Velký dietní plán III. – Jak nejlépe snídat

cm velky dietni plan3

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Přemýšlíte někdy, zda je lepší snídaně sladká, nebo slaná či studená, nebo teplá? Odpovědi na tyto a další otázky najdete v našem článku!

1. Je pro tělo vhodnější teplá, nebo studená snídaně?

To je velmi individuální věc a záleží na několika faktorech – na ročním období, chuťových preferencích, surovinách, časových možnostech… Mnohem důležitější však je, aby snídaně obsahovala správné živiny a dodala energii na celé dopoledne.

Pravda je, že v zimním období možná budete mít větší chuť se po ránu zahřát, a tak například pečivo se sýrem, šunkou a rajčetem nebude ta nejlepší varianta (šunka a sýr jsou studené a rajče je letní ochlazující zelenina). Vhodnější bude si připravit obilnou teplou kaši s ořechy, medem a skořicí. Zahřátí můžete ještě zvýraznit čajem s přidáním zázvoru. Po takové snídani bude určitě vstup do ranního chladného venkovního počasí mnohem příjemnější.

2. Je lepší se napít před snídaní, po snídani, nebo během snídaně?

Každé ráno by mělo začít ideálně sklenicí teplé vody s citronovou šťávou. Proč se doporučuje raději vlažná voda než studená? Jednoduše proto, že studená voda způsobuje našemu organismu teplotní šok, což je hlavně po ránu zbytečný stresový faktor. Recept je jednoduchý. Na sklenici vody (asi 2 dl) si vymačkejte šťávu z poloviny citronu. Teplá voda stimuluje trávicí systém, citronová šťáva pomáhá čistit střeva od toxinů, a navíc jde o zásadotvornou potravinu. Tento jednoduchý trik vám pomůže skvěle nastartovat trávení a dokončí proces detoxikace, který v organismu přes noc probíhá.

Během snídaně můžete popíjet např. vlažný bylinkový čaj. Pitný režim je nezbytný pro správné fungování metabolismu, proto je důležité tělo hned po ránu „zavodnit“. Nezapomeňte také na to, že káva je sice nápoj, ale působí močopudně a organismus odvodňuje. Vždy je vhodné ji doplnit další tekutinou, nejlépe vodou. Navíc káva na lačný žaludek může způsobit trávicí potíže.

3. Je lepší běhat ráno nalačno, nebo se předtím najíst, aby docházelo k efektivnímu spalování tuků?

O tom se neustále vedou diskuse. Doporučuji však spíše nalačno neběhat. Tělo je po celé noci vyhladovělé a potřebuje alespoň nějaké sacharidy jako primární zdroj energie pro svaly. A ty zase potřebuji sacharidy, aby mohly vůbec pracovat a spalovat tuky. Pokud člověk běží nalačno, nemá v játrech téměř žádnou zásobu glykogenu a ve svalech také ne. Proto je lepší se ráno před během „nakopnout“ rychlými cukry, dát si alespoň kousek banánu nebo se napít čerstvě vymačkané šťávy z ovoce, aby svaly měly alespoň nějakou energii pro spalování tuků.

Vědci z univerzity ve státě Georgia zkoumali obsah tuku v těle sportovců a jejich výkonnost v závislosti na jejich stravovacích zvyklostech. Atleti, kteří jedli pravidelně, konzumovali menší porce a energetický příjem pravidelně navyšovali v době před zátěží a po zátěži, měli v těle méně tuku, více svalové hmoty a měli větší výkonnost. Naopak sportovci, kteří vynechávali snídani, často sportovali nalačno a navyšovali energetický příjem v závěru dne, měli mnohem vyšší procento tělesného tuku, a navíc vykazovali nižší fyzickou i mentální výkonnost.

4. Je vhodnější slaná, nebo sladká snídaně?

Ve skutečnosti na chuti vaší snídaně vůbec nezáleží, můžete si zvolit tu, která vám vyhovuje nejvíc. Tedy za předpokladu, že budete dbát na to, aby vám snídaně poskytla důležité živiny a dostatek energie, kterou na začátku nového dne potřebujete.

Varianty sladké snídaně: obilná kaše, celozrnné pečivo s lučinou a kvalitní marmeládou, ovocný salát s jogurtem a semínky či oříšky, ječné/ovesné lívance s ovocem a tvarohem, smoothie koktejly, domácí müsli s jogurtem atd.

Varianty slané snídaně: celozrnné pečivo s lučinou a zeleninou, celozrnné pečivo s tvarohovou pomazánkou a zeleninou a další varianty obloženého pečiva, míchaná vejce s celozrnným pečivem, omeleta se zeleninou a jinak upravená vajíčka atd.