Zakladatel CelostniMedicina.cz Martin Rozhoň: „Přírodní medicína mně pomohla vyléčit se z těžkých zdravotních problémů. Proto se ji snažím zpřístupnit co nejvíce lidem.“

Martin Rozhon e1627019828241

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Celostní medicínu.cz čte každý měsíc přes 400 000 čtenářů a je zde zveřejněno již více než šest tisíc článků. Kdo potřebuje osobní radu, může navíc využít bezplatnou poradnu (lékaři, nutriční terapeutka, psycholog). K rozhovoru jsem si dnes pozval samotného „Otce zakladatele“ tohoto webu, pana Martina Rozhoně. Jak říká, jeho posláním je mimo jiné podporovat přírodní medicínu a propojovat svět businessu a spirituality.

Kdo je Martin Rozhoň?

Martin Rozhoň (42) je nadšenec pro bylinky a vše přírodní. Jako malý měl všechny možné závažné zdravotní problémy. K „alternativě“ ho přivedla jeho maminka – nechtěla ho svěřovat klasické medicíně, za což je jí vděčný.

Celostní medicínu Rozhoň naprogramoval již jako student na střední škole: „Nejdříve tam byl jen rozcestník na jednotlivé stránky, které se zabývaly přírodní medicínou. Pak tam můj známý lékař, MUDr. Šácha, udělal poradnu. Následně začaly vycházet články, které daly základ Celostní medicíně.“

Sekundárně bylo Celostní medicínu potřeba financovat, a tak vznikl web Prozdravi.cz, který se poté stal součástí Vivantisu (zastřešuje právě Prozdravi.cz, dále Krása.cz, Parfémy.cz, Hodinky.cz, Šperky.cz a další). Martinu Rozhoňovi se povedla věc nevídaná – vybudovat miliardovou firmu s 300 zaměstnanci. To se neobešlo bez dalších zdravotních problémů a syndromu vyhoření – po tom třetím firmu prodal skupině Mall Group. Nyní se Martin věnuje startupům a v médiích bývá někdy označován jako andělský investor do projektů, které mu dávají smysl (ekologie, zdravá výživa, udržitelné hospodaření, přírodní medicína, osobní rozvoj, …).

Martine, Vy jste zakladatelem Celostní medicíny. Můžete nám tento web v krátkosti představit?

Hlavní část webu tvoří články, kterých je dnes přes šest tisíc. Současně je zde bezplatná poradna, v níž odpovídají lékaři a další odborníci. Návštěvník může jít do větší personalizované hloubky, doptat se na svůj problém a komunikovat ho s odborníkem.

Co Vás vlastně k založení Celostní medicíny vedlo?

Byl jsem nadšený tím, že existují metody mimo klasickou medicínu, které mě zbavily zdravotních problémů. A viděl jsem také další lidi, kterým tyto metody pomohly leckdy z velmi závažných onemocnění, se kterými si klasická medicína nevěděla rady. Před dvaceti lety se o těchto, alternativních, věcech moc nemluvilo, bylo to ještě v počátcích. Už tehdy jsem ale vnímal, že část mého poslání je pomoci to více zpřístupnit lidem. Tím že jsem ajťák, tak jsem jako formu zvolil internet.

Jaký byl Váš původní záměr a jak se povedl naplnit?

Prvotní očekávání bylo nízké. Jako student jsem neměl ani peníze. Ve svém volném čase jsem web řešil technicky a plnil obsahem. Dnes na Celostní medicínu chodí přes 400 000 unikátních návštěvníků bez jakékoliv reklamy – čistě organicky a na doporučení. Můžeme každý měsíc stovkám tisíc lidí pomoci zlepšit jejich zdraví, ať už tím, že si najdou informace v článcích nebo se poradí s lékaři. Ročně v poradně proběhne dohromady přes pět tisíc dotazů, což je super, že můžeme lidem zdarma v takovémto objemu pomáhat.

V čem je podle Vás koncept Celostní medicíny unikátní?

Celostním přístupem, který zahrnuje tělo i duši. A pak hlavně obrovským rozsahem šesti tisíc článků, které tam za ty roky jsou. Lidé, když hledají v této oblasti nějakou informaci, tak ji s velkou pravděpodobností v této obrovské databázi najdou. A unikátní je také poradna: ať už počtem terapeutů, kteří jsou k dispozici, jejich odborností a přístupem ke klientům i tím, že je zdarma.

Když se řekne Celostní medicína, mnoha lidem jako první naskočí MUDr. Hnízdil. Sešel jste se s ním někdy?

Já pana Hnízdila i další osobnosti z této oblasti samozřejmě sleduji. Osobně jsem byl třeba u MUDr. Vogeltanze, který je možná druhou největší ikonou na tomto poli, byť ne tak mediálně známou.

Změnila se za tu dobu, co Celostní medicína existuje, svoboda informací?

Postupně se přiostřuje cenzura. Jde to z EU, a postupně to dopadá i na Celostní medicínu. V článcích se nesmí objevovat nic, co není v souladu s evropskou legislativou. Dostali jsme několik vysokých pokut například za to, že jsme psali o léčivých účincích bylin. Také jsme museli stáhnout články, kde jsme radili, co by lidem mohlo pomoci při COVIDu. Stojí za tím komerční zájmy farmaceutických firem.

Obraťme list. Jakou máte Vy sám zkušenost s Celostní medicínou? Co je Vám třeba z těch všech oborů, postupů a procedur a směrů v rámci Celostní medicíny nejbližší?

Jsem hodně zaměřený na doplňky stravy, které jsem dlouho studoval a už mnoho let jsou součástí mého světa. Cpu se tedy kvalitními „bobulemi“. To je první věc. Druhá věc: Když to jde, přidávám bylinky. Teď tady mám třeba čerstvě uvařený třezalkový čaj. Chodil jsem i na čínskou medicínu, baňkování, na masáže a všechny možné další přírodní terapie. Používám přerušované půsty a velmi si dávám pozor na to, co jím – co dělá mému tělu dobře. Také se snažím každý den zapotit.

Základem je pro mě je tedy kvalitní jídlo v bio kvalitě, doplňky stravy, bylinky a udržitelný životní styl – tj. dýchání, pohyb a psychická hygiena. Nemám na mysli přímo meditace, ale mám své specifické rutiny na psychické zdraví.

Vidíte, na to jsem se chtěl zeptat. O úspěšných lidech se říká, že právě mají takovou tu klasickou ranní rutinu…

Není to tak, že bych něco striktně dodržoval. Snažím se chodit do přírody, která je pro mě zdrojem energie. Medituji v chůzi, pracuji se svým vědomím, afirmacemi, modlitbami a vědomě u toho dýchám. To je můj nejčastější druh relaxace. A když sedím u počítače, tak se každou chvíli zvednu, nějak si zacvičím, protáhnu, projdu – aby se kompenzovalo sezení. Snažím se, abych neměl schůzky od rána do večera, a abych neseděl celý den před počítačem. Je to pro mě hledání středu, snažím se poslouchat svoje tělo a svou duši: Jestli mám někdy například ještě pracovat, nebo se jít raději projít do přírody. Důležité je také vnímat a naplňovat náš spirituální přesah!

Máte na alternativní a duchovní scéně nějako osobnost, která je Vám velmi blízká?

Můj největší evergreen je Jirka Ledvinka, který se mnou vnitřně hodně rezonuje. Díky němu jsem si dost přenastavil svůj mindset. Pak profesor Jan Rak, který propojuje spiritualitu s vědou a kvantovou fyzikou. Jirka mluví z pohledu Boha, profesor Rak z pohledu vědy. Hezky tyto dva pohledy spojuje můj kamarád MUDr. Jan Vojáček, který napsal krásnou knížku Umění být zdráv. Byl jsem na všech jeho možných kurzech a přednáškách. Mnohokráte jsme se spolu bavili osobně. Koneckonců na Celostní medicíně najdete jeho články a videa. Ze zahraničních osobností mi je nejbližší Bruce Lipton.

Vnímáte na tom poli esoteriky, celostních přístupů a duchovna nějaká rizika? Je nějaká hranice, co by Celostní medicína někdy neotiskla?

Nikdy jsem nedělal přímo korektury článků, některé základní věci jsem samozřejmě již v počátku vykomunikoval se svými spolupracovníky. Každopádně, v esoterice je určitě spousta různého bullshitu. Ale podle mě si musí každý sám navnímat, co mu sedí. Například Jirka Ledvinka bude pro 95 % určitě ulítlej magor ale jiní jsou z něj nadšení. Je to o úrovni vědomí. Nechci soudit, co „jo“ a co už „ne“, jestli například kartářka ještě jo… Právě kartářům jsem nikdy moc nevěřil, ale zrovna před třemi měsíci jsem měl rozhovor s kartářkou a řekla věci, které se od té doby splnily. Na někoho by to už bylo moc „ezo“. Ale také není kartářka jako kartářka. Dobrých kartářek je možná 5%.

Na závěr se ještě, Martine, zeptám, co pokládáte v dnešní době za nejdůležitější.

Obecně vnímám, že naše duše sem přišly, aby zažily určitou zkušenost a zvedly svou úroveň vědomí. Snažím se pracovat se svým vědomím, a vytvářet pro to i podmínky lidem kolem.

Ještě bych řekl o našem připravovaném projektu, který s Celostní medicínou souvisí. S mou ženou máme již dlouho vizi vytvořit regenerační centrum pro tělo i pro duši. Místo v panenské přírodě, které bude samo o sobě léčivé. V centru pro cca 50 lidí bude ubytování, jídelna, kuchyň, malé wellness, velký přednáškový sál. Okolo biofarma. Lidé se sem budou jezdit navracet sami k sobě, ke své duši a léčit se přírodní medicínou, kvalitní stravou, meditovat atd. Tento prostor budeme  pronajímat různým lektorům na pobyty, přednášky, workshopy, semináře atd. To je s moji ženou naše společná vize pro druhou část našeho života, která, jak doufáme, si již velmi brzy porodí.

Moc Vám děkuji za rozhovor.

Jiří Hamerský