Tři rychlé otázky na zjištění, jestli jsem ve vztahu s tím pravým

cm laska1

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Co kdyby existovaly tři otázky, které když si položím, tak mi pomohou určit, jestli jsem s tím správným člověkem? Mnozí lidé mají seznamy požadavků, co musí jejich potenciální partner splňovat. Na začátku vztahu – nebo kdykoliv v jeho průběhu – může být užitečné, zeptat se i na následující tři otázky.

Ve svých článcích na Celostní medicíně se opírám o zkušenosti z klinické praxe, vlastní prožitou zkušenost a odbornou literaturu. Někdy ale ty nejlepší myšlenky a prožitou moudrost najdeme i tam, kde bychom ji na první pohled nečekali – například v beletrii. Loni v létě, o prázdninách, se mi dostala do ruky na první pohled nenápadná kniha (romance) Život jedna báseň od Colleen Hooverové. Na straně 36 dostává osmnáctiletá Layken od své maminky rady, čeho si na začátku vztahu všímat: „Jsou tři otázky, na které by si žena měla odpovědět ano, než spojí život s jiným mužem. Pokud na některou z těch tří odpovíš ne, vezmi nohy na ramena a upaluj s čertem o závod.“

I když ty tři otázky jistě nejsou vše-spásné, mohou nás minimálně inspirovat k zamyšlení:

Váží si tě – za všech okolností?

Před časem jsme si v podobném článku připomínali výzkum psychologa Gottmana. Jestli existuje téměř jisté vodítko, že se vztah v budoucnu rozpadne (Gottman je v předpovědích přesný na 95 %), je to přítomnost pohrdání, kritiky, nezájmu, pasivity a lhaní. Náš protějšek by si nás měl vážit a být nám oporou. Hledejme někoho, kdo je silný tak, že je schopný nás podporovat, a zároveň na nás nebude závislý.

Pokud bude za dvacet let od nynějška stejný jako teď, chtěla bys s ním pořád být?

Někdy se stane, že se partner(-ka) změní způsobem, jaký jsme nečekali (většinou k horšímu), ale téměř nikdy se neplní naivní představy, že svého milého nebo milou změním k obrazu svému. Že to bude v budoucnu lepší. Nebude. Omámeni zamilovaností bychom nikdy neměli přehlížet na začátku varovné příznaky. Je užitečné si ujasnit, zda budeme opravdu schopni celý život tolerovat negativa, která vidíme ve vztahu už teď.

Inspiruje tě k tomu, aby ses snažila být lepším člověkem?

Poslední bod nechávám bez komentáře.

Rozhovor s Layken uzavírá její maminka v románu slovy: „Až najdeš někoho, s kým na všechny tři otázky odpovíš ano, pak jsi našla dobrého chlapa.“

Literatura: Hooverová, C. (2014): Život jedna báseň. Praha: Yoli.