Ženšen nepravý (Panax notoginseng)

zensen adaptogen

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Ženšen nepravý, latinsky Panax pseudoginseng (nebo též Panax notoginseng), je víceletá bylina dosahující výšky až jednoho metru. Lodyha je vzpřímená a hladká. Lístky jsou podlouhlé až eliptické a na okrajích pilovitě zubaté. Květy má drobné, oboupohlavné nebo samčí, žlutavě zelené. Plod je ledvinovitá (asi 0,6-0,7 cm velká), červená až červenočerná bobule. Tato bobule obsahuje dvě až tři bělavá semena. Patří do čeledi Araliaceae (aralkovité).

Ženšen nepravý se vyskytuje v oblasti severní Indie, v Thajsku, Indočíně a značné části jihozápadní Číny. Oblíbil si listnaté lesy ve výškách 1500 až 3000 metrů nad mořem. V současnosti se i pěstuje a to zejména ve Vietnamu a dalších zemích jihovýchodní Asie.

Jako rostlinná droga se z ní zpracovává hlízovitý kořen. Z přírodních látek obsahuje hlavně saponiny (včetně některých druhů ginsenoidů). Z dalších látek v kořeni můžeme najít silice, flavonoidy, fytosteroly (B-sitosterol, stigmasterol, daukosterol), polysacharidy, některé vitaminy a minerální látky (železo, vápník a další).

Tradičně je používán v čínské lidové medicíně – i když na rozdíl od jiných bylin ne tak dlouho, asi „jen“ 400 let. Jeho čínské jméno v přepisu do latinky zní „tienchi“. Je blízce příbuzný asijskému a americkému ženšenu. V čínské tradiční medicíně se ovšem na rozdíl od jiných druhů ženšenu nepoužívá hlavně jako tonikum, ale jako hemostatikum. Je součástí mnoha hemostatických složených léků pro vnější i vnitřní použití.

Tradiční čínská medicína u této bylinky uvádí toto působení: hemostatické i antikoagulační (závisí na podmínkách), rozpouští krevní sraženiny, zmírňuje otoky, analgetikum, protizánětlivé, imunomodulační, hypolipemické (surový kořen), hyperlipemické (upravený kořen), protisklerotické, antioxidační. Už z výčtu vyplývá, že není vhodná pro pacienty s poruchou krevní srážlivosti.

Jako zajímavost lze uvést, že některé zdroje uvádějí, že za druhé světové války ho čínští a američtí vojenští letci používali k zastavení krvácení (směs měla poetický název Yunanan Baoiao „Bílá droga Yunanské provincie”).

Celková nabídka knih o bylinkách.