohou podpořit trávení a vstřebávání živin. Zároveň pomáhají střevům účinně rozkládat potravu. Každá z bylinek na trávení v sobě skrývá jinou bioaktivní vlastnost, která může pomoci přinést lehkost, pohodlí a úlevu trávicímu systému.

Mnoho z těchto bylin už určitě máte ve své skříňce v podobě čajů. Objevíte zde také i ty méně známé, ale osvědčené pro podporu trávicího traktu.

1. Máta peprná

Máta má uvolňující účinky, které pomáhají podporovat funkci trávicího traktu. V ájurvédě se máta peprná používá pro svou schopnost pomáhat stimulovat a detoxikovat organismus. Udělejte si čaj z čerstvých nebo sušených listů.

2. Heřmánek

Šálek heřmánkového čaje po vydatném jídle může pomoci při trávení a uklidnit žaludeční potíže. Heřmánek pomáhá zahnat nadýmání, plynatost a přispívá k celkovému zdraví trávicího traktu.

3. Triphala

Triphala se již od starověku používala při žaludečních potížích. Jedná se o celosvětově známou ájurvédskou kombinaci tří ovocných plodů Amalaki , Haritaki a Bibhitaki, které napomáhají vylučování, činnosti jater a normální činnosti gastrointesti­nálního traktu.

VÍCE ZDE 

4. Meduňka

Meduňka dokáže uvolnit stagnující trávení, zmírnit křeče v břiše a celkově podpořit proces trávení. Silice v meduňce obsahují chemické látky známé jako „terpeny“, které uvolňují svaly a zmírňují příznaky, jako je nadměrná plynatost.

5. Kurkuma

Díky svým antioxidačním vlastnostem kurkuma přispívá ke správnému trávení, činnosti jater a podporuje také imunitní systém a klouby. Pro tyto účely se používá v ájurvédské medicíně.

VÍCE ZDE