Vachta trojlistá (Menyanthes trifoliata)

cm bylinky2

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Vachta trojlistá je vytrvalá rostlina z čeledi vachtovitých (Menyanthaceae). V Evropě je lidově často označována jako hořký, vodní či bahenní jetel. Český název vachta byl převzat českými botaniky z ruštiny. latinské Menyanthés bývá odvozováno z řeckého menýein (odhaliti se, ukazovati se), zřejmě pro nápadné květy. Je to vytrvalá, 10 až 30 cm vysoká bylina. Lodyha je silná, plná, vystoupavá.

Listy vyrůstají z plazivého oddenku, jsou dlouze řapíkaté, 3četné, na bázi pochva-té, celé masité, lístky téměř přisedlé, eliptické až obvejčité. Květy jsou uspořádány v hustém a přímém hroznu, jehož stopka vyrůstá z úžlabí dolních listů. U nás roste roztroušeně až vzácně od nížin po horské oblasti, nejvíce roste v nadmořských výškách od 300 do 650m (max. asi 120mnm.), zcela chybí v teplých a suchých oblastech. Celkově roste v mírném až subarktickém pásmu severní polokoule, na severu až po arktickou Sibiř, na jihu po jižní Japonsko, v jižních částech svého rozšíření roste zejména v horách. Roste hlavně v oblastech s bahnitými, často zaplavovanými půdami.

Bohužel z těchto míst v důsledku prováděných meliorací mizí. Z tohoto důvodu je tato rostlina u nás zařazena mezi chráněné druhy. Z účinných látek, které jsou obsaženy v listech mezi nejvýznamnější patří glykosidy, flavonoidy, kumariny, fenylpropanolové kyseliny, steroly, triterpeny a třísloviny. Rovněž také obsahuje vitamín C a jod. List vachty patří mezi typické hořčičné drogy, které refelktorickým působením zvyšují činnost žaludku, podporují tvorbu slin a činnost žaludečních žláz. Proto se tato bylina používá ve formě nálevu při žaludečních potížích provázených nechutenstvím a při chronických, dyspeptických potížích.

Vnímání hořkosti je individuální a nálev tak může vyvolávat odpor a ve výjimečném případě i nutkání ke zvracení. Proto je třeba při použití přihlížet k citlivosti pacienta. Vzhledem ke zmíněné hořké chuti mohou nálev špatně snášet ženy v těhotenství, ostatně protože se jedná o drogu potenciálně mírně toxickou (možná přítomnost alkaloidů), není vhodná pro těhotné a kojící ženy. Vachta trojlistá, stejně jako ostatní amara, nesmí být použita při zvýšené kyselosti žaludečních šťáv a při zánětlivých onemocněních žaludku a střev.