Syndrom polycystických vaječníků (PCO´s) a jak s nimi bojovat nejen stravou

woman 1320810 960 720 e1567670050818

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Nevěřili byste, kolik žen tímto onemocněním trpí. Onemocnění, které často způsobuje problémy s fertilitou i pohlavní činností je pro ženy často nepříjemné a kromě problémů s početím s sebou nese i problémy další.

Jak tento syndrom vzniká?

Za normálních okolností uvnitř vaječníků dozrávají folikuly působením hormonů z hypofýzy, které je stimulují k růstu, stoupají k povrchu vaječníku, kde prasknou a uvolní vajíčko. Zbytky z roztrženého folikulu pak začnou produkovat progesteron, který působí na výstelku dělohy (endometrium), a tak ji připravuje na přijetí případně oplodněného vajíčka. Zvýšení produkce progesteronu je signálem pro hypofýzu k zastavení stimulace vývoje vajíček.

V případě, že se folikuly z vaječníku neuvolní, rostou pod povrchem vaječníku a jsou vytvářeny stále znovu, protože hypofýza neregistruje signál k zastavení jejich produkce.

Tak postupně vzniká cysta, může se tvořit víc cyst a vaječníky se mohou zvětšit. Současně také roste pouzdro vaječníku, aby obalilo vaječník, až konečně dochází k takzvanému polycystickému vaječníku (Syndrom polycystického vaječníku = PCO). Dojde k zastavení ovulace, nepřítomnosti menstruace a ochlupení na místech pro ženy netypických.

Porucha je způsobena endokrinní nerovnováhou se zvýšenými hodnotami testosteronu, estrogenu a luteinizačního hormonu (LH), se sníženou sekrecí folikuly stimulujícího hormonu (FSH).

Zvýšená hladina LH spojená s touto poruchou může být důsledkem zvýšení citlivosti hypofýzy ke stimulaci uvolňovaným hormonem nebo nadměrnou stimulací hormonů produkovaných nadledvinkami. Onemocnění může být také spojeno s poruchami v ose hypotalamus-hypofýza-ovarium nebo s nadbytkem mužských pohlavních hormonů. Mužské pohlavní hormony najdeme i v těle každé ženy: Normálně se tvoří v menším množství ve vaječnících a nadledvinách. Jejich účinky jsou však za normálních podmínek v tomto případě potlačeny přítomností většího množství ženských pohlavních hormonů. V období přechodu nebo při tomto onemocnění se poměry hormonů v ženském organizmu mění a může dojít ke zvýšenému vypadávání vlasů. S přechodně zvýšeným úbytkem vlasů jako následkem změny hladin hormonů se setkáváme i u žen po porodu.

Kromě toho potřebují ženy při této poruše vyšší hladinu inzulinu pro zvládnutí metabolizmu cukru, často lze najít v krvi zvýšenou hladinu inzulínu a tyto ženy mají spíše nadváhu. Tukové buňky více produkují hormon adiponektin.

Jak se tedy s tímto onemocněním vypořádat po výživové stránce?

 1. Redukce hmotnosti – při snížení adiponektinu, který produkují tukové buňky, se významně zlepší rozpoložení ženského těla
 2. Pravidelný pohyb – pro regeneraci tkání i pro redukci hmotnosti stačí pravidelný šetrný pohyb ve formě chůze, nordic-walkingu nebo plavání. Žádné náročné nebo moc intenzivní sporty.
 3. Omezení bílého cukru, droždí, bílé mouky, a všeho dalšího, co by případně mohlo přikrmovat kvasinkové a mykotické infekce
 4. Strava bohatá na vlákninu rozpustnou i nerozpustnou – celozrnné obiloviny, kvalitní kváskové pečivo, knäcknebroty, veškerá zelenina čerstvá i dušená, čerstvé ovoce, bohaté na antioxidanty, jako jsou borůvky, ostružiny, meruňky, švestky. Dále pseudoobiloviny, luštěniny, čekanka ve formě čekankového sirupu, psyllium i další doplňkové zdroje vlákniny, jakými je i Moringa olejodárná.
 5. Pravidelný příjem pomalu vstřebatelných sacharidů v 5 porcích denně pro inzulinovou rovnováhu. Konzumujte luštěniny, celozrnné obiloviny, vločky, brambory, batáty, topinambury, omezte konzumaci pšenice o 80 % a nahraďte ji žitem a dalšími obilovinami.
 6. Omezte veškerý bílý cukr, ovoce nejezte samotné kvůli vysokému glykemickému indexu.
 7. V každé denní porci jídla mějte dostatek bílkovin, ať už živočišných, tak i rostlinných.
 8. Pozor na sojové výrobky, fytoestrogeny mohou problém s polycystitidou ještě prohlubovat, můžete však tempeh, jež prošel fermentací a je tak z hlediska fytoestrogenů bezpečný.
 9. Dostatek tekutin ve formě čisté vody, případně bylinné nálevy a odvary se svízelem syřišťovým, co příznivě působí proti gynekologickým potížím.
 10. Prevence proti stresovým situacím – stres je často označován jako hormonální narušitel, naučte se proti stresu obrnit, odpočívejte, sportujte, cvičte jógu, uvědomte si priority, případně udělejte v životě za nějakou zkušeností či vzpomínkou tlustou čáru.
 11. Kvalitní kosmetika – bez parabenů a dalších látek, co mohou působit jako xenoestrogeny, poraďte se s opravdovou kosmetičkou, co není jen prodejce nekvalitních a hlavně předražených multilevelových produktů a rychlokvaška v tomto oboru.
 12. Mějte v jídelníčku dostatek zinku, vitaminu A, vitaminu E, vitaminu C
 13. Přísný zákaz konzumace – cukru, bílého pečiva, omezení kofeinu, omezení alkoholu, omezení másla, tučných mléčných výrobků a tučného masa, omezení příjmu ztužovaných tuků – margaríny a průmyslově vyráběné produkty s obsahem těchto tuků – sušenky,… vybírat si i bio produkty – některé pesticidy se mohou také tvářit jako xenoestrogeny!!! Hlavně doporučuji ořechy i semínka v bio kvalitě, jinak bio nemusíte vyhledávat a spíše se zaměřte na nákup od lokálních farmářů a dodavatelů, co garantují původ a bez chemického ošetření.

Moringa olejodárná je zdrojem vitaminů, minerálních látek, antioxidantů a dalších prospěšných látek, která v kombinaci s meduňkou pomůže harmonizovat i psychickou pohodu a trávení. Vyzkoušejte třeba navečer před ulehnutím ke spánku.