Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Jako zánět dutin je označován zánět vedlejších, tzv. paranasálních nosních dutin. Tyto dutiny se nacházejí v lebce za tvářemi a obočím. Prostory, které vytvářejí, jsou normálně naplněny vzduchem. Jejich stěna je vystlána sliznicí. Jsou to párové prostory, jeden z nich je uložen na pravé a jeden na levé straně lebky. Vedlejší dutiny se nacházejí v čelní, klínové a čichové kosti a rovněž v horní čelisti. Mají na starost odlehčení kostí lebky a rezonanci hlasu.
S nosní dutinou jsou spojeny krátkými průduchy. Při zánětu nosních dutin dochází k zánětu sliznic těchto dutin. Příčinou tohoto onemocnění je uzavření průduchů vedoucích do nosní dutiny. Vzhledem k tomu, že dochází k zamezení přístupu vzduchu, dochází k množení bakterií a vznikajícího hlenu, který nemůže volně odtékat. Důvodů může být několik. Nejčastější příčina je virové onemocnění doprovázené rýmou. K dalším příčinám patří alergie, onemocnění horních cest dýchacích, infekce zubu v horní čelisti, úraz, vrozené vady či velmi časté užívání léků ze skupiny antihistaminik.
Zánět se projevuje tupou bolestí v oblasti hlavy a obličeje, zvláště čela a nad-čelistních prostor. Někdy se objevuje tlak v uších. Bolest se zvětšuje při změně tlaku a polohy hlavy, hlavně při předklonu, vleže či smrkáním. Ze smyslových vjemů je snížen čich, chuť a někdy i sluch. Dotek postižených míst je nepříjemný a bolestivý. Smrkání je obtížné, nosní hlen je husté konzistence a žlutozelené barvy, někdy s příměsí krve. Nemocný je celkově unaven, jeho pracovní výkon se snižuje, tento stav mohou provázet zvýšené teploty až horečky. Dech má z důvodu infekce typický zápach, v ústech je nepříjemný pocit. Někdy se přidá i bolest v krku či kašel.
Lékem první volby jsou antibiotika, jako doplněk bývají předepisovány nosní kapky a léky snižující otok nosní sliznice. Někdy mohou pomoci koupele paží a dolních končetin v teplé vodě. Pokud nic z tohoto nepomůže, lékař obvykle přikročí k tzv. punkci. Při tomto zákroku se speciální jehlou odsávají nahromaděné hleny a postižená oblast se proplachuje. Pokud je stav opravdu závažný, přistupuje se k chirurgickému zákroku. Při zánětech dutin hrozí několik komplikací, ke kterým patří zánět průdušek, očnice či dokonce encefalitida nebo meningitida.
Prevence je v podstatě stejná, jako u všech zánětlivých onemocnění. Je třeba posilovat imunitu (multivitamíny či jiné přírodní produkty na podporu imunity), včas léčit banální nachlazení, aby nedošlo ke komplikacím, u přecitlivělých osob je důležité vyhýbat se alergenům. Rovněž je dobré nahřívání dutin nad horkou párou s nějakým uvolňujícím prostředkem, jako je aromatický olej či podobně. Rovněž je vhodné světelné či tepelné nahřívání. Toto vše je třeba použít dříve, než dojde k zánětu. K vhodným přírodním produktům při zánětech dutin patří vitamin C (protizánětlivé působení), beta karoten (ochrana sliznice dýchacích cest) či echinacea (podpora imunitního systému). Mezi dalšími přírodními přípravky, které lze užít ke zvýšení imunity, lze uvést například medový sirup s mateří kašičkou, propolisem, echinaceou a vitamínem C , či vilcacora.