Vaginální mykózy – intimní, ale hodně nepříjemný problém

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Vaginální mykózy představují sice ne život či vážně zdraví ohrožující problém, ale nicméně je to pro ženy velmi nepříjemné, i vzhledem k častému opakování u nemalého procenta pacientek. Původcem je kvasinka s latinským názvem Candida albicans. Kvasinky obvykle přežívají v obvyklém množství na sliznici uvnitř pochvy. Může dojít ovšem k jejich přemnožení a posléze ke vzniku vaginální mykózy.

Jaké k tomu mohou být příčiny?

Velmi častým důvodem je užívání antibiotik (často i opakované), které naruší rovnováhu ve vaginální sliznici. Dalším důvodem je zvýšená hladina estrogenů, ke které dochází v těhotenství či při užívání hormonální antikoncepce nebo umělých hormonů pro zmírnění klimakterických potíží. Díky vzestupu tohoto hormonu dochází ke zvýšení hladiny polysacharidu (cukru) glykogenu v pochvě, jejíž sliznice se tak stává vnímavější vůči infekci. Negativním faktorem je rovněž cukrovka (zvýšená hladina cukru) či stres, který způsobuje oslabení imunity či vyplavování určitých látek do krve, které mohou narušovat rovnováhu na vaginální sliznici.

Řadu věcí, které způsobují vznik vaginální mykózy, mohou ovlivnit i ženy samotné celkem jednoduchými opatřeními – nenosit nevhodné spodní prádlo, které vytvářejí vlhké či teplé prostředí (hlavně v létě – mokré plavky či těsné kalhoty), přílišné či málo časté mytí intimních partií (či používání špatných mýdel nebo sprchových gelů) nebo snížit nadbytek cukru a bílé mouky ve stravě.

Jaké jsou projevy infekce?

Jedná se o charakteristické pálení a svědění, jak na vnějším, tak i ve vnitřním genitálu. Při močení dochází k pálení, otoku a silnému prokrvení zevní části rodidel. Dalším charakteristickým příznakem je výtok z pochvy, který má bělavou či nažloutlou barvu. Většinou bývá bez zápachu, ale může i nepříjemně zapáchat. Dochází i k podráždění či zarudnutí v této oblasti, v žádném případě si žena nesmí postižená místa mnout či škrábat, infekce se pak může rozšířit.

Pokud je žena těhotná, je třeba přeléčení věnovat velkou pozornost, může dojít k předčasnému porodu. Léčba, kterou předepíše lékař v zavádění vaginální tablet či čípků od pochvy. Případně se oblasti zevního genitálu ještě potírají mastmi.

Jaká je prevence?

Je třeba se vyvarovat příčin, o kterých už jsem se zmínil – dámy by se měly vzdušně oblékat, používat speciální intimní gely, preventivně užívat probiotika, vynechat cukr a bílou mouku z jídelníčku.

Při sexu je nutné dbát na patrnost, aby jednak nedošlo k poškození sliznice a jednak k opakovanému přenosu. Je zapotřebí si uvědomit, že kvasinky se mohou přenést i na muže. Většinou u nich probíhají bez příznaků, ale může se na povrchu žaludu a vnitřní straně předkožky objevit svědění, zarudnutí či výskyt bolestivých puchýřků a také pálení při močení. U mužů lékař doporučí aplikace speciálních mastí na postižená místa. Je také doporučeno použít lubrikační gely s antiseptickou přísadou.

Jak nám může pomoci přírodní medicína?

Hlavně jako prevence, ale i jako doplněk celkové léčby. V první řadě již zmíněná probiotika, jako například Lactobacillus acidophilus, dále echinacea neboli třapatka nachová, česnek, vitamín C, vitamin E, panthenol, vápník, hořčík – rovněž na posílení střevní mikroflóry a imunitního systému.

Také je dobré dodržovat během léčby speciální jídelníček. Již bylo zmíněno vyloučení cukru a bílé mouky ze stravy. Během prvních 14 dnů léčby by se jídelníček měl pouze skládat z libového masa (kuřecí a rybí), mléčných výrobků a zeleniny. Po této době lze již přidat ovoce a celozrnné pečivo, celozrnnou rýži či brambory. Je třeba omezit sůl, černou kávu, alkohol či koření, sůl a cukr v jídle.

Příznivě působí i pití čaje z lapacha vzhledem k tomu, že podporuje látkovou výměnu a snižuje hladinu cukru. Je rovněž obecně doporučován při poševních výtocích. Podle přírodní medicíny pomáhá i pití čaje z vilcacory, neboli kočičího drápu, který má, mimo jiné, i příznivé působení proti kvasinkám.