Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Džem z rakytníkových plodů považovali za prostředek proti chudokrevnosti a celkové ochablosti organizmu. Ve starověku lidé znali jeho povzbuzující účinky.
Léčivé účinky rakytníku řešetlákového jsou známy již z doby Alexandra Makedonského. Jeho vojáci užívali různé části rakytníku proti únavě.
Použití rakytníkového oleje k léčebným účelům má velmi dlouhou historii. Používal se všeobecně již ve starověké medicíně při léčení chronických chorob žaludku, jater, dýchacích cest, revmatizmu a hnisavých ran na kůži. Název Hippophae pochází ze staré řečtiny a v překladu znamená třpytící se kůň – hippos = kůň a phaes = lesk. Staří Řekové pozorovali, že zvířatům pasoucím se v oblastech, kde rostla tato dřevina, se více leskne koňská srst. A sami ho používali jako regenerační prostředek na vlasy, který jim dodával lesk a zdravý vzhled.
V indické a tibetské medicíně byly plody, kůra a listí rakytníku používány při přípravě 10 složitých léčivých směsí, které se doporučovaly při léčení chorob trávicího traktu, zánětlivých a hnisavých plicních chorob a krvácivosti. Ve východním lidovém léčitelství se již celá staletí používaly zralé plody této rostliny a z nich vytlačená šťáva při nechutenství, zevně pak na rány a popáleniny od slunce. Lidoví léčitelé doporučují používat rakytník vnitřně i zevně proti vypadávání vlasů, kurdějím (avitaminóze) a anémii.
Keř je velmi elegantní, trnitý, s úzkými listy a stříbřitě šedými, drobnými květy.Ty se na podzim změní v ozdobné oranžové bobule v bohatých trsech. U nás se používá většinou jako okrasný nebo zpevňující keř na náspech u silnic, často jej vidíme také ve středním dělícím pásu dálnice. Léčivé účinky této rostliny byly „díky“ moderní době přehlíženy.
Přesto je nyní rakytníku věnována dostatečná pozornost pro obsah bohatých biologicky aktivních prvků, jako jsou:
- flavonoidy, nazývané vitaminem P (kvercetin a rutin),
- karotenoidy (180mg/100g),
- karoten,
- kyselina listová,
- vitaminy K, A, E,
- provitamin D (rostlinné steroidy),
- fytoncidy,
- třísloviny,
- minerální soli (železo, bór, mangan),
- organické kyseliny (vinná, jablečná),
- nenasycené mastné kyseliny (např. kyselina oleinová).
Dosti známý je již výše zmíněný rakytníkový olej, který nachází široké pomocné léčivé uplatnění v mnoha oblastech.
Rakytník má ideální přírodní složení mnoha vitamínů a energeticky nezatěžuje organizmus při vstřebávání. Přírodní vitamíny jsou několikanásobně účinnější než vitamíny vyrobené syntetickou cestou a navíc nezatěžují organizmus balastními látkami. Preventivní užívání je vhodné zejména před zátěžovými obdobími – jarní únava, podzimní stresy, změna letního a zimního času apod. U seniorů doporučujeme celoroční preventivní užívání.