Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Létu vládne Oheň, prvek, který znamená zátěž především pro srdečně-cévní systém. Příběh z ordinace kardiologa dokumentuje praktické využití produktů Energy u varixů, o nichž jsme psali v červnovém čísle.
Asi před třemi roky navštívila moji ordinaci 44letá žena. Měla za sebou tři porody zdravých dětí, po kterých postupně přibrala na váze, a nastaly též problémy se žílami dolních končetin. Začaly se jí čím dál víc objevovat v oblasti obou stehen rozšířené křečové žíly a drobné černé žilky tvaru metliček a elektrických blesků. Trápilo ji to hlavně z estetického hlediska – jak bude vypadat v plavkách, když se po letech konečně chystala na letní dovolenou k moři. Kromě toho udávala pocit těžkých nohou a po celodenním stání v práci mívala k večeru opuchnutí předkolení. Chemické léky zatím užívat nechtěla, a tak se přišla poradit ohledně vhodné přírodní léčby.
Vyšetřením jsem zjistil, že jde o varixy obou dolních končetin, které nejevily známky zánětu a nebyly ani velkého rozsahu. V oblasti stehen šlo spíš o rozšířené drobné podkožní cévky, vlásečnice (teleangiektazie), které nebyly ani tak zdravotním, jako spíš kosmetickým problémem, protože byly tmavomodré až černé barvy. Pacientka měla mírný otok předkolení, na kterém se podílela nejen samotná žilní nedostatečnost, ale i statika – nadváha a dlouhodobé stání při práci.
Nejprve změna životního stylu
Poradil jsem jí určitou změnu životosprávy, nesprávných stereotypů a návyků, též pár jednoduchých cviků. Protože významnou úlohu při vzniku rozšířených žil (varixů) dolních končetin sehrává dlouhodobě zvýšený žilní tlak, zvýšená námaha při práci (nejen vstoje, ale i vsedě), nadváha, dlouhé stání na jednom místě, nedostatek aktivního dynamického pohybu, doporučil jsem jí vyvarovat se těchto faktorů v rámci jejích možností. Dále jsem jí poradil nenosit příliš těsné spodní prádlo s úzkými, zařezávajícími se gumičkami, taktéž ponožky a podkolenky nosit jen se širokými, aspoň 4–5 cm, gumičkami, které se nezařezávají do kůže a nezhoršují žilní návrat krve k srdci. Není vhodné ani sezení s překříženýma nohama či delší sezení s nohama pokrčenýma pod židlí. Spíš je potřeba mít nohy (přesněji celé dolní končetiny) natažené, měnit jejich polohu, případně používat podnožku, aby byly v mírně zvýšené poloze. Dále jsem jí doporučil pravidelnou pohybovou aktivitu – plavání, cyklistiku, pěší chůzi zejména v přírodním prostředí po trávě (ne na tvrdém asfaltu či betonu), nošení vhodné, odpružené obuvi.
Protože svůj podíl na zvýšeném žilním tlaku v dolních končetinách a na zhoršeném stavu žil nese i nad-výživa (obezita), vysvětlil jsem jí zásady zdravé redukce nadváhy. Zdůraznil jsem nutnost snížit kalorický příjem, zvýšit energetický výdej, mít pravidelný dynamický pohyb (cvičit) a správně přijímat potravu – víc denních jídel v menších porcích, nejíst pozdě večer, pít víc čisté pitné vody.
Domácí střídavé koupele
Z fyzikálních procedur jsem doporučil střídavé koupele dolních končetin ve studené a teplé vodě, tzv. šlapací vaničkové koupele. V domácích podmínkách se dají nahradit pomocí sprchy tak, že střídavě (asi v půlminutových intervalech aspoň 7–10x) aplikujeme zdola nahoru (od nohou až na stehna) proud studené a teplé vody. Proceduru ukončujeme vždy studenou vodou. Ideální je tato procedura po namáhavém dni, při pocitu unavených těžkých nohou, a též jako účinná prevence vzniku varixů a drobných metličkových cévek.
Pomohly i bylinky
Vhodné jsou jemné masáže celých dolních končetin, které je vždy třeba začít na chodidlech, od prstů a směřovat nahoru přes lýtka a předkolení na stehna až po slabiny. Ideální je při masáži aplikovat bioinformační krém Ruticelit, který má venotonické účinky (posiluje žilní tonus – cévní stěnu), zabraňuje vzniku otoků a je prevencí rozšiřování drobných žil i tvorby trombů. Nanášíme ho vždy ve směru zdola nahoru. Na samotná chodidla je ještě vhodnější bylinný krém Artrin, kde masáží reflexních zón jednotlivých orgánů zregenerujeme celé tělo.
V případě sedavého zaměstnání je též důležité častěji se postavit, aspoň krátce se projít, udělat pár kroků, aby se procvičily svaly dolních končetin – lýtek a stehen, které podporují proudění krve v žilách (zlepšují venózní návrat). Pokud tato možnost v práci není, jsou vhodné jednoduché cviky vsedě – pohybování chodidly v kotníku směrem nahoru ke kolenu a opačně (tzv. dorzální a plantární flexe), případně kroužení nohama v kotníkových kloubech. Tyto pohyby zapojují do činnosti lýtkové svalstvo, které žíly masíruje a pomáhá žilní krvi vracet se z dolních končetin do srdce.
Z přírodních přípravků Energy jsou jako doplněk výživy a prevence vhodný i bylinný koncentrát, který pomáhá regenerovat, detoxikovat a harmonizovat celý srdečně-cévní systém.
Žilky ubyly, bolest a otoky zmizely
Paní se mi přišla ukázat na kontrolu po zhruba třech měsících. Byla už po dovolené, zhubla 4 kg a subjektivně se cítila o mnoho lépe. Byla optimisticky naladěná, do bronzova opálená. Na bolesti nohou ani otoky si nestěžovala, výrazně se zredukovaly rozšířené žilky na stehnech a ty, které zůstaly, byly bledší, méně nápadné. Tedy i očekávaný kosmetický efekt byl uspokojivý.