Ženšen brazilský (Pfaffia panicullata)

zensen adaptogen

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Mezi “pravými” druhy ženšenu jsou občas uváděny i “nepravé” ženšeny. Jako příklad lze uvést tzv. sibiřský ženšen (eleuterekok ostnitý) nebo ženšen brazilský (Pfaffia paniculata). Právě s méně známým ženšenem brazilským bych vás rád trochu blíže seznámil. Jedná se až o jeden metr vysokou poléhavou rostlinu. Jako léčivá droga se z ní používá kořen.Z kořene se získává prášek, který se již používá v léčitelství nebo nyní v současnosti jako doplněk stravy.

Je známý také pod stručným názvem Suma. Patří do čeledi Araliaceae (aralkovité). V oblasti svého původu je rovněž nazýván para todo (“na všechno”) nebo corango-acu. Byl velmi ceněn, jak název napovídá původními obyvateli těchto oblastí, jihoamerickými Indiány.

Stal se dokonce jednou z přísad do jejich omamného nápoje zvaného ayahuaska. Je však třeba zdůraznit, aby nedošlo k omylu, že samotná rostlina halucinogenní účinky nemá, v nápoji měla zvýšit odolnost organismu po jeho vypití. Indiáni ho užívají jako všeobecný lék pro mnoho typů chorob a k doplnění energie při vyčerpání organismu.

Brazilský ženšen je zdrojem beta-ekdysteronu (0-hydroxyekdysonu) a biologicky aktivních derivátů ekdysteronu (např. rubrosteron, polypodin B, pterosteron) a jejich glykosidů.

Tyto přírodní látky jsou řazeny k látkám podobné sterolům. Jsou velmi oblíbené mezi příznivci kulturistiky a bodybuildingu, protože působí v mužském těle proti tvorbě a ukládání tuků, zároveň přispívají k formování postavy a k plnohodnotné regeneraci kosterního svalstva. Ovšem nemají charakter mužských pohlavních hormonů, takže nejsou řazena mezi anabolika.

Dále kořen brazilského ženšenu obsahuje řadu důležitých vitamínů (A, B1, B2, K) a minerálů (železo, zinek, mangan, křemík, germanium), saponiny, aminokyseliny a esenciální mastné kyseliny.

Celkově se tedy dá shrnout, že brazilský ženšen působí jako stimulátor pro zvýšení celkové tělesné zdatnosti a odolnosti organizmu, snižuje míru únavy a vyčerpání. Rovněž zlepšuje kvalitu spánku, zvyšuje vitalitu a přirozenou obranyschopnost organizmu.