Umění emocí: rady a tipy na závěr

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

V čem spočívá technika umění emocí? V potlačení pocitů, které negativně ovlivňují náš život, a posílení těch, které k životu potřebujeme, ale nedostává se nám jich. Co je jejím cílem? Vrátit do organismu vyváženost – tu emoční, a tudíž i fyzickou, která má přímý vliv na naše zdraví.

Emoce

Někdy je však velice obtížné odhadnout, která emoce nám prospívá, a která nám naopak začíná škodit. Se svými pocity se velmi rychle sžíváme, pod jejich vlivem se mění naše chování a my jej záhy přijmeme za vlastní. Prvním a zásadním krokem k „vyladění“ našich emocí je, abychom si je uvědomili. Abychom si dokázali říct: „Tuto emoci teď prožívám a nedělá mi dobře. Chci to změnit.“ To je prvním a zároveň i nejtěžším krokem na cestě k harmonii.

Další podmínkou zvládnutí této techniky je trpělivost. Zejména ze začátku nám to tak docela nepůjde a otravná emoce nás bude „napadat“ i několikrát denně. Proto je dobré osvojit si vizualizační techniky, které jsme si v minulých dílech představili, a naučili se je prakticky využívat – kdykoli a kdekoli. Vizualizační techniky nestojí nic, než trochu času. Skvěle investovaného času!

Každá základní emoce se pojí s nějakým symbolem (a také s jedním z pěti orgánových okruhů). Tyto symboly (obrazy) naše pocity překonávají. Jedná se o tyto obrazy:

  • Země, která určuje břehy tekoucí řece (proti úzkosti a strachu)
  • voda, která hasí oheň a krotí ho (proti pýše a přílišné euforii)
  • oheň, který ve své výhni roztaví špičku meče (proti smutku)
  • kus kovu (pila, sekyra), který si poradí se dřevem, protíná kmen stromu, ořezává větve, kosí trávu… (proti vzteku, závisti a vnitřnímu neklidu)

Všechny tyto obrazy jsme v našem seriálu postupně probrali.

Na závěr ještě jedna důležitá rada: Abychom mohli bezpečně používat techniku umění emocí, musíme se zřeknout vlastních manipulací s druhými lidmi, nepoužívat tuto techniku jako útočnou nebo agresivní. Umění emocí je jistou formou naší sebeobrany vůči okolnímu světu a jeho manipulacím. Tak ať vám dobře slouží!