5 tipů jak dětem usnadnit nástup do školy

komercniskolaci

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Nástup do školy se blíží. Jak své děti nejlépe připravit?

Start dne

Pro školáky je nejdůležitější vydatná snídaně! Velmi zdravá a plnohodnotná je snídaně z kozí kaše, ozdobit ji můžete ovocem. Vyvarujte se přemíry jednoduchých cukrů. Tak nejlépe zajistíte psychickou výkonnost a soustředění během výuky. Pokud můžete, dopřejte si společnou rodinnou snídani. Myslete na to, že zdravá výživa vašeho dítěte je důležitá i pro podporu jeho imunity a prevenci obezity v pozdějším věku.

Výživa pro mozek

Pro správnou funkci mozku, paměť a soustředění jsou velmi důležité nenasycené mastné kyseliny! Dbejte na jejich dostatečný přísun. Skvěle působí kozí mléko, dětem budou chutnat z něj vyrobené kaše, sýry a jogurty. Oproti kravskému mléku obsahuje více nenasycených mastných kyselin. Ty jsou obzvlášť důležité pro hyperaktivní děti s poruchou pozornosti, s poruchami učení, nebo děti úzkostné či s depresemi. Dále do jídelníčku zařaďte mořské ryby (losos, makrela), ořechy a semínka, kvalitní rostlinné oleje, nezapomeňte ani na listovou zeleninu.

Pitný režim

Bolesti hlavy, nepozornost, únava, to jsou jen některé z projevů nedostatečného příjmu tekutin. Dbejte na to, aby i během výuky vaše dítě dostatečně pilo! Pozor dejte na přeslazené nápoje, které kazí zuby a přispívají k obezitě! Nadbytek cukrů může dokonce vést ke vzniku závislosti na cukru. Namísto sladkostí vyzkoušejte sušené ovoce a smoothie.

Školáci

Zaveďte řád

Děti potřebují pro své fungování určitý řád. Nejdůležitější je ranní a večerní režim. Mantinely, ve kterých se děti smějí pohybovat jste možná v létě posunuli, nyní je ale opět nastavte. S pevně daným režimem jsou děti spokojenější. Děti potřebují přesně vědět, co po nich chcete, lépe tak plní své povinnosti. Mladším dětem pomůže denní program znázorněný obrázky, starší děti ocení seznam v bodech či schémata.

Spánek

Dostatek kvalitního spánku je velmi důležitý. Odpočaté dítě lépe zvládá režim dne a při výuce lépe udrží pozornost. Ospalé děti dělají více chyb, což vede i k horším výsledkům ve škole. Netolerujte ponocování. Platí pravidlo, že dobře usíná fyzicky unavené dítě, dopřejte mu proto každý den dostatek pohybové aktivity – ideálně na čerstvém vzduchu. Minimálně týden před začátkem školy zaveďte večerní režim. Dítě má být v posteli ideálně v 8, nejpozději v 9 hodin.