Vánoce pro šest smyslů

Vánoce2 e1576842486997

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Prosinec je tu. Děti po celém roce čekání netrpělivě vyhlížejí Ježíška, který jim přinese dárky. Domovy jsou provoněny vánočkou a cukrovím, znějí vánoční koledy, ozdobený stromeček vytváří vánoční náladu a mráz kreslí na okna krásné obrázky. Občas však máme tendence spěchat, abychom vše stihli k dokonalosti, a adventní atmosféra na nás ani nedolehne. Nemáme čas na sebe, vršíme nákupní vozíky a jedeme na plný plyn. Poslední měsíc by ale měl být čas určený především pro nás a naši rodinu.

Nepodlehněme konzumu, který nám jasně dává najevo, že bez hromady novinek pod stromečkem prožijeme ty nejchudší Vánoce. Advent nabízí víc – využít jeho magické energie k očistě sebe samých. Prosinec v první půli ovlivňuje dráhu plic, ve druhé tlustého střeva. Tématem měsíce je tedy dech, čistota a vypouštění. Současný shon nám způsobuje mělký, povrchový dech a střevní potíže ze stresu a nervozity. Přibrzděme a prožijme advent všemi smysly!

Zrak

Začněte u očí. Běžte se projít po nádherně rozsvíceném náměstí, užívejte si třpyt andělsky čistého sněhu. Podívejte se po svém domově, co již neladí vašemu oku, a dejte to někomu, komu to udělá radost. Darujete-li radost, vrací se vám štěstí.

Sluch

Oči na chvíli zavřete a poslouchejte zvuk kostelních zvonů, zpívání koled, křupání sněhu pod nohama. Naslouchejte zvuku svého dechu. Jak zní nádech, jak zní výdech? Zklidňujte a prohlubujte svůj dech, poslouchejte jeho nádherný životadárný zvuk. Naslouchejte také blízkým a obdarujte je objetím.

Čich

Advent – to je vůně purpury, kadidla, cukroví, vánočních stromečků, medoviny,čerstvého sněhu, vůně radosti, klidu a harmonie. Zastavte se na chvíli uprostřed shonu. Nasajte do sebe velkou porci vánoční atmosféry. Pociťte klid, který dává. Chuť Prožívejte všechny chutě plněji. Sladká chuť cukroví, výborná chuť bramborového salátu, ochutnejte klidně i čerstvý sníh. Ochutnejte, co adventní čas nabízí – pohodu, relaxaci a čas na milé povídání s přáteli u kávy, čaje či horké čokolády.

Hmat

Osahejte si prosincovou atmosféru. Začněte hlazením sebe. Hlaďte své ruce, nohy, vlasy, břicho. Prociťte strukturu kůže, příjemnost doteků a uvolňování napětí. Osahejte sníh, promrzlou kůru stromů, pohlaďte si beránka na vánočních trzích. Zachumlejte se příjemně promrzlí po procházce do sametové deky a vnímejte její hebkost.

Šestý smysl

Schovaní pod dekou nebo při procházce zimní krajinou vypněte na chvíli přetíženou mysl a naplno využijte i svůj šestý smysl. Vnímejte jím hlavně sebe, své pocity, emoce, vjemy. Uvědomte si, jak se cítíte, co potřebujete, co postrádáte. Zachyťte jemný, tichý zvuk své duše a nechte celou svou existencí proudit bílé světlo.