Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Ladislav Peš, dlouhodobě zkoumá fungování lidského těla z pohledu fyzikálních energií. Získal s kolegou patent v oblasti studené jaderné fúze nebo například jako jediný v Evropě vyvinul technologii na výrobu vody sycené vodíkem bez použití elektrolýzy a změny pH. Samozřejmě za vydatné pomoci skvělých přátel.
„Naše znalosti těla jsou stále omezené. Energie má hlubší základy, než jsme zatím schopni zanalyzovat,“ říká v rozhovoru pro Celostní medicínu muž, který ohledně výzkumu vody spolupracuje například i s laureátem Nobelovy ceny Američanem G. Polackem. Se čtenáři se dnes dělí o své poznatky, jak může každý s vlastní energií lépe pracovat a bojovat proti stárnutí.
Ladislave, ty jsi vystudoval původně technický obor, co tě přimělo k tomu, věnovat se odborně více zdraví?
„Smrt mého otce, který zemřel ve věku 49 let ze dne na den. Vypadal o deset let mladší, než byl. Přesvědčilo mě to o tom, že jak vypadáš zvnějšku, nemusí být vůbec vypovídající o tom, jak tělo vypadá uvnitř. Můj táta kouřil, pil kávu, celý den pracoval, jedl za jízdy v autě, aby všechno stihl. Začínal den se studeným mlékem z ledničky a já jsem všechny stereotypy od něj převzal. A když zčistajasna zemřel na mozkovou mrtvici, tak jsem začal přemýšlet, kde se stala chyba. Že někdo, kdo tak dobře vypadá, naráz skončí. Řekl jsem si, že takhle skončit nechci.“
Fascinuje mě, že jsi přímo vynálezce. Můžeš nám přiblížit své hlavní objevy?
„Na vojně jsem potkal kamaráda, který měl mimořádně velké znalosti z oblasti elektriky a elektroniky. Po čase jsem ho potkal znovu a on mi řekl pár věcí o pánovi, který vynalezl auto na vodu. Pak měl představit i tank na vodu a bohužel toho člověka otrávili, protože začal být nebezpečný. Jeho patenty se nepodařilo zatím replikovat, ale pro mě bylo důležité, že jsem věděl, že cesta existuje.
Investoval jsem svůj čas i peníze a vynalezli jsme, jak vylepšit studenou jadernou fúzi ve vodě. Když přišla ptačí chřipka, tak jsme si zase říkali, že musíme vymyslet silné antibiotikum, proti kterému jsou bakterie a viry rezistentní. Bylo to koloidní stříbro (postavené též na iontovém náboji.) Troufám si tvrdit, že jsme vymysleli jednu z nejlepších technologií výroby koloidního stříbra na světě. O firmu se nyní stará onen kamarád.
Pak jsem se seznámil s MUDr. Radanem Gocálem, se kterým jsme začali vyvíjet věci ve zdravotní oblasti, což kdysi činil i Nikola Tesla. Začal jsem studovat vlivy elektrických částic v těle. Zjistil jsem, že pro tělo je klíčový elektrický proud v malých hodnotách. Například je vědecky zdokumentovaný případ člověka, kterému byl zavedený stříbrný drát, jímž se přiváděl do amputovaného palce v oblasti kloubů minimální proud, a palec dorostl, včetně nehtů.
Přišlo se na to, že elektrickým proudem se dá buňka vrátit do kmenového stavu. Kmenový stav znamená, že z buňky pak můžeš udělat v těle, jakou chceš – např. buňku žaludku, ledvin, oka. Toto vše ukazuje to, co je vidět i v okultních filmech, že myslí můžeš generovat energii, která může měnit hmotu.“
Jak může tedy mít každý z nás více energie?
„Základem je dostatečný spánek. A umění šetřit energii. Když tě v lese zahlédne srnka, tak nebude utíkat 10 km daleko. Poodběhne 50 metrů. Až zjistí, že od tebe nabyla bezpečnou vzdálenost, tak se na tebe bude chvíli dívat. A když uvidí, že jdeš jiným směrem, tak začne dělat, jakoby se nic nedělo a už to neřeší.
Kdežto člověk, když by uviděl nebezpečného útočníka se zbraní v ruce, tak uteče hodně daleko. Ještě dlouho ho bude sledovat a ve své mysli to řešit týden nebo klidně měsíc. Mysl je žrout energie. Tím, že zaměstnáváme mozek věcmi, které už řešit nemáme, spotřebováváme energie obrovské množství. Je to, jako když máš přehlcený počítač, kde na pozadí běží několik programů, a který potřebuje přeinstalovat, udělat defragmentaci.“
Jak se to dělá u člověka?
„U člověka probíhá proces „defragmentace“ psychiky ve spánku. Právě proto se často stává, že když se večer učíš a ráno se vzbudíš, tak si učivo mnohem lépe pamatuješ. Utřídí se ti jako do šuplíku – během noci probíhá ona defragmentace a odstraňování starých úloh a souborů.
Když člověk pořádně nespí, nastává to, co vidíš v počítači: Klikneš na něco a nic se neděje.“
Co dále pomáhá uchovat si energii?
„Pohybem spaluješ hormony a všechny přebytečné zplodiny, které se v tobě generují stresem. Je to, jak když šlápneš v autě na plynový pedál, protočíš turbo, chvíli padají saze z výfuku, ale potom se to vyčistí a auto už nekouří. V těle musí nastat to samé.
Jeden ze způsobů detoxikace je tedy odstraňování toxinů potem. Nedokážeš totiž všechny toxinů vyloučit krví, stolící, dechem a močí. Některé se vylučují pokožkou – i proto se doporučuje cvičit každý den do lehkého zapocení. Stačí 30 minut denně.
A také je důležité se naučit se správně sedět s rovnou páteří a pravidelně se protahovat. Znám lidi, co každou hodinu udělají 20-30 dřepů a jsou zdraví, jak ryba, protože protahují páteř, ve které vedou hlavní energetické kanály v těle.“
Jak je důležitá strava?
„Extrémně důležitá. Existuje jednoduchá zásada: Čím déle potraviny vydrží na slunci, tím hůře jsou stravitelné a více zatíží tělo, příklad je čabajka. Všechny konzervované a procesované potraviny je ideální z jídelníčku vyřadit nebo alespoň omezit.“
Ještě když se vrátíme k spánku, tak jak spát lépe? Jak spánek prohloubit?
„Nekoukat před spaním na televizi nebo do počítače. Protože elektronika vyzařuje světlo, které potlačuje hladiny hormonů, které jsou při spánku důležité. A také nezaměstnávat myšlenky čtením knihy, protože mozek to pak ještě dlouho zpracovává.
Večer by měl být ukončený meditací, jakousi vnitřní reflexí, naladěním se do klidu. A cítit vděčnost a vidět případné „průsery“ ve správném světle: „Ve srovnání s životem ve válečných oblastech se mám úplně skvěle.“
Ladislave, my se známe z projektu Healthy & Wealthy, který umožňuje vytíženým lidem restartovat svůj život po zdravotní stránce – získat nové, prospěšné návyky v oblasti výživy, pohybu, sportu a psychiky. Mimo jiné na něm spolupracuje i naše špičková nutriční terapeutka z Celostní medicíny Zuzana Švédová. Proč si myslíš, že je dobré, aby člověk takový pobyt absolvoval?
„Největší problém je ten, že většina lidí, kteří chtějí něco změnit, neví, jak začít. Nebo vědí, co mají dělat jenom v jedné oblasti. A v ní ještě jenom částečně.
Většina našich návyků se vybuduje do desátého roku života. Není tak lehké se jich zbavit. Ale když budeš někde pět dní pod neustálým dohledem, od rána až do večera a najedeš na úplně nový program, tak nebudeš mít možnost do původních vzorců znovu spadnout. Protože lidé, kteří tě budou obklopovat, v těch vzorcích nejsou. Je to úplně něco jiného, než jít někam na terapii na tři hodiny a večer se vrátit do původního prostředí. Také uvidíš, že na to nejsi sám. Že lidé ve skupině řeší podobné problémy. Dostane se ti velkého povzbuzení.
Po pěti dnech třeba zjistíš, že věci, na kterých sis myslel, že jsi závislý, ti ani nechybí. To je vlastně ten cíl: Ukázat, že věci jdou změnit. A ukázat, jak je změnit.“
Na závěr našeho rozhovoru mám ještě otázku, jakým nejvyšším principem se ty sám v životě řídíš?
„Vždy, když nastane nějaký zásadní problém, tak si říkám: „Překážky jsou od toho, aby se překonávaly.“
Také si myslím, že součástí veškerého jednání v životě by měla být pokora a skromnost. Práce na sobě. Otupování ega. Vědomí, že spoustu cílů, které považujeme za zásadní, z vyššího pohledu vůbec zásadní nejsou a za pár let je uvidíme úplně jinak. Nedávno jsem byl na srazu spolužáků a říkal jsem tam kamarádovi: „Ještě že mě ta Linda (pozn.: spolužačka), o kterou jsem tehdy tolik stál, nechtěla.“ Nedostal jsem to, co jsem urputně chtěl, a to bylo pro mou budoucnost jedině dobře.“
Ladislave, děkuji moc za rozhovor a přeji za celou Celostní medicínu vše dobré.
Webová stránka pobytu pro zdraví: healthywealthy.cz