Uzdravení revmatu stojí stejně jako řešení komplikací z léků na revma

cm paralen

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.


Nesteroidní antirevmatika užívaná k léčení revmatismu mohou u některých lidí přispět ke vzniku žaludečního vředu a způsobit krvácení z něj. Na léčení komplikací vydají zdravotní pojišťovny stejnou částku jako na léčbu revmatismu samotného.
Novinářům to řekl Petr Dítě z Fakultní nemocnice Brno. Za rok 2000 se v ČR spotřebovalo přes 18 miliónů balení těchto léků za více než jednu miliardu korun.

Nevolností, zvracením či bolestmi břicha trpí podle Dítěte po těchto lécích až polovina lidí, až u 30 procent lze prokázat vředy. Přes polovinu pacientů s vředem postihne krvácení a musejí být léčeni v nemocnici. Až deset procent pacientů s komplikacemi zemře. „V USA zemřelo v roce 1997 na tyto komplikace 16.500 pacientů, v témže roce podlehlo AIDS 16.685 lidí,“ řekl Dítě.

Pavel Horák z Fakultní nemocnice Olomouc připomněl, že revmatismus je v ČR nejčastějším důvodem přiznání invalidního důchodu a druhým nejčastějším důvodem pracovní neschopnosti. „Je to soubor chorob, nejčastější z nich, zánětlivé onemocnění kloubních chrupavek, osteoartróza, trápí čtvrtinu lidí nad 60 let. Kloubní deformity způsobené revmatoidní artritidou postihují jedno procento lidí, ženy třikrát častěji než muže,“ řekl.

Rizika podle Horáka omezuje nová generace nesteroidních antirevmatik s účinnou látkou meloxicam. Tyto léky zároveň chrání sliznici trávicího traktu.

Petr Janský z kardiocentra pražské Fakultní nemocnice Motol upozornil, že i tyto nové léky jsou spojeny s riziky. Je to zejména zvýšení krevního tlaku a infarkt. Kardiovaskulární komplikace hrozí hlavně starším lidem. „Lékaři proto musejí při výběru ze 75 antirevmatik na trhu zvažovat nejen vliv na zažívací systém, ale také na systém cévní, podle toho pak pro každého pacienta vybrat optimální variantu,“ dodal.

V návaznosti na tento text dovolujeme si naše čtenáře upozornit na související článek Žaloba na farmaceutické korporace kromě historických a politických statí vyjmenovává v odborné medicínské části různé skupiny „léků“ které pouze potlačují příznaky primárních chorob (ty s nimiž klient začíná vyhledávat služby „chemických“ lékařů). Tyto látky současně vyvolávají choroby další = a klient tak může být doživotně „závislý“ na péči současné oficiální medicíny…

Pokud by někoho tyto informace zajímaly ještě podrobněji,původní zdroj je na této adrese: www4.dr-rath-foundation.org – kromě anglických materiálů tam lze nalézt i českou sekci a v ní nezkrácené znění žaloby + řadu dalších, do češtiny přeložených článků.