Vitamíny a migréna

cm vitaminy kapsle

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Pokud jsou vitamíny C a B-komplex užívány současně, lze přitom dosáhnout svalové relaxace. Tato kombinace proto může mnohým ženám snížit frekvenci i intenzitu klasických migrénových záchvatů.

Někteří kliničtí lékaři například uvádějí, že zjistili trvale nízkou hladinu B-vitamínů u lidí, kteří trpí chronickými migrénami, zvláště pak u žen. Ačkoliv nízká hladina každého z vitamínů B1, B2 a B5 může mít svůj podíl na vzniku bolesti hlavy, klíčovou výživu poskytuje vitamín B3 – tzv. niacin.

Ten se objevuje ve dvou formách: někdy je nazýván jako kyselina nikotinová (nicotin acid), jindy zase jako niacinamid. Základní rozdíl je v tom, že niacin způsobuje zčervenání kůže do 15 minut po požití, zatímco niacinamid tyto účinky obvykle nemá.

Preventivně můžeme brát denně 1000 mg vitamínu C společně s dávkováním B-komplexu podle toho, jak ho výrobce doporučuje. B-komplex obsahuje všechny základní vitamíny B včetně niacinu a niacinamidu.

Ještě lepších výsledků lze však dosáhnout, když si každé ráno přidáte 2 vrchovaté polévkové lžíce pivovarských kvasnic do obilné kaše nebo když je vmícháte do sklenice pomerančové šťávy.

Jestliže jíme navíc každý den řadu jiných celozrnných potravin, čerstvé ovoce a zeleninu, neměli byste nikdy pocítit nedostatek vitamínu C ani B-vitamínů.