Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Zeměžluč je rostlina z čeledi hořcovitých (Gentianacea). Patří mezi nejstarší léčivé rostliny světa. Její starý název byl Fel terrae – žluč země; označoval ji tak Plinius. Dioskorides ji podle bájného kentaura označoval jako kentaurion mikron. Na původ slova se brzy zapomnělo a starší rodový název (Erythraea) se odvodil z řeckého pojmenování barvy kvítků (erythros = červený). Nynější rodový název vychází z Dioskoridovo kentauron a druhový z erythros.
Stonek je dutý, válcovitý, světle zelený až hnědý, podélně rýhovaný, jen v horní části větvený. Listy jsou přisedlé, celokrajné, vstřícné, podlouhle vejčité až kopinaté, až 3 cm dlouhé. Ještě relativně nedávno, v minulém století se u nás vyskytovala často. Bohužel kvůli nešetrnému sběru se s ní setkáme zřídka. Obvykle se dováží z jiných evropských zemí či ze severní Afriky. Platný lékopis uvádí i jiné druhy zeměžluči jako Centarium majus či Centarium suffruticosum.
Účinné látky jsou soustředěny v kvetoucí nati. Obsahuje glykosidy, sekoiridoidy a jejich dimery, triterpeny, kyselinu ferulovou, protokatechovou a další látky. Důležitou složkou je rovněž kyselina nikotinová resp. její amid. Její nedostatek v organismu vyvolává střevní a žaludeční poruchy, vede ke komplikaci při onemocnění jater, žlučníku a sleziny. Vodný extrakt vykazuje protizánětlivé, analgetické a antipyretické účinky. Zeměžluč patří mezi typické představitele skupiny hořčin, označovaných také latinským názvem amara. Tyto hořčiny refelektorickým způsobem zvyšují činnost žaludku, podporují tvorbu slin a žaludečních šťáv.
Droga je doporučována při žaludečních potížích provázených nechutenstvím či při chronických dyspeptických potížích. Vnímání její hořké chuti je individuální a nálev z ní může i v krajním případě vyvolávat odpor či zvracení. Dávku je proto vždy třeba upravit dle citlivosti pacienta. Vzhledem právě k této hořké chuti mohou nálev špatně snášet ženy v těhotenství. Amara nesmějí být používány při zvýšené kyselosti žaludečních šťáv a při zánětlivých onemocněních žaludku a střev.