5 tipů psychologa, jak změnit svou životní situaci

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Proč je tak těžké uskutečnit v životě nějakou výraznější změnu?  Velmi často stojíme sami sobě a přirozenému proudu života v cestě. Máme strach. Jsme nerozhodní. Nevěříme si. Sráží nás naše vlastní myšlenky a emoce. Nebo nebereme v úvahu kontext situace (chceme například začít abstinovat a scházíme se dál s lidmi, kteří pijí ve velkých dávkách). Pojďme si říci, co tedy k provedení úspěšné změny (a to i podle výzkumů) vede. 

Změna začíná rozhodnutím. Vědět, co chci a co jsem ochotný svému snu obětovat. Někdy je to i tak, že než obdržíme to, co chceme, tak po nás život vyžaduje určitých věcí nebo lidí se vzdát. Aby byl pro změnu vůbec prostor. 

Není na škodu se také zeptat, PROČ danou změnu chci. Budu díky ní šťastnější? Psycholog Wiseman říká, že nejlepší jsou tzv. úmyslné změny, kdy začneme pracovat na novém projektu, věnujeme se novému koníčku nebo se učíme nové dovednosti. Mozek je v těchto případech živen neustále se měnícími pozitivními zážitky, které prodlužují prožívání štěstí. Naopak mnoho lidí zažilo, že byli zprvu vysoce nadšení z nového partnera, z nového domu nebo ze zvýšení mzdy, ale toto počáteční nadšení jim velmi rychle vyprchalo… 

Co tedy dělat, aby se nám vytoužená změna povedla? Následujících 5 kroků mám odzkoušeno vlastní praxí, léta je učím na semináři Sebevědomí a většina z nich je podpořena i vědou:  

1.) Začněte paradoxně přijetím současného stavu 

Někdy to okolnosti nedovolují. Někdy psychologové přímo radí a říkají: „Je-li ve vztahu přítomno násilí, vezměte ihned nohy na ramena.“ Útěk ze současné situací však všeobecně není tím nejlepším motivem pro změnu. Pokud odněkud odcházíme se silnými pocity nespokojenosti, dost možná si je přeneseme i do nového vztahu nebo zaměstnání. Zatímco nenávist nás poutá k minulosti a současnosti, láska nás osvobozuje pro budoucnost. A i když to někomu může znít jako nepochopitelný paradox, dost možná to nejlepší, co můžeme udělat pro to, abychom se dostali do cílového bodu B, je zamilovat si to, kde se nacházíme teď (současný bod A).  

2.) Vyvolejte silné emoce  

Fungují i ty negativní. Někoho vyburcuje, když mu okolí nevěří. A jak píší v knize Proměna Dan a Chip Heath, potřebujete-li vyvolat rychlý a konkrétní čin, negativní emoce mohou pomoci. Pro většinu situací, ve kterých potřebujeme provést změnu, však toto neplatí. Psycholožka Fredericksová říká, že chceme-li rozšířit naše možnosti, naše myšlení a schopnosti, jsou pozitivní emoce nezastupitelné. Pozitivní emoce jsou tím nejlepším palivem. Pomáhají zůstat na cestě i v těžkých časech. Přejete-li si zhubnout a začnete běhat, musíte běhání milovat. Případně musíte být zamilovaní do představy vašeho nového, zdravějšího a hubenějšího já. Jen tak si racionálně naplánovat, že budete běhat 4 x týdně, nefunguje. Respektive bude to fungovat omezenou dobu, než se vaše vůle vyčerpá. 

3.) Upravte prostředí 

Začíná vaše nová éra! Někdy můžete změnu podpořit i změnou prostoru – přestěhováním, vymalováním pokoje či pořízením věcí, jež se stanou součástí vaší nové identity nebo vám budou to nové, co chcete, neustále připomínat. Platí to jak pro vztahy, zdraví i kariéru. Prožívat velké emoce a mít jasný záměr je fajn, usnadnit si cestu, ještě lepší. Pro zmiňované hubnutí si pořiďte menší nádobí. Pro vzkříšení vztahu zajeďte s partnerem na místo, na které máte ty nejkrásnější vzpomínky. A pokud si přejete trávit méně času na sociálních sítích, vypněte si upozornění na příchozí zprávy nebo si sociální sítě rovnou odinstalujte. 

4.) Mějte plán   

Psycholog Wiseman provedl rozsáhlou studii s více než 5 000 respondenty z celého světa, kteří chtěli změnit pracovní místo, nalézt nový vztah, dostat se do lepší fyzické kondice nebo měli jiné cíle a sny. Ti nejúspěšnější z této studie měli plán. Zároveň platí, že ti, kdo naopak jen tak bezcílně bloudí životem, se obvykle výraznějšího úspěchu nedočkají. Plánovat však něco roky nebo příliš podrobně se ale často též míní účinkem. Nejlepší je být otevřený i nečekaným možnostem řešení, každopádně mít jasnou vizi a jít si za ní. 

5.) Nebuďte na to sami 

Úspěšní účastníci studie se rovněž podělili o své plány s přáteli nebo rodinou. Jak mocné to může být, dokazuje následující příběh: Kdysi jsem pro Celostní medicínu zpovídal ženu, která se zbavila závislosti na cukru. Už jsem skoro vypínal diktafon, když mě zastavila: „A málem jsem zapomněla na to nejdůležitější. Nejvíce mi pomohlo, když jsem to řekla celému svému okolí a napsala to, že s cukrem končím, na Instagram.“ Před velkou životní změnou, před zásadním životním rozhodnutím také nemusí být špatné se o tom s někým kompetentním – koučem, psychologem – poradit. Sám jsem takto v přelomových obdobích svého života postupoval. 

Mimo těchto pět bodů k dalším úspěšným strategiím například patří rozložit si změnu na malé dílky, za své pokroky se postupně odměňovat nebo si je dokonce i zapisovat. Pokud změny souvisí s našimi vztahovými vzorci nebo už nechceme, aby nás v životě tolik ovlivňovalo naše dětství, tak se, nejen u psychologů, může pracovat i s přijetím či přepsáním vlastní minulosti. Nejlépe se pak žije a dělají změny tomu, kdo nebere vše hned smrtelně vážně. Lehkost a nepřipoutanost k výsledku jsou vždy jen ku prospěchu! 

Pokud si přejete s nějakou změnou sami pomoci, přijďte na seminář nebo osobní konzultaci: www.jirihamersky.cz 

Doporučená literatura k tématu: 

Chip, D. a H. (2011): Proměna. Nakladatelství Jan Melvil. 

Wiseman R. (2011): 59 vteřin. Nakladatelství Anag 

 

Jiří Hamerský