Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Existují nové důkazy, že zelený čaj může pomoci v boji proti glaukomu a jiným očním chorobám.
Vědci potvrdili, že zdraví prospěšné látky obsažené v zeleném čaji, proslulé silným antioxidačním účinkem i schopností bojovat s četnými chorobami – mají také schopnost pronikat do tkání oka. Nová zpráva vědců poprvé dokumentuje, že čočka, sítnice a jiné oční tkáně tyto látky absorbují, a tím se zvyšuje možnost, že se dá zelený čaj používat v prevenci proti glaukomu a dalším očním onemocněním.
V Journal of Agricultural and Food Chemistry se objevuje tato zpráva:
http://www.sciencedaily.com/releases/2010/02/100218125520.htm
Chi Pui Pang a jeho kolegové poukazují na to, že „katechiny“ obsažené v zeleném čaji jsou mezi několika antioxidanty, které jsou schopny chránit oko. Mezi další patří vitamin C, vitamin E, lutein, zeaxantin aj. Až do této chvíle nebylo prokázáno, zda se katechiny zeleného čaje skutečně dostanou ze žaludku a trávicího traktu do tkání oka.
Pang a jeho kolegové rozřešili tuto nejistotu v pokusech s laboratorními potkany, kterým dávali pít zelený čaj. Analýza očních tkání ukázala nade vší pochybnost, že oční struktury absorbovaly značné množství jednotlivých katechinů. Například sítnice absorbuje nejvyšší úroveň galokatechinů, zatímco tekutina v očních komorách má tendenci absorbovat epigalokatechiny. Účinky katechinů zeleného čaje vedly ke snížení škodlivého oxidačního stresu v oku a přetrvávaly po dobu až 20 hodin. „Naše výsledky ukazují, že pití zeleného čaje je pro oko prospěšné v boji s oxidačním stresem,“ uzavírá zpráva.