Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Letošní teplé jaro vybízí ke sběru nejrůznějších bylin, které se vyskytují ve velmi hojném počtu. Vzpomenu popenec, kterého je letos více než obvykle. Už máte nasbíránu hluchavku nachovou? Nasušeny kopřivy? Nachystáno pesto z medvědího česneku či léčivou tinkturu z něj? Barevný plicník, květ sedmikrásky, majestátný zběhovec plazivý? Stihli jste posbírat voňavou fialku? Něco málo podbělu? A pokud ne, zcela určitě si počkejte na lípu, případně, na šeřík, který lze zpracovat ve voňavý olej, sirup či mast.
Vraťme se však k již jednou zmíněnému zběhovci, vznešené bylince, která, narazíte-li na ni, zcela jistě pozornosti neujde. Řadíme jej do čeledi hluchavkovitých, roste mezi prvními jarními bylinkami, jen co odkvetou žluté orseje, již se na svět dere modravý zběhovec. Dorůstá do výšky 20 centimetrů, kdy vytváří plazivé odnože, prostřednictvím kterých se rozmnožuje. Není pak divu, že zběhovce vytvářejí mnohdy sáhodlouhá společenství a vy, pokud vás osloví, můžete po chvíli nasbírat doslova košík. Lístky, vytvářející přízemní růžice okolo chlupaté lodyhy, bývají vejčité s jemným vroubkováním. Léčivka vyžaduje polostín, vláhu lesa, křovin, listnatých stromů. Často ji můžete potkat i na zahrádkách, s oblibou bývá pěstována jako okrasná léčivka. Pokud si budete chtít zběhovec zasadit, najděte mu vhodné, stinné místo, na které jej umístíte, ať už formou sazeničky z přírody, ze zahradnictví či se dáte do výsevu semínek. Jakmile zakoření, plně se rozroste, bylinka nevyžaduje žádnou zvláštní péči, jelikož má však tendence rychle se šířit, doporučuji zasadit spíše do okrajových částí zahrádek.
Zběhovec je trvalkou modrofialového květu, vzácněji bílého či narůžovělého. Celá bylinka obsahuje třísloviny, hořčiny, organické kyseliny, minerály, taninové substance, éterické oleje a organické soli. Kvete od dubna do července, plodem je tvrdka, k sušení využíváme list, květ, taktéž celou nať. Bylinku rozprostřeme na sušící plát, do jedné vrstvy. Jakmile je hotovo, jednu lodyhu zkusíme zlomit, praskne-li, lze s klidem uschovat do skleněné nádoby, na tmavé místo.
K čemu všemu lze zběhovec použít?
Pokud jste o zběhovci ještě nikdy neslyšeli, vězte, že jej s oblibou sbíraly naše milé prababičky, které jej zevně užívaly k ošetření krvácejících ran, zhmožděnin, podlitin, nevzhledných modřin, revmatických bolestí, vnitřně jím léčily záněty průdušek, astma, nedostatečnou tvorbu žluči, kašel, chrapot, záněty hlasivek, vysoký krevní tlak, ale také např. jaterní cirhózu. Zběhovec je jemně jedovatý, proto jej používáme nejlépe ve směsích, kdy maximální denní dávka nepřesahuje tři čajové lžičky byliny.
Trápí-li nás zánět hlasivek, užíváme směs zběhovce, řepíku, slézu, přidat lze taktéž list podbělu či plicník. Bylinky zalijeme vroucí vodou, necháme louhovat zhruba deset minut. Scedíme, pijeme. Čaj, jakmile je vlažný, lze mírně dosladit medem. Při revmatických bolestech přidáváme zběhovec během koupele, ze které nespěcháme, poležíme alespoň patnáct minut.
Ze zběhovce lze uchystat taktéž i krém, který upotřebí tento předpis:
Hrst zběhovce zalijeme roztopeným kokosovým olejem (250 g), macerujeme několik dní. Následně směs rozehřejeme, přecedíme, přidáme včelí vosk (30 g), jakmile se vosk rozpustí, plníme do dóziček. Krémem potíráme modřiny, pohmožděniny, lze využít při revmatických bolestech.
K přímé konzumaci není bylinka vhodná, nicméně, můžeme jí dekorovat, jelikož květenství je skutečně hojné, slavnostní a honosné. Můžeme jím ozdobit dorty, drobné dezerty, palačinky, ale i sýrovou mísu či zeleninový salát. Fantazii se meze určitě nekladou, zvláště, pokud fotíte, bylinka oživí výsledný obraz, rozzáří jej, propůjčí mu svůj typicky hluboký fialový tón.
Jaro je tak dávající, kéž v něm najdete onu zamýšlenou přírodní apatyku, která je tu pro nás, pro nás všechny.