
Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Vachta trojlistá je vytrvalá rostlina z čeledi vachtovitých (Menyanthaceae). V Evropě je lidově často označována jako hořký, vodní či bahenní jetel. Český název vachta byl převzat českými botaniky z ruštiny. latinské Menyanthés bývá odvozováno z řeckého menýein (odhaliti se, ukazovati se), zřejmě pro nápadné květy. Je to vytrvalá, 10 až 30 cm vysoká bylina. Lodyha je silná, plná, vystoupavá.
Listy vyrůstají z plazivého oddenku, jsou dlouze řapíkaté, 3četné, na bázi pochva-té, celé masité, lístky téměř přisedlé, eliptické až obvejčité. Květy jsou uspořádány v hustém a přímém hroznu, jehož stopka vyrůstá z úžlabí dolních listů. U nás roste roztroušeně až vzácně od nížin po horské oblasti, nejvíce roste v nadmořských výškách od 300 do 650m (max. asi 120mnm.), zcela chybí v teplých a suchých oblastech. Celkově roste v mírném až subarktickém pásmu severní polokoule, na severu až po arktickou Sibiř, na jihu po jižní Japonsko, v jižních částech svého rozšíření roste zejména v horách. Roste hlavně v oblastech s bahnitými, často zaplavovanými půdami.
Bohužel z těchto míst v důsledku prováděných meliorací mizí. Z tohoto důvodu je tato rostlina u nás zařazena mezi chráněné druhy. Z účinných látek, které jsou obsaženy v listech mezi nejvýznamnější patří glykosidy, flavonoidy, kumariny, fenylpropanolové kyseliny, steroly, triterpeny a třísloviny. Rovněž také obsahuje vitamín C a jod. List vachty patří mezi typické hořčičné drogy, které refelktorickým působením zvyšují činnost žaludku, podporují tvorbu slin a činnost žaludečních žláz. Proto se tato bylina používá ve formě nálevu při žaludečních potížích provázených nechutenstvím a při chronických, dyspeptických potížích.
Vnímání hořkosti je individuální a nálev tak může vyvolávat odpor a ve výjimečném případě i nutkání ke zvracení. Proto je třeba při použití přihlížet k citlivosti pacienta. Vzhledem ke zmíněné hořké chuti mohou nálev špatně snášet ženy v těhotenství, ostatně protože se jedná o drogu potenciálně mírně toxickou (možná přítomnost alkaloidů), není vhodná pro těhotné a kojící ženy. Vachta trojlistá, stejně jako ostatní amara, nesmí být použita při zvýšené kyselosti žaludečních šťáv a při zánětlivých onemocněních žaludku a střev.