Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Mateřídoušku, dříve velmi častou na pastvinách a polosuchých chudších půdách, můžeme v našem státě už jen pouze obdivovat, protože je chráněná a vzhledem k náročnosti na čistotu prostředí a v konkurenci ostatních rostlin už docela vzácná. A proto nám Bůh Příroda nadělil náhradu.
A abychom přeci jen nepodlehli pokušení mateřídoušku sbírat, tak tato náhradní kytka má nejen stejné složení, ale účinných látek má několikanásobně více a navíc dobře snáší pobyt na našich i poněkud zanedbávaných zahrádkách. Ano, jste velmi bystří, uhodli jste – ta náhrada se jmenuje tymián. Ne-li, ne, ano. Poznamenávám, že nebystří neuhodli, ale ono je to venkoncem v podstatě jedno. Venkoncem… určitě, nicméně dovnitř koncem, to je něco úplně jiného… po všech stránkách, ale to není předmětem mého cudného článku… Proto jsem pro jistotu nazval nápovědně tento článek viz výše (pro úředníky, politiky, příslušníky a funkcionáře hlásím, že „viz výše“ není název článku, ale vektor pohledu… pro tytéž „vektor“ je úhel, v tomto případě pohledu, pochopení… pro tytéž, „pochopení“ je abstraktní termín slibů bez plnění = základní vzdělání politika).
Takže zpět. Mám-li být upřímný (myšleno: nemusím, ale mohu…), čichem obě drogy odlišit lze a jednoznačně vítězí nos zastrčený mezi na bzučený hmyz do přirozeně kvetoucí natě mateřídoušky.
Již naši předci z minulého tisíciletí objevili v silici tymiánu pěstovaného v místních středoevropských podmínkách účinnou látku thymol, která díky své fenolické povaze má specifické vlastnosti – ubližuje mikrobům a malým parazitům. I naše tělo se dráždivého thymolu velmi špatně zbavuje – například zvýšením tvorby moči v ledvinách nebo jeho rozpouštěním do řídkého čistícího hlenu průdušek a také stimulací k objemnější tvorbě průduškového hlenu vedoucí k žádoucímu odkašlávání například při suchém kašli. Průdušky se tím ovšem vhodně čistí a dezinfikují, protože když se thymolu vstřebá byť jen malinko do mikroba, tak tento chřadne a chřadne, až se většinou úplně dočista chřadne. Dočista – protože jako nečistota je odmeten úklidovými řasinkovými buňkami průduškového epitelu s hlenem do jícnu. Tam je normálně spolknut a v žaludku rozložen jako běžná jiná bílkovinná strava typu maso. Faktem ale je, že ani pilné dýchání například nemocničního zřízence přepravujícího infekční životy sem-tam mu tímto způsobem nezabezpečí nezbytnou denní potřebu bílkovin a musí se dosvačit klasicky, například utopencem v osvěžovně.
Tedy jsou-li průduškové řasinkové uklízecí buňky v dobré kondici, čistí průdušky s pomocí řídkého hlenu. Hlen se přitom táhne po vnitřním povrchu trávicí trubice jícnem a dále a tak navíc účelně chrání sliznice žaludku a střev před jejich naleptáním vlastními trávicími šťávami. Z mikroba jsou recyklovány bílkoviny; ostatně z hlenu samého také.
Špatná kondice řasinkových buněk v průduškách nastává, když se například přiskřípne u páteře nerv odstupující od míchy:
- Nerv je jen málo skřípnutý a je mechanicky komprimačně (stlačením) drážděn. Tím v něm elektrony přitlačených disociovaných metabolických aniontů z okolní hypoxické tkáně indukují falešné signály a kruhová svalovina dutých orgánů, například průdušek, se jejich sevře do křeče a není kudy dýchat; řasinkové buňky nemohou pracovat… Toto také může vzniknout otokem průdušek, alergií, zánětem, astmatem aj. Kašel u toho bývá těžký, dusivý a plíce trhající, tak zvaný „smích tabákového průmyslu“.
- Nedostatek nervových impulzů z nervu úplně uskřinutého otokem nebo blokádou u páteře sníží množství impulzů do kruhové svaloviny průdušek, což vede k jejich povolení a to k rozšíření průsvitu a ten k oddálení řasinkových buněk od sebe. Ty jsou pak v úklidu neúčinné jako vypelichané koště. Přítomný kašel bývá záchvatový, nedusivý, vykašlávací a často po ulehnutí hodinu k nezastavení.
Špatná kondice řasinkových uklízečích buněk může být způsobena i přímo otokem průdušek, zánětem, infekcí, alergií, suchostí, popálením kouřem včetně tabákového, poleptáním agresivními plyny nebo prachem (vápno, cement) atd.
Může se ale i stát, že hlen s mikroby a prachem je tak zahoustly, že se na řasinkové buňky lepí a potom v průvanu dechu v podobě chuchvalce plandá jak prádlo ve větru, což zase stimuluje receptory kašle, který hlen nárazem prudkého očistného větru z buněk odtrhne, a máte opět kašel s vykašláváním. Když je hlen dobře přilepen, můžete si vyzkoušet úporný suchý kašel značky „trhač plic i s kořenem“. Poznamenávám znovu, že kuřák si dýmem řasinkové buňky popálí a slepí je dehtem a ony také nefungují, podobně jako koště, se kterým jste zametali rozžhavený asfalt.
Předávkování thymolem není žádoucí pro člověka, ale pro likvidaci mikropotvor ano. Na ně ho naštěstí stačí mnohem méně než na nás. V obvyklých dávkách v čajových směsích (včetně naší směsi Tymiánové TK pro podporu imunity) proti kašli, mikrobům, chlamýdiím, parazitům, houbám a plísním, křečím ve střevech a pro tvorbu trávicích šťáv a pro lepší chuť k jídlu je neškodný i pro starce, těhotné a děti. Vždycky se podílí na posilování imunity. Osobně mnou pozorovaný efekt ve střevech je ale zřetelně slabší než v průduškách, takže pro případný čaj na střeva je potřeba dávat tymiánu nejméně 5x víc.
Zajímavé pokusy s thymolem se dělají ve světě i u nás. Včelaři ve svém boji s varroázou zkoušejí do příkrmového medocukrového těsta na zimu přidávat asi 1 promile thymolu (v roztoku kvůli homogenitě) a roztočoví Jacobsoniho upíři včel mají po chuti, protože ve včelí krvi je po zbaštění ošetřené medocukrové krmě pro roztoče už likvidační množství thymolu. Když to takový roztoč s thymolovanou včelí krví pořádně roztočí, tak se vytočí a když se honem transfúzí čisté krve neuklidní, tak se stane záhy smetím na dně úlu.
Známá finta na dásňové, parodontální, po zubní a okolo zubní mikroby spočívá opět v thymolinu (thymolu) v zubní pastě. Ta je potom ideální na potlačení kazivosti zbývajících přítomných zdravých zubů. U zkažených je ještě mnohem ideálnější, ale úplně nejideálnější je na zuby dobře prokažené a včetně dásně a čelisti hodně bolící. Ještě daleko více ideální je při paradentózách. Prostě tymián a zuby se k sobě hodí stejně jako peníze k ženě. Já (a v poslední době i někteří pokrokoví zubaři) ale používám při zubních potížích ještě daleko účinnější bylinkový produkt – dubové kapky RK. Nevýhodou dubovek je hnědá barva po vyreagovaných účinných tříslovinách. Výhodou, že fungují vždycky, citelně a až neuvěřitelně.
Jak praví básník: Dubovky ti žlutí zuby, ale nesmrdí ti z huby…
Náhradníci absentujících zubů odpočívající přes noc ve skleničce také velice uvítají účinné látky tymiánu v podobě různých ústních a dezinfekčních vod na zubní protézy.
Tymián se suší ve svazečcích zavěšen kdes u stropu při normální teplotě, aby nám silice nevyprchala. Při vyšší teplotě je v sušárně moc voňavé prostředí, což ocení například astmatici, ale do čaje už jich (ne astmatiků, nejsme lidožrouti (pokud vím…), ale silic…) zbude jen málo. Ukládejte proto tymián po nasušení do skleněných a podobných nádob, aby nevoněl zbytečně z prodyšného pytlíku do prostoru – to má význam tak akorát pro spaní, obvykle jako náplň speciálního polštářku, kdy teplo vaší tváře uvolňuje silici, kterou vzápětí vdechujete za účelem sladkých bez kašlových snů. Ostatně několikaminutový zápar z tymiánu se na spaní také osvědčuje jako ideální nápoj, protože zlepšuje mysl, plíce a imunitu. (Já na spaní doporučuji dobromyslovou směs, na imunitu tymiánovou směs a na nervy B komplex forte, který je na noc nejúčinnější pro nervovou regeneraci, kdežto během dne dělá hlad.)
Čaj se z tymiánu nevaří, jen se spařuje asi 1/2-1 lžíce řezané nati na zhruba 1/2 litru vody po dobu 10 minut. Déle ne, protože by se vyloužily i třísloviny a nebylo by to k pití, ale k omývání vředů, bércáků, proleženin, zánětlivé pleti, akné, hnisavých ran, bakteriálních a houbových onemocnění pokožky nebo i sliznic, ku kloktání v ústech, výplachu pochvy, ucha, konečníku a tak vůbec, třeba do koupelí pro ten opravdu správný pocit opravdové nejvyšší svěžesti (to mě zase zblbla nějaká reklama…).
Ona taková opravdu silná svěžest se dá navodit i jinak. Když si připravíte protiparazitickou směs (protiroupní, protiškrkavkovou ap.) například z tymiánu, máty, pelyňku a šalvěje a po vypití tohoto čaje podezřelé až strašlivé chuti nalačno si po hodině vezmete projímadlo nebo silnější čaj ze senny, tak po další půlhodince již svěže a po několika minutách již velmi svěže až nejsvěžejší hlasitě a pilně bušíte jak hluchý a nevnímající protiargumenty do dveří záchodu obsazeného vaším v tu chvíli málo nenáviděným bližním. Potom nastane úžasné uvolnění bez ohledu na to, ze které strany dveří záchodu jste.
Nyní určitě správně oceníte případný uvolňující efekt na spazmy průdušek s následným důležitým plíce čistícím odkašláním, protože stačí lehce pokašlat a střevní úleva se dostaví ihned… Obávám se totiž, že potom už budete kašlat nejen na vytříbenost spisovné češtiny, ale úplně na všechno. Na úklid a praní po parazitech si ovšem vezměte den dovolené.
Já doporučuji tymiánovou směs pro povzbuzení imunity spolu s dalšími perfektními léčivkami jako heřmánek, měsíček, řepík, třapatka, šalvěj, pampeliška, levandule, jitrocel, máta a šípek. Ta se potom pije pro prevenci všech zánětů, infekcí, imunitní nedostatečnosti při celkových chorobách, virózách, rakovině, a když na vás něco leze a ještě nevíte, co nebo kdo (v tom případě raději ani vodou neředit). Tymiánová směs se prostě hodí vždycky a je lepší ji popíjet, když v trávení není mnoho potravy nebo raději žádná, protože potom se účinné látky nerozředěné na-tráveninou dostávají rychleji a více do krve a imunita se výrazně stimuluje a posiluje.
Jste-li pubertální zauhrovaný typ, doporučuji vložit hrst sušeného tymiánu do litru vroucí vody a pod pokličkou nechat vychladnout, scedit a několikrát za den si omývat postiženou pleť. Dámy mohou použít k omývání tampón, páni lavór. Chcete-li na neuhrované pleti dosáhnout ve vzezření vyšší svěžesti a hebkosti, přidejte měsíček, heřmánek a meduňku. Chcete-li působit na ekzém či svědivou a přecitlivělou pleť, dejte místo meduňky řepík. Máte-li bércový vřed, přidejte ještě více řepíku a květ jírovce. Chcete-li vypadat inteligentně, pozorně se dívejte, naslouchejte všemu kolem i sobě a mlčte, dokud vás nenapadne moudrá otázka. Pak si dejte čaj z meduňky a tymiánu. … a ta například zní: Proč až pak a ne hned?
Abyste měli důvod hledat moudrou odpověď, protože jen tudy vede cesta k moudrosti, je třeba toto číst chápaje. Tak si nastartujte chapadlo a dejte si tymiánu repete…