Unikátní spojení hlívy ústřičné s rakytníkovým olejem

cm hliva ustricna

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Hlíva ústřičná – Pleurotus ostreatus – je v posledních letech skloňována ve všech pádech a nutno podotknout, že právem. Jedná se totiž o houbu velmi chutnou, v kuchyni všestranně použitelnou, především ale lidskému zdraví velmi prospěšnou. Pro své naprosto ojedinělé složení látek si vysloužila takové přezdívky, jako například  zázračná houba, či elixír věčného mládí.

Její zdraví prospěšné účinky mají na svědomí především beta – 1,3 – D glukany, které mají schopnost aktivovat buňky zajišťující vlastní přirozenou imunitu organismu, dále celá řada vitamínů, proteiny, steroly, některé mastné kyseliny a stopové prvky- B, Cr, Cu, Fe, I, Na, Se (selen), Zn. Mimo těchto cenných látek obsahuje hlíva také vlákninu, díky které se z těla uvolňují usazené škodlivé reziduální látky.

Komu lze pravidelnou konzumaci hlívy doporučit?
Zcela jistě kardiakům. Napomáhá totiž udržovat správnou hladinu cholesterolu v krvi a také krevní tlak. Vhodná je ale i pro alergiky, astmatiky a diabetiky. Naučit se znát tuto houbu se doporučuje i lidem, kteří trpí různými záněty, kloubovými a kožními onemocněními. Pouze náhodou až z léků, které se již postupně začínají po celém světě vyrábět, bylo zjištěno, že hlíva napomáhá ústupu akné a bradavic. Zlepšuje ale také metabolismus, regeneruje vnitřní orgány (játra, ledviny, slinivku) a díky zvýšené regeneraci buněk je elixírem věčného mládí.

Rakytník (Hippophae rhamnoides L.) je jedinečná dřevina s vysokou ekologickou plasticitou a množstvím významně biologicky účinných látek v plodech, listech i v kůře větví. Rakytník získal dle historických záznamů své jméno v dobách Alexandra Makedonského, kdy vojáci pro sebe a své koně využívali rakytník k obnově sil. Koně získali díky obsahu oleje lesklou srst, od toho tedy „hippos“- kůň, „phaes“ – lesk.

V dužnině plodů je obsaženo 80 % a v semenech 12 % rakytníkového oleje, 8 % ve slupkách plodů. Olej je obsažen také v kůře větví. Obsah oleje v plodech silně kolísá podle odrůdy rakytníku. Poslední výzkumy ukazují, že nejvyšší regenerační účinky má olej ze slupek plodů. Rakytníkový olej se skládá převážně z esterů mastných kyselin, ale obsahuje určité množství alkoholů, karotenoidů, vitaminu E (tokoferolu), sterinů, triterpenových kyselin.

Nejaktivnější složkou nemýdlové frakce rakytníkového oleje je beta-sitosterin (provitamin D). Ten zabraňuje vstřebávání cholesterolu do krevního séra a spolu s dalšími biologicky aktivními látkami pomáhá při ateroskleróze. Za zmínku stojí i vysoký obsah karotinu a vitaminu E. Ty zajišťují stabilitu oleje a vitamin E je přírodní antioxidant. Olej obsažený v dužnině plodů se liší kvalitou od oleje ze semen. Zatímco v semenech převládá kyselina linolová a linoleová, dužnina obsahuje převážně kyselinu olejovou a palmitovou. Vitamin E je obsažen převážně v semenech a proto olej ze semen má významnější uzdravující účinky než olej z dužniny. Ze všech obsahových látek v tkáních rakytníků je nejcennější olej. Zmírňuje bolest, stimuluje regeneraci tkání, což znamená, že urychluje hojení ran, zejména popálenin. Urychluje růst vlasů, chrání buňky před poškozením radioaktivním zářením i před chemickými látkami, zlepšuje metabolismus tuků, aktivizuje činnost slinivky břišní a vykazuje antibakteriální vlastnosti.

Zvláštní význam má rakytníkový olej – tmavě oranžová nebo světlá tekutina s charakteristickou chutí i vůní. Jde v podstatě o přírodní koncentrát vitaminů F, E, P, K, A atd. Je v něm obsaženo 250 mg karotenoidů, až 300 mg vitaminu E (zejména olej vyrobený z plodů tmavého zbarvení), 50 mg kyseliny olejové a 15 mg kyseliny linolové. Ze semen rakytníku byla izolována důležitá surovina, která se používá k výrobě významného antioxidantu oligoprokyaninu (OPC) jako složky doplňků stravy a kosmetiky.

Většina z nás již jistě zná příznivé účinky hlívy ústřičné, která se do našeho podvědomí zapsala jako houba, která umí pomoci každé proti každé nemoci. Dnes máme ale na trhu něco ještě mnohem silnějšího! Jedná se o nový výrobek, který obsahuje 100% hlívu ústřičnou ve spojení se 100% čistým rakytníkovým olejem! Ve spojení hlívy ústřičné s rakytníkovým olejem se účinky tohoto výrobku znásobily díky výjimečným vlastnostem této houby a rostliny.