Vakcinace proti HPV – úmrtí očkovaných dívek

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Americká státní agentura pro schvalování potravin a léků (FDA) společně se středisky pro prevenci a zvládání nemoci (CDC) spustily průzkumný projekt, zabývající se potenciální souvislostí mezi aplikací léku Gardasil (aplikovanému jako prevence proti viru HPV) a občasným výskytem degenerativního svalového onemocnění. Znepokojení kolem spojitosti Gardasilu se zřídkavým onemocněním, známým jako amyotropní laterální skleróza (amyotrophic lateral sclerosis – ALS) nebo také Lou Gehringova choroba – se vynořilo poprvé na blogu autorů Phila Tetlocka a Barbary Mellersové.

Jejich dceři Jenny se před dvěma lety krátce po vakcinaci Gardasilem začalo ztrácet svalové napětí a koordinace, až se nakonec stala úplně paralyzovaná a 15. března zemřela. Lékař se domnívají, že byla postižena vzácnou juvenilní formou ALS, která v těchto případech může postihnout dítě s pravděpodobností 1:2 000 000.

Průzkumníci pracující pro vládu by zřejmě neobdrželi žádné další oznámení, pokud by dvojí další rodiče nekontaktovali pana Tetlocka a paní Mellersovou kvůli podobným případům. V prvém případě šlo o mladou ženu ve věku 22 let, která zemřela 13 měsíců po vakcinaci očividně rovněž na ALS. Ve druhém případě to byla 12-letá dívka, která brzy po vakcíně ztratila schopnost chodit.

Její matka k tomu řekla: „Oni neví, jakou nemoc dostala moje dcera. Ta však ničí její nervy a svalstvo a žádná léčba jí nepomáhá. Před vakcinací byla dokonale zdravé dítě – cvičila karate a měla obdržet hnědý pás.“

Podle Barbary Shapiro, odbornice na ALS, působící na the Case Western Reserve University School of Medicine, je nepravděpodobné, že by v těchto případech šlo o pouhou náhodu: „Juvenilní forma ALS zpravidla postupuje velmi pomalu – trvá to roky až desítky let. Ale u těchto děvčat se zjevně projevila mnohem rychlejší a progresivnější forma nemoci.“

Barbara Shapiro odhalila ještě další případ, který by mohl být už 4.v pořadí v databázi nepříznivých následků vakcinace, kterou si naplňuje CDC. Průzkumníci ze CDC nyní prohledávají databázi ohledně dalších možných případů a FDA také začala pátrat po tom, zda vakcinace může vyvolávat ALS.

Kromě uvedených případů obdržela CDC už také hlášení o případech, kdy se choroba ALS rozvinula u lidí, kteří prošli vakcinací proti antraxu.

———–
Aktualizace:
Další dívka, Natalia Morton, zemřela 28. září 2009 krátce po podání vakcinační injekce ve Velké Británi