Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Přirozený a zdravý sexuální život je součástí šťastného lidského bytí. Ne vždy nám je však osud příznivě nakloněn. Moderní doba přináší řadu civilizačních nemocí, které nám náš sexuální život mohou narušit.
Za horším prokrvením v oblasti genitálií může být často cukrovka nebo vysoký krevní tlak. Kvůli tomu mohou nastat problémy u mužů i žen s dosahováním orgasmu. Na klesající chuť po milování má také vliv klesající hladina hormonů, problémy se štítnou žlázou, vliv hormonální antikoncepce, antidepresiv, přípravků užívaných při chemoterapii, léků na snižování krevního tlaku, léků na zbytnělou prostatu či vypadávání vlasů, obsahující účinnou látku finasterid. Často podceňovaný je také dopad poškození nervů, například při operaci v oblasti pánve, vlivem Parkinsonovy choroby či roztroušené sklerózy. Nejčastěji se u občasných poruch erekce u mužů projevuje konzumace alkoholu. S nezdravým životním stylem v dnešní době souvisí i stres, přepracování i emoční problémy, které se také na kvalitě našeho milostného života negativně projevují. Člověk jako rozumná lidská bytost má ale vždy příležitost se v běhu časem zastavit, zamyslet se nad věcmi, které jsou důležité a snažit se obnovit ztracenou harmonii svého života. Odjakživa lidé hledali pomoc i inspiraci v přírodě. Každá chvíle, jež vzdaluje rozkoš, nám připadá dlouhá. Publius Ovidius Naso.
Bylinný komplex slouží k podpoře zájmu o sexuální život. Bylinná směs podporuje přirozenou tvorbu testosteronu. Komplex obnovuje vitalitu, celkovou pohodu a uvolňuje tělo od zvýšeného stresu. Byliny zlepšují prokrvení pánevní oblasti.
Kotvičník zemní / Tribulus terrestris
Kotvičník zemní je jednoletá poléhavá bylina. Odpradávna se v Asii užívala pro své léčivé vlastnosti. Pochází z písečných pobřeží Číny a Japonska, nalezneme ji ale i v Africe, Evropě i Austrálii. Stala se pevnou součástí mnoha přírodních receptur, známých v indickém a čínském lékařství. Kotvičník obsahuje vysokou hladinu rostlinných „anabolických steroidů“, které jsou souhrnně označovány jako fytosteroly. Jejich nejvyšší koncentrace se nachází v plodech a kořenech rostliny, ale pro obsah velkého množství účinných látek se využívá celá rostlina. Obsahuje také alkaloidy harman a harmin, bioflavonoidy, glykosidy, flavonoidy, třísloviny, pryskyřice, vitamin C, kyselinu linolovou, taniny, sacharidy, steroly a mnoho dalších látek. Souhrn jejich účinků má pozitivní vliv na zvýšení hladiny testosteronu v krvi u můžu a u žen hormonu /FSH/ estradiolu. Díky tomu byl kotvičník odpradávna užíván jako afrodiziakum. Pomáhá ale i při snižování vysokého tlaku, hladiny cholesteroluv krvi, bojuje proti cukrovce 2. typu, prospívá srdci a cévám, pomáhá čistit ledviny. Má vliv i na spalování tukových zásob a pomáhá tak hubnout. V současné době kotvičník zemní používá jako doplněk stravy řada slavných sportovců.
Maca / Lepidium
Maca je hlízovitá rostlina patřící do skupiny Brassicaceae. Kořen barvou připomíná bramborovou hlízu, ale je mnohem menší. Obsahuje mnoho vitamínů a prvků, zejména jód, zinek a fosfor. Roste ve výšce 4 až 5 tisíc metrů v dokonale čisté přírodě peruánských And. Ve velehorách tato hlízovitá rostlina připomínající malou bramboru získává ze svého okolí jedinečnou kombinaci důležitých látek pro náš organizmus. Již od pradávna znali indiáni její blahodárné účinky na lidské zdraví. Zvyšuje sexuální potenci a prodlužuje život. Má ale i další zajímavé vlastnosti. Má velmi příznivý vliv na činnost lidského mozku, používá se i pro léčení duševních nemocí, a co je velmi důležité, její používání je naprosto bezpečné a bez vedlejších účinků.
Goji / Lycium chinense
Goji, česky také kustovnice čínská nebo také godži , goja, červený diamant, se pěstuje zejména v Číně. Pěstitelé z provincie Ningxia patří mezi nejkvalitnější producenty plodů Goji. Je to dáno specifickým klimatem podhůří Himalájí a dostatkem kvalitní úrodné půdy. Goji roste podobně jako keře s vinnou révou až do výše 4-5 metrů. Lidská ruka se nesmí neposbíraných goji bobulí dotknout, jinak zoxidují a zčernají. Bobule se setřesou na podložku a nechají uschnout ve stínu. V okolí 15 km od pěstíren goji se nevyskytují žádné pěstované plodiny, které by keře mohly ohrozit potenciálními nákazami. Díky tomu jsou geneticky velmi silné a jejich plody nemusí být sířeny. Plody mají červenou barvu, sušené bobule jsou přibližně stejně velké jako rozinky. Goji chutná podobně jako kombinace brusinky a třešně. Kustovnice čínská pro svůj výjimečný obsah vitaminů (provitamínu A, E, B1,B2, B3, B6 a C) karotenoidů (beta-karoten, zeaxantin, lutein, lykopen a kryptoxantin), minerálů a dalších pro tělo prospěšných látek je právem označována za nejprospěšnější superpotravinu 21. století.
V krajích kde se kustovnice pěstuje a konzumuje po staletí, zaznamenali vědci nejvyšší průměrný věk. Kustovnice příznivě působí na sexuální schopnosti a zvyšuje lidskou vitalitu. Je bezpečná a její příznivé účinky na organizmus jsou prověřeny zkušenostmi mnoha lidských pokolení.
Jinan dvoulaločný / Ginko nebo Ginkgo biloba
Ginko prospívá lidem už po tisíce let. Patří mezi nejstarší známé léčivé rostliny na naší planetě. V Číně se pěstuje už více jak 5000 let. Stromy jinanu byly pěstovány kolem chrámů, neboť byly považovány za posvátné. Extrakt z listu, které jsou podle přírodovědců vlastně jen historickou formou jehličí, byl mnohokrát vědecky zkoumán, ale ani desetiletý výzkum nedokázal odhalit jeho složitost a tajemství, proč funguje na lidský organizmus tak zázračným způsobem. A Ginkgo biloba toho dokáže opravdu hodně. Rozšiřuje cévy, hlavně v hlavě, a tak chrání před mrtvicí a infarktem, prokrvuje končetiny, odstraňuje tinitus – pískání v uších, zlepšuje stav kostí, pomáhá při menopauze, zlepšuje paměť, slyšení, vidění, srdeční arytmii, pomáhá astmatikům, je to široko-spektrální antibiotikum, zlepšuje stav žil a cév, uvolňuje při melancholii a netečnosti, stabilizuje glukózu v krvi, pomáhá s erekcí a prostatou, při zánětech a nemocech kloubů. Výtažek z plodu se ve staré Číně používal při léčení plicní tuberkulózy.
Guarana / Paullinia cupana
Guarana je popínavá liána, která dorůstá výše až 12 metrů. Roste v Jižní Americe v amazonských pralesích. Plody guarany jsou malé červené tobolky vyrůstající v hroznech, které mají uprostřed černé zrno, připomínající oko. Indiáni věřili, že se v této rostlině skrývá požehnání a síla Boha, připravovali z ní různé léky, povzbuzující nápoje, jídla a v prastarých indiánských kulturách hrála tato posvátná rostlina významnou roli. Její jméno je odvozeno od názvu indiánského kmene Guarani z Brazílie. Prvním Evropanem, který rostlinu popsal, byl misionář Joan Felipe Bettendorf. Požíváním rostliny mu primitivní indiáni zdůvodňovali svou neobyčejnou vitalitu, fyzickou odolnost a dobrou náladu. Musel jim dát za pravdu, poté, co její účinky sám na sobě vyzkoušel. Guarana obsahuje 4x více kofeinu /původně se nazýval guaranin/, než v kávovém zrnku. Dále obsahuje třísloviny, vitamíny A, B1, B3, C a E, minerální látky jako vápník, hořčík, draslík fosfor, stopové prvky selen a stroncium a aminokyseliny. Je jednou z nejpopulárnějších rostlin v Jižní Americe. V Brazílii je podle ní pojmenován národní nápoj.
Jihoamerické kmeny si semena opékaly a poté je zamíchaly do pasty s vodou, která nápadně připomínala čokoládu. Používali ji vnitřně i jako mast. Guarana dodává životní sílu, zlepšuje vaše soustředění a paměť. Má analgetické, antioxidační, antibakteriální a hyperglykemické účinky. Guarana detoxikuje krev, likviduje volné radikály a napomáhá snižovat krevní tlak. Guarana též snižuje chuť k jídlu. Po delším užívání může omlazovat pleť a pomáhá při srdečních problémech. Vzhledem k tomu, že obsahuje kofein, může způsobit totéž, co znáte při přílišném pití kávy. Při dlouhodobém používání na ni vzniká závislost.
Žen-šen / Panax ginseng
V Číně, Koreji a Japonsku se používá k léčebným účelům již po tisíciletí. V tradiční čínské medicíně se používá jako adaptogen a regenerační tonikum. Je mnoho druhů žen-šenu, nejčastěji ale slyšíme o čínském, korejském žen-šenu /Panax ginseng/ a americkém ženšenu/Panax quinquefolius/. Zatímco východní žen-šen má z pohledu čínské medicíny „ohřevné“ účinky, americký „ochlazuje.“ Proč se tato rostlina stala doslova symbolem rostliny, dodávající životní sílu? Pod slovem adaptogenní účinky si můžeme představit takřka zázračnou schopnost žen-šenu přizpůsobit své působení stavu člověka. Na osoby s vyšším krevním tlakem působí příznivě snižováním tlaku, lidem s nízkým tlakem zase pomáhá tlak zvýšit. Pomáhá proti účinku stresu. Mohou za to saponiny obsažené v kořenu žen-šenu, které označujeme jako ginsenosidy. Tyto steroidům podobné sloučeniny napomáhají uvedení těla do rovnováhy v závislosti na tom, co daný jedinec potřebuje.
Ve všech částech této rostliny se nachází mnoho aktivních látek včetně aminokyselin, alkaloidu, fenolu, proteinu, polypeptidu a vitamínu B1 a B2. Dále obsahuje vitamín A, B6 a zinek, které napomáhají tvorbě hormonů brzlíku, nezbytných pro fungování obranného systému.
Východní medicína ženšen užívá již po staletí a je nezbytnou součástí spousty receptů, používá se i k prevenci. Ženšen lze užívat při erektilní dysfunkci, neboť podporuje libido a sexuální výkonnost. Pomáhá také při potížích s menopauzou. Posiluje srdce a nervovou soustavu. Buduje celkovou duševní i fyzickou svěžest a odolnost proti nemocem. Posiluje a stimuluje totiž žlázy s vnitřní sekrecí, které řídí všechny základní fyziologické procesy. Pravidelné užívání žen-šenu vám zvyšuje životní sílu a vitalitu, více s ním zvládnete a budete zdravější.
Ostropestřec mariánský / Silybum marianum
Ostropestřec mariánský, lidově zvaný bejlí panny Marie, ostropes, je dvoumetrová krásná květina impozantního vzrůstu. Její listy mají nepravidelné bílé skvrny jako maskování. Ostropestřec je bodlák s dlouhými a ostrými špičkami na listech. Jako léčivo se využívají hlavně semena ostropestřce. Obsahují silymarin, komplex tří flavonoidů, silice a hořčiny. Působí hepaprotektivně – čistí a ochraňuje lidská játra. Dá se aplikovat i zevně na křečové žíly a bércové vředy. K dalším vynikajícím vlastnostem patří schopnost ostropestřce pomoci při otravách /alkoholem, drogami, jedy atd./, rekonvalescencích, při teplotách, chemoterapiích, antibiotické terapii, nervových oslabeních, ekzémech, lupénce, pigmentových a jiných kožních poruchách, slábnoucím zraku, odvápnění, cukrovce, rakovině, imunitní nedostatečnosti, únavě, hubnutí, krevních chorobách. Ostropestřec mariánský působí pozitivně i na žlučník a jeho funkci. Zajímavé je jeho použití i při depresích a bolestech hlavy. Ostropestřec dále zmírňuje projevy alergií, pomáhá na různé kožní problémy i na nízký tlak. Vzhledem k jeho schopnosti zmírňovat následky požití alkoholu a otrav různými jedy, čistit organizmus, příznivě působí následně i na náš sexuální život. Pozor na kontraindikace při některých chorobách srdce a při těhotenství.
Olej se získává lisováním semen za studena, a tak jsou v něm uchovány všechny potřebné účinné látky. Už ve středověku se běžně prodával na trhu. Blahodárně působí na játra. Olej z této byliny je vhodný také při nejrůznějších jaterních onemocněních, jako je například cirhóza jater. Kromě jater olej také skvěle působí při onemocnění žaludku, paradentóze, alergii, žlučových kamenech. Olej se užívá také jako prevence pro detoxikaci organismu, chrání buňky před volnými radikály, má léčivý vliv na sennou rýmu, lupénku, popáleniny, růst vlasů. Dá se užívat vnitřně i zevně. Příklady použití na kůži: Olej nanášejte rovnoměrně na postiženou část těla resp. obličeje a nechte ho zcela vstřebat. Při léčbě poškozených vlasů 1x týdne olej nanášíme na vlasy a pokožku hlavy, masírujeme kořínky. Vlasy zahalíme neprodyšnou fólií. Po 20 minutách hlavu umyjeme jemným šamponem. Stejně jako jiné oleje i olej z ostropestřce mariánského lze využít v kuchyni.
Bylinný komplex White elephant – Milování
Bylinný komplex White elephant slouží k podpoře zájmu o sexuální život i ke zlepšení schopnosti milovat se.
|
Bylinná směs podporuje přirozenou tvorbu testosteronu. Komplex obnovuje vitalitu, celkovou pohodu a uvolňuje tělo od zvýšeného stresu. Byliny zlepšují prokrvení pánevní oblasti a zvyšují sexuální apetit.