Zingiber officinale (Zázvor lékařský)

cm zazvor2

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

V Indii známý pod názvem Adrak nebo také Sunthi, pochází z jihovýchodní Asie. Pro svou sladce pikantní chuť se pěstoval již ve starověké Indii a Číně. Do antického Řecka a Říma se pak dostal jako jedno z prvních běžně užívaných koření. V současné době se zázvor pěstuje pouze v uměle pěstovaných kulturách a planě rostoucí se již nevyskytuje. Užívanou částí zázvoru je jeho kořen nebo přesněji řečeno oddenek.

Tyto oddenky se suší a následně melou, případně jsou používány v čerstvé podobě. Zázvor má využití v celé řadě světových kuchyní a nejčastěji se používá do masitých pokrmů, marinád na zvěřinu, ale také k výrobě likérů. V současné době více než padesát procent jeho světové produkce pochází z Indie, Jamajky, Brazílie a Nigérie. Zingiber officinale je vytrvalá rostlina patřící do stejnojmenné čeledi Zingiberaceae. Z hlízovitě členěného plazivého oddenku vyrůstá několik lodyh, které dosahují výšky až 1m. Tyto lodyhy jsou porostlé dvěma řadami úzkých přisedlých listů. Z oddenků také vyrůstají bezlisté květo-nosné stvoly, které jsou na svých koncích zakončené hustým, příjemně vonícím klas-ovitým květenstvím. Plody jsou ve formě troj-pouzderné mnoho-semenné tobolky.

Léčivé účinky zázvoru jsou v tradiční indické medicíně využívány již po celá staletí. Účinné látky obsažené v jeho oddencích optimálním způsobem ovlivňují procesy trávení v gastrointestinálním traktu. Příznivě působí zejména na funkční biochemii a digestivní funkce žaludku. Zmírňují dyspeptické obtíže, jako je pocit plnosti a těžkosti po požití stravy, časté říhání, pálení žáhy, nadýmání, plynatost a nucení na zvracení. Zázvor také potlačuje příznaky spojené s kinetózou (tj. nevolnost při jízdě automobilem, autobusem apod.), jako je nauzea, studené pocení a závratě. Extrakt z oddenků zázvoru má rovněž inhibiční vliv na syntézu prostaglandinů a prostaglandinových endoperoxidů, jako mediátorů zánětu a vykazuje tak protizánětlivé účinky. Zázvor působí také jako účinné afrodisiakum.