Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Yucca (též nazývaná juka či yakka), plným latinským názvem yucca shidigera patří mezi nejoblíbenější cizokrajné léčivé rostliny u nás. Pochází z pouštních oblastí Kalifornie a Mexika (roste například v pouštích Sonora nebo Mojave). Jedná se o stálezelený strom, který může dorůstat až do výšky 5 metrů. Má šedohnědou kůru a velmi tuhé listy, jejichž barva může být až modrozeleného odstínu. Květy jsou bílé barvy, ale někdy mohou mít mírně purpurový odstín. Plody yuccy jsou bobule, dosahující délky až 12 centimetrů.
Yucca obsahuje celou řadu důležitých přírodních látek. Je možno zmínit polyfenoly, včetně resveratrolu a řady dalších stilbenů (yuccaolů A, B, C, D a E).
Saponiny
Nejdůležitější obsažené přírodní látky jsou ovšem steroidní saponiny. Saponiny (je to jeden z druhů glykosidů, které jsou deriváty monosacharidů-jednoduchých cukrů) jsou látky, jejichž vodné roztoky silně pění. Právě pro tuto vlastnost byl jejich název odvozen od latinského názvu pro mýdlo (“sapo”). Pěnivost jejich roztoků je dána schopností snižovat povrchové napětí v heterogenních systémech. Tyto heterogenní (zhruba řečeno “různorodé”) se skládají ze dvou odlišných fází – plynné a kapalné. Právě mezi těmito dvěma systémy vytvářejí saponiny pěnu. Mohou ale působit i v systémech, které mají tekutou a tuhou fázi či dvě kapalné fáze (například olej/voda). To je velmi důležité pro působení saponinů z yuccy v našem organismu, protože saponiny působí jako takzvané tenzidy (dříve nazývané saponáty). Snižují povrchové napětí látek, zejména tuků, což je významné například ve styku s vodou.
Stejně jako saponáty pomáhají při očištění špinavého nádobí od mastnoty, tak přírodní saponiny v yucce pomáhají při odstraňování “nečistot” zejména, řečeno obrazně, ze „stěn“ našeho organismu. Tou “stěnou” jsou míněny vnitřní stěny močovodů (ledvinové kameny), žlučových cest (žlučovodů) nebo stěn cév (ateromy, shluky tuků).
Jak bylo zmíněno, jedná se o steroidní saponiny, čili o jeden z druhů saponinů, který dostal pojmenování pro svoji strukturní podobu s některými druhy hormonů – například pohlavních (steroidů) nebo kortikoidů. nacházející se ve výhoncích a oddencích rostliny.
Saponin, obsažené v yucce shidigeře, jsou dvojího druhu. Terpenové saponiny jsou vstřebatelné do krevního oběhu, kdežto stearanové saponiny se do krevního oběhu nevstřebávají. Saponiny vstřebatelné krevním řečištěm pronikají do všech tělesných orgánů, saponiny nevstřebatelné působí pouze v trávicí soustavě (navenek se projevují mírně projímavými účinky). Je ovšem třeba upozornit, že vstřebatelné saponiny se vstřebají pouze v omezeném množství. I pokud bychom jich snědli v tobolkách s extraktem z yuccy více, jen by prošlo více nevstřebatelných a zvýšil by se projímavý účinek.
Kde saponiny pomáhají
V trávící soustavě podporují saponiny vytvoření ochranného povlaku na stěnách střev. Jsou i probiotického charakteru – jsou potravou pro “přátelské” baktérie tvořící střevní mikroflóru.
Saponiny obsažené v yucce rovněž pomáhají při zácpách a plynatosti, bolestech a křečích v břiše pocházejících z potíží při trávení.
Saponiny ale nepůsobí jen v trávícím traktu. Mohou pomoci při zánětech kloubního aparátu, které jsou způsobeny krystaly kyseliny močové nebo vápenatých solí. Saponiny napomáhají jejich postupnému odstranění z tkání a tím dochází k postupnému zlepšení. Rovněž je důležité, že pomáhají snižovat hladinu močoviny v krvi, což snižuje hladinu kyseliny močové. Kyselina močová je výsledný produkt metabolismu látek označovaných jako puriny. Pokud se usazuje velké množství kyseliny močové v tkáních, dochází ke vzniku dny. I tomu mohou pomoci saponiny předejít.
Saponiny pozitivně působí i při zvýšené hladině cholesterolu. Princip jejich působení je v tom, že se navážou na žluč, ta nemůže být zpětně absorbována, na což játra reagují tak, že vytvářejí novou zásobu této tekutiny. A právě zdrojem pro její tvorbu je cholesterol, tím se snižuje jeho hladina v krvi.
Saponiny jsou rovněž považovány za přírodní antioxidant a také zvyšují obranyschopnost našeho organismu vůči cizorodým organismům. Pomáhají zmírňovat rozvoj infekcí způsobených kvasinkami, viry nebo plísněmi.
Jako zajímavost na závěr lze uvést, že vlákna listů rostliny byla používána původně domorodými Američany pro výrobu lana, sandálů a plátna. Indiáni jedli i květy plody yuccy a z jejích černých semínek připravovaly mouku. Dokonce kořeny byly používány k přípravě mýdla.
Extrakty z yuccy můžeme najít na našem trhu jako doplňky stravy ve formě kapslí nebo tablet. V zahraničí může být k dostání ve formě samotného sypkého prášku.