Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Skromná bylinka nevysokého vzrůstu po kolena vegetuje na chudých stanovištích málo zatravněných polosuchých svažitých luk s dostatkem světla. Vzdoruje totiž jen málo dravým konkurenčním plevelům kvalitnějších lokalit. Zeměžluč je dosti nenápadná, a když ji uvidíte, ani si neuvědomíte, že jste našli rostlinný klenot a základnu všech babských směsí pro dobré trávení. Tato bylina se vyznačuje vysokou laskavostí ke člověku unavenému, netrávícímu, znechucenému krmivem i psychikou (násilí, stres, existenční potíže, důchod a co za něj v EU, nejistota perspektiv, krvelačné filmy, zprávy a seriály v telebedně apod.) a hořkost v duši eliminuje velmi snesitelnou hořkostí čajovou, kterou je potřeba nalézt individuálně optimálním rozředěním.
Zeměžluč se jmenuje zaslouženě, protože je ukrutně hořká a květ dokonce 6× více než běžně sbíraná nať. Bylinkáři většinou doporučují spařit 1-2 lžičky nati zeměžluče na šálek, což je dramatická hořkost podobná našim obvyklým celoživotním zkušenostem, perspektivám a poznání, a stejně tak je obtížně akceptovatelná a spolknutelná jako naše dobré rady svým bližním, a dorůstajícím dětem zvláště…
Takové dávky se berou, až když vás chytne žlučník pod pravým žebrem a je to horší, než když vás drží exekutor, zakuklenec nebo urostlý skín pod krkem. Zajímavé je, že stejnou nespolknutelnou hořkost pociťujeme při sledování výkonů našich dobře honorovaných politiků a na jejich vítězství nad rozumem si klidně můžeme přiťuknout sklenkou tohoto silného zeměžlučového čaje. Možná výstižněji s přídavkem velmi projímavého senného lusku či listu.
Zeměžlučovou směs, viz str. XXX, nebo čaj ze zeměžluči si určitě dopřejte, když pozřete potravu, kterou žaludek odmítá strávit a nejde to pak tam ani zpátky. Zajímavé je, že když si vezmete zeměžluč, tak to buď během pěti minut vyběhne před vás zpět, nebo se během půl hodinky zpacifikována strava spořádaně vydá do střev za účelem vaší výživy a tvorby objemnější a méně tuhé, nicméně ještě normální stolice. V očekávání příchodu zdraví doporučuji zaujmout pozici uvolněně sedícího těla v pohodlí křesla, nebo v případě absence křesla nepatrně slabší polohu ležmo na levoboku s mírně pokrčenýma nohama. Jiné polohy se neosvědčily. Sedět je výhodnější, protože gravitace napomáhá udržet natráveninu obvykle na klasické cestě skrz trávení. Ležící poloha upřednostní spíše dramatický odchod špatného jídla stejnou cestou, kudy přišlo.
Urychlené zbavení se stravy touto metodou (vyzvracením) vede asi do hodiny ke kurióznímu vzniku pocitu hladu a ještě podivnější skutečnosti, že když si trochu lehké a spíše dětské stravy pozřete, tak ji již v pohodě strávíte. To ale platí jen pro případ, že použijete zeměžlučový zápar nebo ještě lépe zeměžlučovou směs či tinkturu rozředěnou v čaj co nejdříve po začátku nevolnosti. Trvalo-li podráždění déle, tak bude potřeba podávání zeměžlučového nápoje opakovat až do celkového zklidnění. V takovém případě je ale výrazně výhodnější zeměžlučová směs nebo zápar z více hořkých bylin najednou: vachta, hořec, pelyněk, chmel, andělika, čekanka, pampeliška, heřmánek, řebříček, smil, šalvěj apod. Dává se 1 lžička směsi řezaných rostlin do ? litru vody a ? hodiny se spaří.
Podávání slabšího zeměžlučového čaje zlepšuje trávení dětem i starcům v nemoci i v rekonvalescenci. Hořčiny dokonce pronikají skrz matku i do mateřského mléka a zlepšují tak trávení i ošklíbajícímu se nejen duživému, ale především neduživému nebo blinkajícímu a břichabolnému kojeňátku. I když podle mých osobních pozorování bývá často příčina v blokádě páteře a rozblokováním nebo masáží se to zázračně zlepší, tak zeměžluč do určité míry umí také stimulovat střevní peristaltiku žádoucím směrem jako opravu následků blokád nejen kojeňátek.
Dobrých vlastností zeměžluči se využívá nejen při akutních potížích s nestravitelnou potravou nebo záchvatech žlučníkové povahy, ale i při pálení žáhy a překyselení žaludku, žaludeční přecitlivělosti, při nedostatečném vylučování žluči a kamenožlučových potížích, při poruchách tvorby trávicích šťáv žaludku, žlučníku, slinivky i střev, při zácpě, nadýmání, plynatosti a prdlavosti (časté krátké prdy většinou starších lidí majících zanesenou a špatně fungující sliznici střev, projevující se při pozření zdravější a na vlákninu bohaté stravy, která se bohužel zpracovává až ve vzdálenější, v jejich věku již jen málo funkční části střeva). Také při nechutenství až mentální anorexii, chudokrevnosti až leukémii, při jaterních poruchách, psychickém vypětí při menzes a dokonce i cukrovce.
Hořčiny zeměžluči totiž drážděním chuťových pohárků jazyka stimulují tvorbu slin, enzymů a všech trávicích šťáv. Zvýšením dilatace střevních cév zlepšují vstřebání živin a snížením napětí (tonusu) svaloviny dolních partií žaludku umožňují rychlý postup natráveniny do dvanáctníku. Stimulací peristaltiky celého trávicího systému pak zajišťují plynulou pasáž ke konečníku.
Zvláštní kapitolou je využití zeměžluči proti střevním parazitům, kdy doporučuji po vypití silnějšího čaje do poloprázdného břicha po půldenní hladovce nechat jej asi 4 hodiny působit a zahnat tak potvory dále ke konečníku a posléze je i tamo inzultovat aplikací téhož čaje klystýrem. Moudří píší, že v zeměžluči přítomný alkaloid má i silné antihelminické účinky. Faktem je, že to sice není příjemné, ale funkční ano. Střevním parazitům vadí ještě například šalvěj, tymián, česnek, pelyněk, hořec, levandule, máta, hřebíček, vratič aj.
Zeměžlučovým odvarem se též ošetřovala nečistá pleť při zvýšené tvorbě mazu, uhrů, akné, vyrážek, ekzémů, vředů a vůbec všeho, co na kůži nepatřilo. Kupodivu byl tento způsob funkční, ale na chuť se mu z pochopitelných hořkých důvodů nepřišlo. Takže se využíval jen po dobu nezbytnou ke zkrásnění, protože při další aplikaci hořčin by tyto bránily přiměřenému využívání až zneužívání onoho zkrásnění případnou druhou zainteresovanou osobou. Osobně jsem ale toho názoru, že méně by mi vadil partner na povrchu hořký a uvnitř sladký než naopak. A co krásy se týče, doporučuji upřednostnit krásu vztahu, která následně i zjemní exteriér například v kategoriích půvab, šarm, lad a pohoda.
Takže už nezbývá než dodat, že zeměžluč je skromná dvouletka, sklízí se 2× ročně, suší při teplotě do 40 °C a při sušení se nestlačuje, aby se nezapařila. Skladuje se v uzavřených nádobách v chladu a ve tmě.
A jestli chcete něco navíc, tak velmi slabý čaj ze zeměžluči nebo zeměžlučové směsi, asi 1/2 lžičky na 3-5 dcl, lze využít také pro snížení pocitu hladu a lze ho popíjet vlažný namísto jídla za účelem hubnutí. Hubnout shazováním tuku ale můžete jedině jeho metabolizací, která bez tělesné námahy se zadýcháním trvá dost dlouho. Hubnout ubýváním svaloviny – k tomu stačí nejíst a hned jste kost a kůže… a špek!