V zimě si hýčkejte ledviny

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Tradiční léčitelství a východní medicína připisuje ledvinám podstatný vliv na osobnost člověka a na vznik řady nemocí jako je revmatismus, bolesti páteře a kolen, gynekologické nemoci, impotence, zánět prostaty, řídnutí kostí, kožní aj. choroby. Oslabené ledviny vytváří příznivou situaci, ke které se přidruží např. špatná funkce tlustého střeva, jater nebo žaludku a dojde k reflexním změnám v určité oblasti páteře a k projevů bolestivého obratlového onemocnění.

Podle orientální nauky můžeme pro svou páteř mnoho udělat, když si uvědomíme, co poškozuje močově – pohlavní aparát: sůl, chemikálie, cukr, rozpadové produkty živočišných bílkovin. Dnešní strava obsahuje toho všeho velký nadbytek. Kvalita energie ledvin závisí jednak na přijaté potravě a na tom, jak fungují střeva a jednak na dědičných dispozicích. Dle orientální medicíny tlusté střevo a plíce kladně ovlivňují okruh ledvin a močového měchýře. Špatně dýchající člověk přetěžuje své ledviny (viz. článek Endogenní dýchání) energie ledvin má vliv na rozvoj mozku a na pohlavní dozrávání.

Určuje vrozenou konstituci a sílu osobnosti ve vazbě na nadledviny. Velmi významný je vliv okruhu ledvin na psychiku, při nedostatečném energetickém zásobení tohoto okruhu inklinuje člověk k úzkosti, strachu, slabosti, k fóbiím a pocitům na omdlení. Naopak dobře energeticky naplněný okruh ledvin dodává člověku odvahu a sebedůvěru. Ledviny jsou oslabovány nadměrným množstvím soli, sladkostmi, drogami, ovocem, alkoholem a příliš velkým množstvím tekutin.

Takové ledviny jsou příčinou přerušovaných, mlhavých a neuchopitelných snů, po kterých se probouzíme unaveni. Jak šetřit svůj ledvinový okruh? Braňme se působení stresu učme se žít duševně uvolněně pochopme, že v životě jsou věci velmi podstatné a nepodstatné. Naučme se je rozlišovat. Cvičme tělesné uvolnění. Celý den si uvědomujme klidné, hluboké dýchání. Je pro organismus nenahraditelné. Solí šetřme jako zlatem. I cukr býval drahý a vzácný. Oč složitější bude náš duševní život, nechť je jednodušší naše strava.

Zima je pro ledviny nepříznivým obdobím, proto je velmi vhodné pro jejich posílení užívat bylinné extrakty. Pro lidi od středního věku a pro ty kteří mají trávící problémy, problémy s krevním oběhem a cholesterolem, doporučujeme čistící kůru s yukou, která mj. zvyšuje filtrační plochu ledvin a odstraňuje ledvinové usazeniny.