Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Ženšen pravý (latinky Panax ginseng, česky všehoj ženšenovitý) je druh rostliny z čeledi aralkovitých (Araliaceae). Léčivá droga, která se z něj získává, je známá pod označením asijský ženšen, čínský ženšen a korejský ženšen. Někdy uváděný ženšen sibiřský není ženšen v pravém slova smyslu, je to zcela jiná léčivá rostlina se jménem Eleuterococcus. Patří mezi nejznámější cizokrajné léčivé rostliny, setkal se s ním již bez nadsázky každý, který se zajímá o léčivé rostliny. Název ženšen je odvozen z čínštiny, kde se ženšen používá již po staletí a skládá se ze znaku člověk (zhruba jako řén), obtížně přeložitelného znaku šén, který znamená něco jako život, duch, šlechtic, identita a tak dále.
Mezi nejvýznačnější obsažené látky patří saponiny, antioxidanty, polysacharidy a peptidy. Saponinů bylo doposud napočítáno až 70 druhů! Jsou označovány jako ginsenoidy nebo též panaxosidy. Z důležitých antioxidantů se v ženšenu nacházejí zejména maltol, kyselina salicylová a kyselina vanilová. Z kořene byl izolován polysacharid ginsan, který významně stimuluje imunitní systém.
Ženšen – účinky
Působení ženšenu na lidský organismus je velmi komplexní. Vědci prokázali u ženšenu působení na oběhový systém, na centrální nervovou soustavu, na soustavu žláz s vnitřní sekrecí či na imunitní systém. Ženšen je řazen mezi tzv. adaptogeny, což jsou léčivé rostliny, které zvyšují odolnost organismu proti fyzickému či psychickému přetížení. Adaptogenní efekt ženšenu je přisuzován změnám v absorpci kyslíku tkáněmi a přechodné změně v metabolismu cukrů a tuků.
Ženšen je ve světě používán jako roborans (látka ke zvýšení celkové kondice), k prevenci stresu, při neurastenii, při cukrovce a velmi oblíben je jako afrodiziakum. Jako neurastenie je označována, hlavně ve starších vědeckých pracích, druh neurózy, jejímiž příznaky jsou střídání podrážděnosti a únavy, bolesti hlavy, poruchy soustředění, poruchy spánku a vegetativní obtíže. Dokonce Světová zdravotnická organizace (WHO) uvádí, že ženšen lze použít na základě klinických zkušeností cituji „jako profylaktické a regenerační činidlo pro zlepšení duševní a fyzické schopnosti, v případě slabosti, únavy, vyčerpání a ztráty koncentrace a v rekonvalescenci“(WHO Monographs on Selected Medicinal Plants).
Jeho obsahové látky, ginsenoidy, mají celou řadu dalších účinků – pomáhá při ateroskleróze, zánětech, hypertenzi, stresu, nespavosti, poruchách erekce či neplodnosti. Složení prodávaných přírodních přípravků se velmi liší, což může být dáno původem suroviny, kultivací rostliny i způsobů zpracování. Ženšen se totiž suší buď na slunci, nebo se paří v cukerném či lihovém nálevu a následně suší umělým teplem. Kromě tablet se ženšenem se prodávají i lihové extrakty (kapky) a sirupy. Kombinuje se i s mateří kašičkou do tzv. pitných ampulí, se kterými se můžeme občas setkat. Při kombinaci je dobré si ověřit, s čím je kombinován, některé složky snižují obsah ginsenoidů v extraktu z ženšenu. Tradiční čínská medicína s výhodou kombinuje ženšen s jinými místními léčivými rostlinami, čímž dochází k synergickému efektu a zvýšení jeho účinnosti. Ženšen se obvykle doporučuje užívat v kuse měsíc až dva, poté je dobré udělat měsíc až dva další pauzu a začít další kůru.
Ženšen – nežádoucí účinky
Tato zmíněná přestávka je nutná z důvodů kumulace účinných látek v těle, které pak mohou způsobovat negativní účinky, stejně jako při užívání vyšších dávek než doporučených. Jako takové nežádoucí účinky jsou uváděny zvýšený krevní tlak, poruchy trávení, nespavost a nervozita.
Diabetici by měli užívání ženšenu předem konzultovat s lékařem, jelikož ženšen může mírně snižovat hladinu cukru v krvi. Osoby užívající antikoagulancia (léky proti srážlivosti krve, nejznámější je Warfarin) a diuretika (léky na zvyšování vylučování vody) by měly užívání ženšenu předem konzultovat s ošetřujícím lékařem. Rovněž zatím nebyla prokázána bezpečnost užívání ženšenu u těhotných a kojících žen a dětí.
Nicméně ostatní ženšen mohou užívat ke svému všestrannému prospěchu, jako to dělali již před tisícem let jistě čínští všemocní císaři a jak je dnes ženšen doporučován jak lékaři, tak i zkušenými léčiteli.