Vánoce bez přejídání

bez přejídání e1576237133526

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Vánoce již klepou na dveře a s nimi se také blíží ochutnávání cukroví přátel, panák se sousedem, nadměrné porce bramborového salátu, smaženého kapra a ujídání chlebíčku na gauči při sledování pohádek. Že se v tom také vidíte? Zkuste to letos trochu jinak a předejděte zbytečnému přejídání o svátcích. Stačí vyzrát na všudypřítomné nástrahy a držet se malinko zkrátka. Džíny, které v lednu v pohodě dopnete, budou velkou odměnou za drobnou střídmost.

Vánoce mají být svátky klidu a pohody, ale každý to známe. Běhání, zařizování, úklid, oběhnout všechny dětské besídky, vánoční večírky a v mezičasech hon za dárky a upéct několik druhů cukroví, aby to dobře vypadalo, že ano. Jaké jsou hlavní nástrahy vánočního „obžerství“? A co udělat jinak, abychom v lednu nemuseli do práce v teplákách?

Cukroví

Ano, je to naše tradice, ale pokud ho budeme jíst od rána do večera, neprospěje nám to. Jděte na to chytře – dopřejte si ho, ale opravdu s mírou. Pokud navíc upečete zdravější varianty z celozrnné mouky (vláknina) s menším množstvím cukru, bude to jen k dobru. Nejhorší jsou krémem plněné kreace, které mají nejen nadmíru cukrů, ale i tuků….

Alkohol

Tu babiččin vaječňáček, tu panák se sousedem – když jsou ty Vánoce, že jo. K obědu sklenku vínka (Vánoce jsou přece jednou za rok) a na večer na trhu přeslazený svařák nebo raději dva (do druhé nohy). Nemluvě o množství vánočních večírků, kde se často kombinuje ledacos…. Divili byste se, kolik do sebe s těmito opojnými lahůdkami dostaneme kalorií. Myslete na to, než si (zase) ťuknete na zdraví.

Pohyb

Co si budeme povídat, Vánoce jsou hodně o lenošení. Pokud k jedinému sportu patří tzv. „gaučing“, pak se nelze divit, že jsme po Vánocích poněkud „nařachanější“ a oblečení nám je na knap. Proložte klasický odpočinek také tím aktivním. Vyrazte s dětmi na procházku, brusle, běžky, běžte si zaplavat – prostě se hýbejte. Krásně se osvěžíte a ještě vychodíte pár těch lineckých koleček, které ve vás omylem zahučely.

Tak co, že to není tak hrozné? Nejde o to se něčeho vzdát, ale tu to lehce poupravit, a tu mírně zbrzdit. Ono Vánoce jsou skutečně jednou za rok a tak bychom si je prostě měli užít. Ale myslete i na své slinivky, žaludky, střeva a také na ty džíny.

Tak šťastné a veselé!

Redakce Joalis