Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Menstruační cyklus je řízen hormony, pomocí střídajících se hladin estrogenu a gestagenu. V první části cyklu se sliznice připravuje na přijetí oplodněného vajíčka. Jestliže nedojde k oplodnění, sliznice se postupně odlučuje a odchází v podobě menstruačního krvácení. Hladiny hormonů musí být přesně regulovány. Regulace probíhá na ose hypothalamus, hypofýza, vaječníky. Vaječníky jsou až tím posledním vykonavatelem – regulace.
Většina poruch probíhá na úrovni centrální nervové soustavy (CNS). Rozhodující žlázou, která pomocí příslušných řídících hormonů rozhoduje o pravidelnosti cyklu, je hypofýza. Ta musí být v dobré kondici, aby nedošlo k poruše. Na vzniku potíží se dost často podílejí psychické zátěže, stresy, opakované záněty, užívání antibiotik, hormonální antikoncepce, váhové výkyvy spojené s mentální anorexií a bulimií. Hypofýza je spojena s dalšími strukturami CNS. Dobře pracující hypofýza dokáže kompenzovat různé negativní vlivy, přicházející z CNS a jiných orgánů, například ze štítné žlázy a nadledvinek.
Menstruační cyklus je od přírody účelný a velmi citlivý mechanismus, který se řídí přirozenými biologickými hodinami. A takové hodiny má každý člověk v sobě již od narození. Když se naruší v těle přirozené rytmy například ponocováním, požíváním alkoholu, kouřením, nepravidelným pracovním procesem a mohl bych uvádět nespočet dalších faktorů, pak je zcela logické, že se nabourá také menstruační cyklus.
Moderní medicína má pestrou nabídku hormonálních prostředků, kterými dokáže cyklus srovnávat. V hektické době je samozřejmostí plánované rodičovství pomocí hormonální antikoncepce. Současná mladá generace považuje hormonální antikoncepci za běžnou součást života a otevřeně o ní hovoří. Novinářům to řekla sexuoložka Hanka Fifková. Klasická medicína tvrdí, že HA neškodí, energetická medicína zase ví, že vše, co nějak narušuje, reguluje nebo mění biologické rytmy a pochody, vyvádí z rovnováhy energetický systém živého organismu. S ním moderní medicína nepracuje. A proto nezpozoruje, že nepříznivé důsledky se projevují velmi jemnou formou, sčítají se a po různě dlouhé době se projeví nežádoucími a někdy i nebezpečnými stavy – píše zase makrobitička Průchová. Dnešní dívky se dívají na antikoncepci už zcela jinak než jejich matky či babičky. „Mladí se dívají negativně na dívku, která neužívá antikoncepci; považují ji za lehkovážnou a nezodpovědnou,“ řekla. Gynekoložka Dagmar Makalová uvedla, že na českém trhu je zhruba 35 přípravků pro zabránění nechtěnému početí.
Z pohledu celostní medicíny máme pro hormonální antikoncepci výraz „beton“, „zabetonovaná žena“. Co to znamená? Pokusím se to vysvětlit. Když má naše tělo problém, dává nám to najevo například bolestí, nemocí apod. Naším úkolem je poslouchat, co nám tělo říká – bolest je signál – je to varování. Když si na bolest vezmu lék, zbavím se jí, ale neodstranil jsem příčinu a pokračuji v nějakém špatném počínání. Je pak otázkou času, kdy se zase objeví nějaká bolest.
Když žena užívá hormonální antikoncepci, je „zabetonovaná“ a příznaky nemoci se neprojevují. Z pohledu zvenku je všechno v pořádku, ale pod betonem se něco tlumeně děje. Až se to objeví na povrchu, již je to v plné síle a objevují se různé příznaky, hormonální cyklus je v nerovnováze, objeví se cysta, naroste myom…
Celá problematika je velmi složitá, jestliže žena má trpět a být neustále v nejistotě, v depresi, ve stresu, protože si z různých důvodů nemůže těhotenství dovolit, pak je užívání hormonální antikoncepce asi řešením. Ale s otazníkem. Obvykle říkám – ať zasedá „rodinná rada“, protože se to týká obou partnerů.
Často se setkávám s tím, že zpočátku se užívá hormonální antikoncepce, aby dítě nebylo, a potom když se chce, tak to nejde, protože jsou různé potíže. Hlavním mechanismem účinku hormonální antikoncepce je útlum ovulace, to dělají progestiny a estrogenní složka zajišťuje především pravidelnost cyklu. Po vysazení může dojít k selhání této účinnosti. A vaječník pak není schopen sám produkovat vajíčko. Žena, která užívala hormonální antikoncepci, najednou nemůže otěhotnět. Gynekolog pak musí aplikovat další hormon, aby se vajíčko vytvořilo. Je to v pořádku?
Tuto situaci hormonální nevyrovnanosti pomáhá řešit kořen z rdesna mnohokvětého (Asie), který stimuluje všechny žlázy s vnitřní sekrecí a harmonizuje jejich funkce. Čínští lékaři hovoří o energii CCHI, používá se jako tonikum a také ke snižování hladiny cholesterolu. Je to přípravek pro celkovou harmonizaci hlavně v ženském těle. Z homeopatických prostředků používám Hormeel kapky 3x 10 kapek- vyrábí firma Heel a lze je sehnat kdekoliv v lékárně bez předpisu.