5 prospěšných látek pro duši – kde je najít

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Kvalitní strava je nutným předpokladem fyzického, ale i psychického zdraví. Kvalitní výživu totiž nepotřebují jen naše orgány, ale také naše duše. Některé potraviny přímo přispívají k produkci hormonů dobré nálady, potlačují tvorbu stresových hormonů, podporují mozkovou činnost nebo pomáhají tlumit projevy již prožívaného stresu. Kvalitní strava pro duši je zároveň úžasným pomocníkem v psychické detoxikaci a navrácení emoční harmonie.

Tryptofan uklidní náladovost

Esenciální aminokyselina tryptofan napomáhá přenášení nervových vzruchů a ovlivňuje reakce naší psychiky. Jinými slovy: udržuje naši náladu stabilní. Nedostatek tryptofanu se projevuje výkyvy nálad, ale také sklony k agresivitě, sklíčeností, negativismem a poruchami spánku. Bohatým zdrojem tryptofanu jsou: banán, ořechy, luštěniny, drůbeží maso a mléko.

Omega-3 nás zocelí

Omega-3 mastné kyseliny známe zejména v souvislosti s ochranou srdce a cév. Tyto vzácné nenasycené mastné kyseliny, obsažené v tučných rybách (tuňák, losos, makrela, sleď, sardinky) mají ještě další skvělou vlastnost. Posilují imunitu a organismus se pak lépe vyrovnává s nárazovým stresem!

Tryosin proti úzkosti

Tryosin je další veledůležitou aminokyselinou, která podporuje mozkovou činnost, udržuje naši mysl fit a v pozoru. Kromě jiného také dokáže předcházet úzkostným stavům, jelikož podporuje produkci hormonu štěstí endorfinu, hormonu štěstí a dobré nálady. Chcete-li tedy podpořit léčbu deprese nebo umocnit účinky duševní očisty, konzumujte pravidelně dýňová a sezamová semínka, avokádo, ryby, drůbež a kvalitní sóju bez GMO.

B-komplex pro pevnější nervy

Na cestě za duševní rovnováhou může výrazně pomoci také skupina vitaminů B. Dříve, než sáhnete po B-komplexu v tabletách, zaměřte se na vitaminy, které jsou běžně dostupné v potravinách. Vitaminy skupiny B posilují nervovou soustavu, zahánějí únavu a zlepšují náladu. Nejvíce jich najdete v droždí, ovesných vločkách, ořeších, brokolici, vejcích a listové zelenině.

Vitamin C: když už stres máme

Vitamin C v kombinaci s dostatečným přísunem hořčíku dokáže zázraky. Vitamin C utužuje imunitu a tlumí produkci stresových hormonů, hořčík pomáhá tlumit projevy stresu tím, že uvolňuje ztuhlé svaly, snižuje tlak, zabraňuje třesu a brnění končetin, křečím, únavě. Bohatým zdrojem vitaminu C jsou kromě šípku také brokolice, zelí, kedlubna, jahody, kiwi a citrusy. Hořčík najdeme v banánech, ořeších, semínkách, luštěninách, špenátu nebo rybách.