Včelí vosk

cm vceli vosk

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

V přírodních kosmetických přípravcích se často můžeme setkat se složkou označenou jako včelí vosk, latinsky Cera alba. Je to včelí produkt, který vzniká metabolickou přestavbou medu a pylu v těle některých druhů včel.

Vosk včela vytváří ve speciální žláze a vylučuje jej do sternitů (pánviček) na spodku prodlouženého zadečku. Ztuhlé voskové lupínky jsou odebírány ostatními včelami a dále zpracovány na stavbu díla. Pokud mají dostatek potravy, včelí dělnice vosk vylučují zpravidla mezi dvanáctým až osmnáctým dnem života. Na výrobu 1 kg vosku včela spotřebuje 3 kg medu a 50 g pylu.

Včelí vosk používá člověk odedávna. Byl používán ve starém Egyptě, znal ho slavný arabský lékař Avicenna a v antickém Římě byl dokonce používán jako platidlo. V českých zemích je znám včelí vosk pod názvem strdí. Ano, to je to strdí, o kterém mluvil praotec Čech, když přivedl svůj lid na Říp…

Jako zajímavost lze uvést, že včelí vosk byl velmi ceněn i ve středověku. Vyráběly se z něho svíce voskovice, což bylo tehdy velmi luxusní zboží.

V současnosti je využíván v řadě oborů. Při výrobě potahovaných tablet ve farmacii je součástí potahové látky, snižuje rychlost rozpouštění léčiva a prodlužuje jeho účinnost. V kosmetice je například součástí balzámů na rty. Ve rtěnkách včelí vosk vylepšuje strukturu, jemnost, zadržování olejů. V potravinářství se používá k vytváření lesklých povrchů cukrovinek, všichni známe oblíbené lentilky.

Vyskytoval se ještě v Českém lékopisu jako farmaceutická surovina pod názvem Cera alba, což byly drobné šupinky bílého vosku. Byl získán bělením původního žlutého vosku. Uplatňuje se i v přípravě mastí – jejich konzistence je pak hutnější. Dá se použít k výrobě domácího denního a nočního krému, do dětských krémů. V kosmetice se používá jako konzistenční činidlo v emulzích a stabilizátor. Včelí vosk působí také antibakteriálně a vytváří ochranný film zabraňující dehydrataci pokožky. Příznivě působí na podrážděnou a popraskanou pokožku.