Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Vavřín, latinsky Laurus nobilis, má historii přiměřenou svému jménu. Česky je znám také pod názvem vavřín pravý či ušlechtilý nebo též prostě bobkový list. Již od dob starého Říma je známa tradice předávat na hlavu vavřínový věnec jako symbol slávy a úspěchu. S oblibou ho nosil i neblaze proslulý císař Nero.
Původem pochází z Malé Asie. Jedná se o víceletou rostlinu vzrůstu keříku a malého stromku, nicméně v oblasti Středozemního moře narůstá do větších rozměrů. Zužitkovávají se z něho zelené, kožovité listy, které se sklízí a suší a obdržely právě již zmíněný název bobkový list a tak vstoupily do dějin kuchařského umění jako chuťově zajímavé koření. Jinak ještě třeba k popisu této rostliny je třeba dodat, že má bílé květy, které voní a černé plody, které se nikterak nevyužívají.
Jeho listy, jak bylo již zmíněno, mají velké uplatnění jako koření – mohou se dávat do omáček (hospodyňky ho přidávají do rajské či svíčkové omáčky), polévek k masitým pokrmům či třeba i k nakládanému zelí. Důležité je, že se nesmí dlouhou dobu vařit, jinak hořkne. Do pokrmu se přidává již v mleté formě. Měl by mít jen nahořklou chuť a specifické aroma.
Ovšem je třeba připomenout, že vavřín měl v minulosti uplatnění i jako léčivá rostlina – byl v tradičním léčitelství hojně využíván. Odvar z bobkového listu se používal k podpoře trávení (některé zdroje dokonce uvádějí, že by se měl zevně používat proti lupům). Další možností, kde se uplatnil, byly bolavé svaly. Jak se v tomto případě používal? Šlo o zevní aplikaci, přimíchával se ve formě oleje do koupele. Na bolestivé klouby se vavřín zpracovával tak, že se listy rozdrtili, přidal se olivový olej, to vše se naneslo na plátno a několikrát denně aplikovalo na bolestivé místo.
Jaké byly další oblasti, kde našel vavřín uplatnění v lidovém léčitelství?
Jeho konzumace měla zlepšit paměť a soustředění, měl by mít celkově očišťující účinky, protizánětlivé účinky, byl doporučován jako doplněk léčby při onemocnění močového měchýře a mnoha dalších oblastech. Je docela zajímavé, že se můžeme i dočíst, že se odvar inhaloval při katarech horních cest dýchacích a průdušek. Mimo oblast léčitelství byl používán v mastech na odpuzování hmyzu a olej z něho se používal v parfémech. Jinak vavřín se také využívá jako okrasný keř, můžeme se s ním setkat jako s okrasným stromkem při vstupu do různých objektů.