Vaginózy – poševní vaginální mykózy

vaginalni mykozy

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Dnes se hodně diskutuje o mikrobiomu, porušené mikrobiální rovnováze, dysbióze. Vždy jde o soubor mikroorganismů, které v těle žijí a osidlují různá prostředí.  Za určitých okolností jsou zdraví prospěšné, v případě rovnováhy posilují zdraví, ale v případě nerovnováhy (dysmikrobie) naopak zdraví oslabují až ohrožují. Vyskytují se na sliznicích a lze hovořit o tom, že má každá z nich specifickou skladbu mikrobů, na každé jsou jiné podmínky (jiné pH apod.) a mají jinou funkci a účinnost.

Liší se třeba osídlení trávicí soustavy dutiny ústní, střeva, tenkého střeva až po střevo tlusté. Přitom skladba mikrobiomu střeva může těsně korespondovat se sliznicí poševní.

Nerovnováha poševní flóry je dosti častým a nepříjemným jevem, trápícím ženy v různých životních etapách. Lékaři tehdy hovoří o tzv. vaginóze.

Existuje množství různých příčin, po nichž následuje nerovnováha poševní flóry. Laktobacily jsou hlavními ochránci poševní sliznice. Vaginální buňky přeměňují cukr na kyselinu mléčnou, a to je podstatné pro udržení kyselého prostředí (pH mezi 3,8 a 4,4), v němž se nemohou patogenní mikroby množit. Takové prostředí je proto důležitou ochrannou funkcí proti infekcím.

Pokud je infekce přítomna nebo pokud na této sliznici probíhá jiná patologie, bude třeba uskutečnit hloubkový rozbor s cílem pojmenovat příčinné faktory, jež se na onemocnění podílení. Obvykle je hned nasazen léčivý prostředek, jenž likviduje patogenní bacil. To sice přinese úlevu, ale spíše se problém bude opakovat, protože takový zásah neodstranil příčinu.

Popišme si některé faktory z obecného pohledu.

Hormonální změny a vaginózy

Regulace hormonální aktivity je veledůležitý prvek; zajišťuje a významně ovlivňuje hladiny jednotlivých hormonů pro menstruační cyklus. Estrogen je důležitý hormon, jenž ovlivňuje počet laktobacilů v pochvě. Stimuluje hromadění polysacharidů na její sliznici. Pro laktobacily jsou polysacharidy potravou, přeměňují je na kyselinu mléčnou.

Kolísání hladiny při hormonální nerovnováze má tedy souvislost s prostředím, které může vyhovovat infekcím. V takovém případě je podstatné, aby se rozbor zaměřil na otázky, proč je v životě ženy přítomna hormonální nerovnováha. A těch příčin je celá řada, může jich být dokonce dlouhý seznam.  Nejpodstatnější je tedy odstranění zjištěných příčin. Hormonální nerovnováha bývá často ´moderně řešena´ předpisem hormonální antikoncepce, avšak tento krok může paradoxně přispívat k nerovnováze.

Vliv antibiotik na vaginální mykózy

Při léčení angíny jsou antibiotika nezbytná. Ale antibiotika ničí i zdravé a prospěšné bakterie, což je pro střevní a vaginální flóru nevýhodou, při které se rozmnoží patogeny a po ukončené „léčbě“ angíny se objeví problém na sliznici vaginální. Proč jsem použil u slova léčba uvozovky? Je zásadní otázka pro rozbor, proč došlo k angině a proč muselo problém řešit antibiotikum místo toho, aby problém řešil vlastní imunitní systém.

Lze si tedy sestavit příčinný řetězec:

Situace vedoucí ke vzniku anginy je příčina, následkem je angína. Antibiotika vytvoří dysbiózu ve střevu a poruší bakteriální rovnováhu na sliznici poševní. Následkem léčebného zákroku antibiotikem vznikne infekce na vaginální sliznici. Tedy jde o následek následku.

A jak bude tato následná infekce léčena? Opět antibiotikem? Jak se projeví další následek? …

Stres a poševní mykózy

Stres je dobře známým faktorem, negativně ovlivňujícím celý regulační systém organismu, tedy také nerovnováhu ve vaginální a střevní flóře, a to jen podporuje vznik infekcí. Co s tím?

Opět je nutný hloubkový rozbor celé životní situace jedince a současně i celé rodiny. Ukazuje se, že problém není jen problémem ženy. Řešení není pouze na ženě, která s nemocí bojuje, navštěvuje ordinace, užívá léky…

Jak hygiena ovlivňuje pH pochvy

Byly provedeny studie, které porovnávaly výskyt těchto infekcí mezi skupinou žen žijících v sociálně slabších životních podmínkách a mezi skupinou žen, které žijí v moderních, dobře funkčních životních podmínkách. A výsledek? Výskyt vaginálních infekcí byl nižší u sociálně slabší skupiny.

Hygiena je důležitá pro zdraví, o tom nelze diskutovat, ale nic se nemá přehánět. Často až úzkostlivě používané sprchové gely mohou negativně ovlivnit ochranné pH v pochvě.

Paradoxně tedy nevede časté používání gelů k odstranění tíživých problémů. Bude nutný citlivý přístup k hygieně s použitím jen vody nebo produktů s neutrálním pH, k intimní hygieně určených.

Syntetické spodní prádlo a jeho vliv na vaginózy

Umělé materiály podporují teplé a vlhké prostředí, a to zase může podpořit nerovnováhu vaginální flóry, a tedy množení nežádoucí plísně a patogenních bakterií.

Způsob stravování když nás trápí poševní mykózy

Na toto téma je sepsáno mnoho knih. Pochopitelně, neboť opět jde o vytváření prostředí vyrovnaného mikrobiomu. Je-li přítomna střevní dysmikrobie, lze očekávat, že nastane problém i na jiných sliznicích. A jde hlavně o cukr, protože je potravou pro patogeny. Praktici znají rčení: Chceš-li se zbavit zánětu, musíš se zbavit cukru.

A tak tu máme pojem bakteriální vaginóza.

Při ní došlo ke změně poševního prostředí, přemnožily se některé škodlivé bakterie, např. gardnerella vaginalis. Jak bylo popsáno výše, byly potlačeny výhodné bakterie mléčného kvašení, které za normálních okolností zajišťují kyselé pH v pochvě, a tím ji chrání před patogeny. Mohou se však přemnožit i další bakterie, mykoplazmata a mykózy.

Bakteriální vaginóza není pohlavní nemoc. Může se vyskytnout i u žen, které nejsou sexuálně aktivní. Zvýšené riziko však existuje u žen, které často střídají sexuální partnery.

Většina dotazů v naší poradně se však týká vaginální mykózy.

V tomto případě se jedná o plísňovou infekci, kdežto u bakteriální vaginózy se jedná o poruchu osídlení bakteriemi.

Takže bakteriální vaginóza je způsobena bakteriemi a vaginální mykóza nižšími houbami. Obě nepříjemnosti se objevují, pokud je narušena vaginální flóra.

Bakteriální vaginóza má svědění a řídký bělavý až šedý výtok s „rybím“ zápachem. Za tento nepříjemný zápach mohou aminy, které vznikají, když gardnerelly štěpí bílkoviny.

U vaginální mykózy jsou přítomny kvasinky, častá je candida albicans. Přináší svědění, pocit pálení v pochvě, zvýšený bělavý až nažloutlý hrudkovitý výtok a bolesti při pohlavním styku. Občas je postižena i močová trubice, což způsobuje bolesti při močení, moč má normální zápach.

Diagnóza a rozlišení vaginóz je v moci gynekologa, jistě pak stanoví směr léčby. Použije antibiotika nebo antimykotika, zajisté bude věnovat pozornost probiotikům a prebiotikům. To je v danou chvíli prospěšné, protože se tím zmírní potíže.

Léčba však po uvedené terapii nekončí, ba naopak, musí teprve začít. Je potřeba se vyrovnat s těmi negativními faktory, jež daly vznik nemoci, a ty musejí přestat působit. Když tento krok nenastane, k vyléčení nedojde.

Celostní pohled na vaginózy poskytl MUDr. P. Šácha

A doporučuje tyto produkty:

https://www.puravia.cz/dr–formulated-probiotika-pro-zeny–30-kapsli/

https://www.puravia.cz/raw-probiotika-vaginalni-pece–30-kapsli/

 

Více o příčinách vznik, projevech a prevenci se dočtete ZDE