Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Withania somnifera, označovaná též jako indický ženšen, vitánie či ašvagandha je léčivá rostlina pocházející z Indie, ale také z Afriky či oblasti Středomoří. Její účinky, jak již název napovídá, jsou přirovnávány k účinkům ženšenu. Látky v této rostlině obsažené jsou podobné látkám, které obsahuje ženšen pravý (panax ginseng).
Droga obsahuje především alkaloidy (dusíkaté látky, se silným účinkem na organismus). Většinou tvoří soli s organickými kyselinami (tropin, pseudotropin, anaferin, somniferin a withanin), fytosteroly (withanolidy), aminokyseliny (glutamová, asparagová, glycin), hentriacontan a další. Droga vykazuje značné spasmolytické účinky: látka uvolňující křečovité stažení hladkého svalstva účinky na hladké svalstvo. Dále působí protistresově a upravuje krevní tlak. Withanolidy působí kladné imunostimulační účinky na aktivitu kostní dřeně. Alkaloid somniferin má sedativní účinky.
Withanii řadíme mezi adaptogenní rostliny – pomáhá zlepšovat náladu, imunitu, ale i snižovat množství špatného cholesterolu a cukru v krvi. Droga se používá jako sedativum a zlepšuje paměť. Dále se užívá při infekčních onemocněních pro svůj protizánětlivý, antivirový a baktericidní účinek. Má užití při rekonvalescencích po těžkých nemocích, při fyzickém a duševním vyčerpání a nespavosti. Dále se používá i ve směsích pro své adaptogenní účinky, zvyšující nespecifickou odolnost vůči negativním vnitřním i vnějším vlivům účinky.
Někteří léčitelé tuto bylinu doporučují jako doplněk při onkologické léčbě. Z dalších uváděných účinků jsou to účinky protizánětlivé a pomoc při nemocech žaludečního traktu. Některé zdroje jí přisuzují afrodiziakální účinky. Z rostliny se užívají kořeny a listy. Usuší se a připravuje se z nich odvar. Při vážnějších zdravotních problémech je třeba se poradit s ošetřujícím lékařem. Tuto bylinu nesmí užívat těhotné a kojící ženy.